Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Evde Temizlik Yaparken Su Tasarrufu Yapmanın Yolları

Kuraklık nasıl önlenir ve su tasarrufu nasıl yapılır gibi konuların sıkça konuşulduğu şu günlerde evde temizlik yaparken nasıl daha az su harcanır, çamaşır yıkamada su tasarrufu nasıl yapılır beraber göz atalım.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Su Tasarrufu 1

Günlük hayatta susuzluğumuzu gidermekten kişisel ve yaşam alanlarının temizliğine ve hijyene kadar pek çok farklı noktada ihtiyaç duyduğumuz suyumuz, günümüzde iklim değişikliği, kuraklık ve aşırı kullanımın etkisi ile tehlike altında. Dolayısıyla ev içerisindeki su tüketimimiz konusunda bilinçli olmamız büyük önem taşıyor. Gelecek nesillerin büyük su sorunları ile karşılaşmaması için özellikle temizlik rutinlerimizde suyu en makul şekilde kullanmayı bir diğer deyişle su tasarrufu yapmayı bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Peki, su tasarrufu nedir, nasıl tasarruf yapılır? Gelin, evde temizlik yaparken nasıl su tasarrufu yapabileceğimize birlikte göz atalım.

Çamaşır Yıkamada Su Tasarrufu ve Verimlilik Önerileri

1. Çamaşır Makinesinde Doğru Programı Seçin

Özellikle az miktarda çamaşır yıkamanız gerekiyorsa ya da çok kirli, lekeli olmayan giysilerinizi şöyle bir sudan geçirip tazelemek istiyorsanız doğru programı seçmeniz su tasarrufu açısından oldukça etkili olabilir. Mümkün olduğunca uzun süreli, bol su harcanan programların yerine kısa programları tercih ederek sudan da elektrikten de tasarruf edebilirsiniz. Çoğu makinede yünlü ve hassas giysiler, perdeler, kotlar için hazırlanan programların ve suyu yüksek derecede ısıtan diğer programların çok su harcayarak yıkama yaptığını unutmayın. Makinenizi keşfederek süresi daha kısa olan, işlevsel ve çevre dostu programları kullanabilirsiniz. Unutmadan; OMO Sıvı Konsantre Deterjan gibi güçlü formüle sahip deterjanlar kullanarak çamaşırlarınızı ön yıkama yapmadan yıkayabilir, böylece yıkama süresini kısaltabilirsiniz. Ön yıkama yapmadığınızda yıkama başına ortalama 10 litre, yılda yaklaşık 2 ton su tasarrufu sağlayabilirsiniz ki bu da dört kişilik bir ailenin 10 günlük su ihtiyacına denk gelir.

2. Konsantre Ürün Kullanın

Konsantre deterjan ve yumuşatıcıların üretimi esnasında kullanılan su miktarı klasik ürünlere göre oldukça azdır. Bu nedenle çamaşır temizliğinde konsantre ürünleri tercih ederek su israfının önlenmesine katkı sağlamış olursunuz. Aynı zamanda, konsantre yumuşatıcılar ürünün yapısı sayesinde çok daha az dozlamayla istenilen etkiyi elde etmenizi sağlar. Örneğin, konsantre olmayan bir yumuşatıcıyı ortalama yıkama başına 100 ml dozlamanız gerekir. Öte yandan, Yumoş Extra gibi konsantre yumuşatıcılar ise 24 ml’lik bir doz ile aynı etkiyi sağlar.

3. Çamaşır Makinesini Verimli Kullanın

Makinenizi daha verimli kullanmak ve su tasarrufu yapmak isterseniz çamaşır makinenizi sık sık ya da yeteri kadar dolmadan çalıştırmamaya başlayabilirsiniz. Gün aşırı çamaşır yıkamak yerine kirlilerinizi biriktirebilir, haftanın bir – iki gününü çamaşır günü olarak belirleyebilirsiniz. Ancak bu noktada unutmamız gereken bir şey var. Çamaşırlarınızın en iyi şekilde temizlenmesi için çamaşırlar ve makine tamburu arasında 4-5 parmaklık bir boşluk kalmalı. Aksi halde çamaşırlar iyi temizlenmez ve yeniden yıkama ihtiyacı duyabilirsiniz. Çamaşır makinenizi haftada yalnızca bir defa daha az çalıştırdığınızda yılda yaklaşık 9 ton suyu kurtarabilirsiniz. Beş evde uygulandığında bu önlem bir insanın hayatı boyunca ihtiyacı olan su miktarına eşittir.

4. Doğru Miktarda Deterjan Kullanın

Her bir yıkama için kullandığınız deterjan miktarı, çamaşır makinenizin durulama için kullandığı su miktarını doğrudan etkiler. Gereğinden fazla deterjan kullandığınızda ortaya çıkan fazla köpükleri temizlemek için makineniz daha çok su harcayabilir. Çamaşırlarınızı yıkarken ambalaj üzerinde tavsiye edilen miktarlarda deterjan kullanarak makinenizin fazladan durulama yapmasının önüne geçebilirsiniz. Böylece yılda yaklaşık 3 ton su tasarrufu yapabilirsiniz. Her yıl 1 milyon evde doğru miktarda deterjan kullanmak İstanbul’un bir günlük su ihtiyacına yetecek kadar suyun kurtarılması anlamına gelir.

5. Elde Yıkamada Su Kullanımına Dikkat Edin

Bazı kıyafetler ya da tekstil ürünleri sadece elde yıkamaya uygundur. Eğer sizin de elde yıkamanız gereken kıyafetleriniz ve tekstil ürünleriniz varsa bu aşamada suyu dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir. Kolay durulama için mümkün olduğunca az deterjan kullanmak, sürekli akan musluğun altı yerine bir kapta yıkama yapmak (durulama ve yıkama için iki ayrı kap kullanabilirsiniz) ve çamaşırları biriktirerek yıkamak elde yıkama yaptığınızda fazladan su harcamanızı engelleyecektir.

Temizlik Yaparken Su İsrafını Önleyecek Püf Noktaları

Çamaşırlar tamam, şimdi sırada evde temizlik yaparken tasarruf etmenin püf noktaları var! Aşağıdaki maddelerin her birini günlük temizlik rutininize ekleyerek su israfı yapmadan evinizi temizleyebilirsiniz.

  • Yerleri silerken sürekli su değiştiriyorsanız temiz ve kirli suyun karışmasını engelleyen akıllı kovalar kullanabilirsiniz. Toz alırken sürekli su değiştirmemek için ise sprey formlu temizleyici ve mikrofiber bez ikilisini kullanabilirsiniz.

  • Zorlu kirleri çıkarmaya çalışırken normal miktarın çok üzerinde su kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Etkili bir temizlik ürünleri tercih ederek kirleri kolayca ve daha az su harcayarak çıkartabilirsiniz

  • Durulama gerektirmeyen ürünler ile fazladan su ve enerji harcamanıza gerek kalmaz. Cif Tüm Yüzeyler gibi belli bir miktar su ile karıştırılarak kullanıldığında durulanma gerektirmeyen ürünleri tercih edebilirsiniz.

  • Temizlik bezi yıkamak, lavaboyu, duşu temizlemek için musluk gibi sürekli olarak akan su kaynaklarından faydalanmak yerine bir kap ya da kovadaki suyu idareli bir şekilde kullanmaya çalışabilirsiniz.

  • Düzenli temizlik yapmak da su israfını önleyen durumlardan. Zorlu kirler, tozlar ile başa çıkarken daha fazla su kullanacağınızı unutmayın ve bu nedenle etkili bir temizlik rutini oluşturun.

  • Temizlik bezlerini kuruttuktan sonra biriktirerek toplu halde yıkayarak da sudan tasarruf edebilirsiniz. Bezleri dilerseniz çamaşır makinesinde dilerseniz de bir kap içerisinde elinizde yıkayabilir, tek seferde aynı miktarda su kullanarak daha fazla bez yıkayabilirsiniz.

Tüm bu önerilerimizi dikkate alarak su ayak izinizi azaltıp su israfının önüne geçecek önemli adımlar atabilirsiniz. Evde su tasarrufu nasıl yapılır konusunda daha genel önerilerimize göz atmak için “Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?” Başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Aslen yayınlandı