Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum lekesi nasıl geçer diye merak edenler için 5 kolay adımda mum lekelerinden kurtulmanın yolu bu yazıda.

Güncellenmiş

Reklam
Halı Yıkama

Hepimizin bildiği gibi evin havasını değiştirmenin en kolay ve etkili yollarından biri birkaç mum yakmaktır. Mumların farklı kokulara sahip dekoratif ve küçük türlerinden, büyük ve gösterişli türlerine kadar pek çok çeşidi bulunur ve birisi mutlaka sizin oluşturmak istediğiniz atmosferi tamamlar. Diğer yandan evinde mum yakmayı seven herkes yere dökülen mumu temizlemenin ne kadar zor olduğunu bilir. Siz de korkmadan mum yakmak istiyorsanız, mum lekelerini temizlemenin bu pratik yollarına göz atın ve halıdan mum lekesi nasıl çıkar keşfedin.

Halınızda oluşan mum lekesi telaş etmenize sebep olabilir. Ancak aceleci davranmak yerine dikkatli olmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Halıya mum döküldüğünde soğutmadan müdahale etmeyin ve suyla temizlemeye çalışmayın. Nemlenen mum daha da sertleşir ve çıkarması zorlaşır.

Erimiş Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum lekesini temizlemek neden bu kadar zordur? Mumlar ortamı yumuşattıkları gibi ısındıkça kendileri de yumuşarlar. Bu da sıvı hale geçerek etrafa dökülmelerine ve leke oluşturmalarına sebep olur. Her ne kadar erimiş mum şamdanda hoş bir görüntüye sebep olsa da, halınızda göze o kadar da iyi gelmeyebilir. Siz de kendinizi bir anda mum lekesi nasıl geçer gibi sorular sorarken bulursunuz.

Hızlı ve akıllıca davranırsanız umutsuzluğa kapılmanıza gerek kalmadan işi halledebilirsiniz! İster evde sevgilinizle yemekte olun ister arkadaşlarınızı davet ettiğiniz kalabalık bir partide, lekelerden kurtulmanın hızlı yolları size yardımcı olacak.

Reklam

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızda mum lekesi oluştuğunda şu adımları takip edin:

  1. Hemen kalın bir plastik poşet bulun ve su doldurarak üzerinde delik olmadığını kontrol edin. Süpermarket poşetleri bu işte kullanılabilir fakat ıslanan lekeyi çıkarmak daha zor olacağından poşetin su geçirmediğinden emin olun. Kilitli poşetler bu iş için idealdir. Poşetinizi buzla doldurun ve sertleşmesi için lekenin üzerine temas ettirin.

  2. Leke donduktan sonra kör bir bıçak yardımıyla kazıyabildiğiniz kadar mumu kazıyın. Bıçak kullanırken dikkatli olun ve bir yerinizi kesmemeye özen gösterin.

  3. Lekenin üzerine temiz bir havlu veya birkaç parça kağıt havlu yerleştirerek havlu kalan mumu emene kadar sıcak ütüyle üzerinden geçin. Ütünün halıyla temas etmemesine veya yanık oluşturacak kadar ısınmamasına dikkat edin.

  4. Bir çift eldiven takın ve bir süngere halı temizleyici deterjan dökerek lekenin üzerinden süngerle, deterjanın kullanım talimatlarında anlatıldığı şekilde geçin. İlk kez kullanacağınız bir temizlik ürününü eşyalarınızın küçük ve görünmeyen bir bölümünde deneyerek test etmeniz önerilir.

  5. Son adım olarak lekelenen bölgeye bir miktar kokulu halı spreyi sıkın.

İşte bu beş kolay adımla halınızdaki lekelerden hızlıca kurtulabilirsiniz. Işıkları kapatın ve gecenize devam edin. Artık mum lekesi nasıl geçer diye endişelenmenize gerek yok.

Mum lekesini dondurmak için su geçirmeyen bir poşete koyduğunuz buzları kullanabilirsiniz. Kör bir bıçakla donmuş mum lekesini kazırken halının liflerine zarar vermemeye özen gösterin. Halı deterjanı, lekeyi iyice emdirdikten sonra kalan izleri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Aslen yayınlandı