Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Yılbaşı Hediyesi Yapımı İçin Yaratıcı Fikirler

Sevdiklerinizi yılbaşında mutlu etmek için büyük bütçelere sahip olmak zorunda değilsiniz. Evde yapılabilecek hediye seçenekleri için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Yılbaşı Hediye Paketi

Yeni yıl, pek çok beklenti ve hedefle birlikte hediyeleri de beraberinde getiriyor. Belki sevdiklerinize belki kendinize uğur getirmesi için alabileceğiniz pek çok hediye seçeneği bulunuyor. Bu hediye seçenekleri arasında en özel olanları ise kuşkusuz sizin kendi yaratıcılığınızla, emeğinizle yaptıklarınızdan oluşur. El yapımı yılbaşı hediyeleri veya el yapımı yılbaşı kartları ile ister kendinizi ister sevdiklerinizi mutlu edebilir, böylece yeni yıla yüksek bir motivasyonla girebilirsiniz. İşte yılbaşına özel kolayca ve kısa sürede yapabileceğiniz birbirinden hoş el yapımı hediye tasarımları...

Sevdiklerinizle birlikte unutulmaz bir yılbaşı geçirmek için el yapımı hediyeler dışında onlar için harika bir yılbaşı sofrası da hazırlayabilirsiniz.

El Yapımı Yılbaşı Hediyeleri Nasıl Yapılır?

Birkaç basit malzeme ile zahmetsiz bir şekilde yapabileceğiniz el yapımı yılbaşı hediyeleri, maliyet açısından avantaj sağlarken aynı zamanda arayıp da bulamadığınız ürünleri yapabilmenize de imkan tanır. Genellikle yapıştırma, kesme, boyama gibi basit işlemlerle tamamlanabilen el yapımı yeni yıl hediyeleri, ister kendinize ister sevdiklerinize benzersiz armağanlar sunabilmenizin de bir yoludur. Diğer yandan -Kendin Yap- tarzı hediyeler üreterek, potansiyel atıkların değerlendirilmesi için de aracılık etmiş olursunuz. Siz de pratik el yapımı yılbaşı hediye fikirlerine göz atarak dilediğiniz alternatifi kendiniz ya da sevdikleriniz için yapabilirsiniz.

Reklam

Yılbaşına özel hediye fikirlerini farklı renklerle deneyerek doğum günleri, sevgililer günü ve benzeri diğer özel günlere de uyarlamak mümkün. Yılbaşı ruhuna uyduğu için başta toprak, turuncu, yeşil ve kırmızı tonları olmak üzere birbirinden değişik tonlardaki ekoseli kumaş türlerini de el yapımı hediyelerinize dahil edebilirsiniz.

Yılbaşı Temalı Kavanoz Yapımı

Evlerde en çok rastlanan ambalaj çeşitlerinden biri olan kavanozlar, pek çok gıda türüyle birlikte dolaplardaki yerlerini alabiliyorlar. Kavanozları atmak yerine ister işlevsel ister süs amaçlı birbirinden farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Boş kavanozları değerlendirebileceğiniz yöntemlerden birini de yılbaşı temalı kavanozlar oluşturuyor. Hem şık hem işlevsel olan ve hem de yılbaşı için küçük bir hediye olarak kabul edilebilecek bu kavanozları yapabilmek için farklı boyutlarda, etiket kısımları tamamen temizlenmiş boş kavanozlar, silikon ya da tutkal türü güçlü bir yapıştırıcı, hasır ip ve yapay çiçekler yeterli oluyor. 

Öncelikle kavanozun çevresini yoğun bir yapıştırıcı çeşidi ile tamamen kaplamanız gerekiyor. Kaplama işleminin ardından yapıştırıcı kurumadan toz şeker, minik kristal parçaları gibi ışıltı yaratabilecek parçacıklarla kavanozun tamamını örtmelisiniz. Bu şekilde kurumaya bıraktıktan sonra hasır ipten yapılmış küçük bir kurdeleyi kavanozun üst kısmına yapıştırmalı, ardından bu kurdelenin önüne özellikle kırmızı, yeşil tonlarında küçük yapay bir çiçek yapıştırmalısınız. Böylece ister kendi ev dekorasyonunuzda kullanabileceğiniz, ister sevdiklerinize armağan edebileceğiniz yılbaşı temalı kavanozunuz hazırlanmış oluyor.

Yılbaşına Özel Ağaç Dallarıyla Yapabileceğiniz Rustik Mumluk

Vazgeçilmez yılbaşı figürlerinden biri olan mumları evde kendiniz yapabileceğinizi ve yaratıcı el yapımı hediyeler arasında bulunan ağaç dallarıyla çevrili mumluklara koyabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için düz, desensiz bir viski bardağı ve oldukça ince, küçük ve aynı boylarda ağaç dalları yeterli oluyor. Herhangi bir yapıştırıcı ile kapladığınız viski bardağının etrafına bardağın yüksekliğini çok fazla aşmayacak boylardaki dalları aralıksız ve dikey olarak yapıştırabilir, böylece kolay hediye yapımı ve içine yerleştireceğiniz hoş mumlar ile oldukça şık bir hediye çeşidi elde edebilirsiniz.

El yapımı hediyeler için tutkal, silikon ve boya gibi kimyasal formüllü ürünler kullanırken çok dikkatli olmalı, gereken durumlarda kesinlikle eldiven ve benzeri koruyuculardan faydalanmalısınız.

El Yapımı Yılbaşı Ağacı Tablosu

El yapımı kolay hediyeler arasında yer alan bir diğer seçenek de el yapımı dekoratif tablolardır. Şüphesiz tablo yapmak oldukça zor ve külfetli bir uğraş ancak çeşitli desteklerle yapabileceğiniz minimal tablolar işinizi epey kolaylaştırıyor. Dikdörtgen biçiminde bir tuval alarak işe başlayabilirsiniz. Dikey konumda kullanacağınız tuvale öncelikle koyu kahverengi ile oldukça basit bir dal figürü çizmelisiniz. Ardından kola şişesinin bombeli alt kısmını, ayrı boya tabaklarına aldığınız açık ve koyu yeşil tonlarındaki renklere batırarak tuvale bastırmalısınız. Piramit şeklinde oluşturacağınız bu farklı tonlar oldukça hoş bir yılbaşı ağacının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Yeni Yıla Özel Kolay Battaniye Yapımı

El yapımı battaniye, yeni yıl hediye fikirleri içerisinde hem işleviyle hem görüntüsüyle öne çıkan bir alternatiftir. El yapımı battaniye için dilediğiniz renkte yün ipler yeterli oluyor. Bileklerinize geçirerek örgü şeklinde bir araya getirebileceğiniz yün ip öbeklerinden ortaya oldukça hoş ve fonksiyonel bir battaniye çıkarabilirsiniz. Özellikle bej rengi, gri ve füme tonlarının kullanıldığı el yapımı battaniyeler oldukça hoş ve uyumlu bir görüntüye sahip olabilirler.

Minik Çam Ağaçları ile Evinizi Veya Ofisinizi Süsleyin

Hem kolay hem de küçük yılbaşı hediyeleri arasında yer alan minik çam ağaçlarını evinizde veya ofisinizde kullanabileceğiniz gibi yılbaşı akşamını beraber geçireceğiniz konuklarınıza da armağan edebilirsiniz. Oldukça pratik bir yapım sürecine sahip olan mini çam ağaçları için farklı boyutlarda kozalaklar, şarap mantarları ve yıldız figürleri yeterli oluyor. Yeşil renge boyadığınız kozalakları, şarap mantarlarının üstüne yapıştırabilir, en üst noktaya da bir yıldız figürü ekleyerek minik yılbaşı ağaçlarınızın yapım sürecini tamamlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı