Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Zebra Perde Nasıl Temizlenir?

Zamanla kirlenen zebra perdenizi, asılı halde ya da yerinden sökerek temizlemenin püf noktalarını anlattığımız bu yazıda işinizi kolaylaştıracak pek çok pratik bilgi bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Zebra Perde Nasıl Temizlenir?

Oldukça pratik bir kullanım sunan zebra perdeler zaman içerisinde çevresel etkenlerden dolayı kirlenir ve çoğunlukla kalorifer üzerine asılı oldukları için toz ve kir perdenin üstüne kolayca yapışır. Zaman zaman tozunu almak kirlenmelerini geciktirse de, bir süre sonra kapsamlı bir temizlik kaçınılmaz olur. Mekanizmalı olmalarından dolayı yerinden sökmesi zor olan zebra perdelerin aslında yerinde de kolayca temizlenebildiğini biliyor musunuz?

Perde üzerinde lekeli bir alan varsa yumuşak bir diş fırçası ile sadece bu bölgeyi fırçalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Zebra Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

Zebra perdeler şık görünümü ve sunduğu kullanım kolaylığı yüzünden son zamanlarda sıklıkla ev ve ofislerde kullanılır hâle geldi. Zebra perdenizi çıkarmadan temizlemenin pratik yolunu adım adım anlatacağız. Ama öncesinde hazırlamanız gereken araç gereçlerden bahsedelim. Perdenizi yerinde temizlemek için bir kova sıcak su, Omo Sıvı Deterjan, temiz bir sünger ve havlu yeterli olacaktır. Perdenin üst kısmına rahatça erişebilmeniz için merdiven ya da sandalye bulundurmanızda fayda var.

Zebra perdenizin dokusunun zarar görmemesi için temizlerken çok bastırmamaya dikkat edin. Perdenizin ön ve arka yüzeyini birlikte temizlemek olası harelenmelerin önüne geçmenizi sağlar. Perdenizi üstten temizlemeye başlayın. Alt tarafı temizledikten sonra, üst tarafı temizlerken kirli köpük aşağı dökülerek aynı yüzeyi tekrar temizlemenize sebep olabilir.
  • Perdenizi sonuna kadar açın.
  • Elektrik süpürgesinin küçük uçlu başlığı ile kaba tozunu alın.
  • Kovanın içindeki sıcak suya az miktarda Omo Sıvı Deterjan dökerek iyice köpürtün.
  • Oluşan köpüğü kovadan sünger yardımıyla alın ve perdenin en üst kısmından başlayarak sünger ile zebra perdenin üzerine yayın.
  • Eğer zebra perdeniz iki kattan oluşuyor ise iç ve arka yüzeyine de aynı işlemi uygulayın.
  • Perdenizin kir durumuna göre işlemi tekrarlayabilirsiniz ancak süngeri perde yüzeyine çok bastırmamaya dikkat edin.
  • Bu perdenin dokusuna zarar vererek ipliklenmesine ya da kumaşın deforme olmasına sebep olabilir.
  • Perdenin tüm yüzeyini köpükledikten sonra, temiz ve nemli süngerle kalan köpüğü aldırarak perdenizi durulayın.
  • Kalan ıslaklığı havlu ile küçük dokunuşlar yaparak emdirin. Havluyu perde yüzeyine sürtmemeye dikkat edin.
  • Perdeniz tamamen kuruyana kadar açık pozisyonda tutun.

Zebra Perde Çıkararak Nasıl Temizlenir?

Zebra perdeleri çıkararak temizlemek aslında daha kolay olsa da, mekanizmasından ayırmak pek çok kişiyi korkuttuğu için tercih edilmeyen bir yöntemdir. Pek çok farklı mekanizması bulunan zebra perdeler genellikle tavana esnek bir metal ile tutturulur. Bu metalin üzerine parmağınızla bastırıp esneterek perdeyi indirebilirsiniz.

Bazı modellerde ise sağa ya da sola doğru perde rulosunu çektirerek ya da diğer tarafın boşta kalmasını sağlayarak kolayca çıkarabilirsiniz. Çıkardıktan sonra perdeyi kırışıklık olmayacak şekilde düz bir zemine sererek yumuşak uçlu bir fırça ile çok bastırmadan ya da sünger ile kolayca temizlemek mümkün. Temizleme işlemi bittiğinde perdenizde kat izi olmaması için hızla yerine asarak kurutmayı unutmayın.

Bunlara Dikkat

Temizleme işlemine başlamadan önce perdenin kullanma talimatında bulunan uyarıları mutlaka gözden geçirin.

Aslen yayınlandı