Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

İpek Nasıl Yıkanır?

İpek elbise, şal ve eşarplarınızı elde ve makinenizde zarar vermeden nasıl yıkayabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam

En güzel ve lüks kumaşlardan biri olan ipek, yüzyıllarca gardıropların baş tacı olmuştur. Her ne kadar çekici görünse de hassas dokusu sebebiyle ipek, yıkarken birçok zorluk çıkarabilir. Ancak, doğru yöntemi uygulamayı biliyorsanız ipek kumaşları temizlemek çok da zor gelmeyebilir! İpek kumaş nasıl yıkanır sorusunun cevabı ipeğin türüne göre değişir. Ancak her şeyden önce dikkat etmeniz gereken birkaç konu var ki o güzelim ipek giysi veya eşarbınız zarar görmesin.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri ipek kumaşı kullanırken veya yıkarken hiçbir zaman üzerine çamaşır suyu, ağartıcı veya parfüm, saç spreyi gibi alkol bazlı ürünler dökmemeniz gerektiğidir. Bir diğer önemli konu da ipeği ısıdan ve güneş ışığından korumak olmalı. Çünkü ısı veya güneş ışığına maruz kalan ipek zamanla sararabilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da ipek giysi veya ipek eşarp yıkama esnasında çok dikkatli davranmanız gerektiğidir ki zarar görmesinler.

İpek gibi değerli ve hassas bir kumaştan üretilmiş kıyafetlerinizi temizlemek için mutlaka Rinso Narin Bakım gibi özel formüllü bir sıvı deterjan tercih edin.

Reklam

İpek Elde Nasıl Yıkanır?

Elde ipek şal yıkama veya giysi yıkamanın altından nasıl kalkabileceğinizi merak ediyorsanız şu ipuçlarını takip edebilirsiniz.

 1. Kumaşı Kontrol Edin

  Öncelikle ipeğin renginin solup solmayacağını elbise veya eşarbınızın göze çarpmayan bir yerinde test edin. Göze çarpmayan yeri ıslattıktan sonra beyaz bir havluyu buraya hafifçe bastırın. Eğer ipek giysiniz havlunuza azıcık da olsa renk verdiyse bu elbiseyi elde yıkamamanız gerekir. Bunun için en iyi çözüm profesyonellerden destek almaktır.

 2. Soğuk Su Kullanın

  Eğer ipek kumaşınız havluya renk vermediyse kirli bölgelerden arındırma adımına geçebilirsiniz. Öncelikle kirli olan bölgeyi soğuk suyla ıslatın.

 3. Sabunlu Suya Batırın

  Daha sonra giysinizi en fazla beş dakika boyunca sabunlu ılık suya batırın.

 4. Yumuşak Kalmasını Sağlayın

  Daha sonra suyu boşaltın, yeniden soğuk suyla doldurup leğene birkaç damla Yumoş Extra Deluxe gibi kaliteli bir yumuşatıcı koyun ki ipek giysileriniz yumuşak kalsın.

 5. Durulayın ve Düz Bir Yere Serin

  İşiniz bitince leğendeki suyu boşaltın ve leğeni temiz su ile doldurup giysinizi veya eşarbınızı bu suyla durulayın. Giysinizi duruladıktan sonra leğenden çıkarın ve bir havlu üzerine dümdüz serin.

 6. Kurumaya Bırakın

  Sonra bu havluyu giysinizi içine alacak şekilde yuvarlayarak rulo yapın. Rulo yaptığınız havluya hafifçe bastırarak havlunun giysinizdeki nemi çekmesini sağlayın. Sonra elbisenizi başka temiz bir havlunun üstüne yine dümdüz olacak şekilde serin ve bu şekilde kurumaya bırakın.

İpek Giysiler Makinede Nasıl Yıkanır?

Makinede ipek eşarp nasıl yıkanır, ipek giysi nasıl yıkanır diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Giysi Etiketini Okuyun

  Yapmanız gereken ilk iş giysinizin etiketine bakmak olmalı. Eğer etiket sadece kuru temizleme diyorsa elbisenizi veya eşarbınızı sakın makineye atmayın.

 2. Doğru Isıda Yıkayın

  "İpek kumaş kaç derecede yıkanır?" sorusunun cevabı önemlidir. Makinenizin ayarlarından uygun olacak en soğuk ve hassas olanını seçin. Su sıcaklığı 30oC’nin üstünde olmasın. Su sıcaklığı için 30oC’nin üstünde bir ayar seçmek ipek giysi veya eşarbınıza ciddi bir zarar verebilir.

 3. Yıkarken Koruyucu Kullanın

  İpek giysi veya eşarbınızı bir yastık kılıfına veya kuru temizleme çantasına koyun ki giysiniz çamaşır makinesinin tamburuna takılmasın.

 4. Narin Bakım Deterjanı Tercih Edin

  Hassas çamaşırlar için özel olarak üretilmiş Rinso Narin Bakım gibi bir sıvı deterjan seçin ve kıyafetinizin etiketindeki talimatları takip edin.

 5. Kurutucu Kullanmayın

  İpek elbiseleri asla kurutucuya atmayın. İpek elbisenizi makineden aldıktan sonra temiz bir havlunun üstüne dümdüz olacak şekilde serin ve bu şekilde kurumaya bırakın.

İpek elbise, eşarp ve şalları yıkamak aslında çok kolay bir işlemdir. Gerekli önlemleri alıp doğru adımları takip ettiğiniz sürece sorun çıkacak diye korkmanıza gerek yok. İster elinizde yıkamanız gereksin, ister makinede, eminiz ki en sevdiğiniz ipek giysi veya eşarba lekesiz ve temiz bir şekilde tekrar sahip olmak paha biçilmez olacaktır!

Bunlara Dikkat!

Temizlik uygulamalarına başlamadan önce mutlaka ürününüzün etiketinde yer alan talimatları inceleyin. İpek kumaşın üzerine hiçbir zaman çamaşır suyu, ağartıcı, saç spreyi gibi ürünler dökmeyin. Sararmaması için ipek kumaşı güneşten ve ısıdan korumaya özen gösterin. İpek kumaşı yıkamadan önce elbisenizin veya eşarbınızın görünmeyen bir bölümünde renginin solup solmayacağını test edin.

Aslen yayınlandı