Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Ahşap Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Ahşap mutfak dolabı temizliğinin yanı sıra masa ve kapı gibi ahşap yüzeylerin temizliğini kolaylaştıracak ipuçları ve etkili yöntemler bu yazıda!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Ahşap Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Ahşap dolaplar mutfaklara sıcak ve samimi bir görüntü katar, aynı zamanda oldukça şık dururlar. Fakat organik bir madde olan ahşabın bakımı da mutfaktaki diğer yüzeylere göre daha çok özen ve dikkat gerektirir. Sadece su bile ahşap yüzeylere zarar verebilirken, sürekli yiyecek içeceklerin servis edildiği mutfak yüzeylerini ve gıdaların saklandığı ahşap dolapları temiz ve lekesiz tutmak için buradaki ipuçlarımız işinize yarayacaktır.

Ahşap mutfak dolabı temizliği, ahşap kapı ve masaların temizliğinde olduğu gibi düzenli olarak yapılırsa inatçı lekelerin oluşması engellenebilir ve ahşabın ömrü uzatılmış olur. Basit bir bulaşık deterjanı ve su karışımı günlük temizlik için yeterli olsa da derinlemesine temizlik için Vim Sprey Arap Sabunu gibi etkili bir ürün de tercih edebilirsiniz. Sonrasında kuru ve temiz bir bezle fazla nemi almanız ahşabın sudan zarar görmesini önleyecektir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Ahşap Mutfak Dolabı Temizliği

Ahşap yapıdaki mutfak dolaplarını uzun aralıklarla temizlemek doğru olmaz; çünkü bu sürede birçok yemek parçacığı, dökülen sıvılar ve diğer malzemeler inatçı lekelere dönüşebilirler. Ahşap mutfak dolabı temizliği için şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • Yağ çözücü bir sabun ve suyu karıştırın. Bu karışıma batırdığınız bir diş fırçasıyla dolaplara ve menteşelerine yapışmış lekeleri fırçalayın
  • Bulaşık deterjanını veya beyaz sirkeyi eşit miktarda suyla karıştırarak, bu karışımla dolaplarınızı silin
  • Dolapların içini ve kenarlarını da silmeyi unutmayın. Silme işlemini düzenli olarak yapmaya çalışın
  • Sildikten sonra kuru bir bezle dolapların üstünde kalmış olabilecek nemi alın.

Dolapların üstünde kalan nemi kurulamak ahşabın sudan zarar görmesini engeller. Bir diğer önlem olarak kullanacağınız temizlik malzemelerini önce ahşap yüzeylerin görünmeyen bir bölgesinde denemeyi ihmal etmezseniz, cilaya ve malzemeye zarar vermediğinden emin olabilirsiniz.

Reklam

Ahşap Kapılar Nasıl Temizlenir?

Ahşap kapılar da mutfaktaki benzer lekelerden veya evin farklı bölgelerindeki diğer günlük lekelerden nasibini alabilirler. Ahşap kapıların günlük temizliği de ahşap dolaplara benzer şekilde yapılabilir. Ancak ahşap kapı nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız ve aradığınız derinlemesine temizlik ise şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • Yüzey temizliği için her zaman Vim Sprey Arap Sabunu gibi etkili ürünler kullanmaya özen gösterin. Sirke veya bulaşık deterjanı gibi alternatif malzemeleri ancak ahşap yüzeye zarar vermeyeceğinden emin olduktan sonra kullanın.
  • Temiz bir bezle ahşap yüzeyleri sudan veya temizleyici üründen arındırın.
  • Eğer yapışmış lekeler varsa, bunları nazikçe sökebilmek için karbonat ve suyu karıştırarak bir macun elde edin. Bununla ovalayarak lekeyi çıkartın.
  • Eğer zorlu bir leke söz konusuyla macunu etki etmesi için bir süre üzerinde bırakabilirsiniz.

Ahşap masa nasıl temizlenir sorusuna da benzer yöntemler cevap olacaktır. Özellikle günlük olarak kullanılan yemek masalarına yağ gibi lekelerin bulaşması kolay olduğundan, bunların sık sık ve bilinçli bir şekilde temizlenmeleri uzun ömürlü olmaları açısından önemlidir. Bunun için de yine sirke ve su ya da bulaşık deterjanı ve su karışımları iş görecektir.

Ahşap mutfak dolapları nasıl temizlenir denildiğinde, kullanılan ürünlerin ve suyun malzemeye zarar vermesinden kaçınmak önceliğiniz olmalıdır. Mutlaka kullanacağınız ürünlerin ahşap için uygun olduğunu etiketlerinden kontrol edin ve önce yüzeyin görünmeyen kısımlarında deneyin. Böylece ahşabın parlaklığını kaybetmesini önler, çok daha uzun süre güzel ve temiz kalmasını sağlarsınız.

Mutfak dolaplarınızdaki yağ lekeleri artık baş edilemez hale mi geldi? Çözüm aslında çok kolay! Hemen "Mutfak Dolaplarındaki Yağlar Nasıl Temizlenir?" başlıklı yazımıza göz atın ve pratik çözümleri siz de öğrenin.

Temizlik yaparken sirkenin kokusu hoşunuza gitmiyorsa, kuruduktan sonra kokunun kalmayacağı bilmeniz içinizi rahatlatacaktır. Ahşap yüzeylere cila uygulayacaksınız öncesinde mutlaka derinlemesine temizlediğinizden emin olun. Yüzeyde kalan kirlerle cila uygulaması hoş bir sonuç vermeyebilir.

Aslen yayınlandı