Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Yedi adımda madeni para nasıl temizlenir?

Madeni paranın nasıl temizlendiğini biliyor musunuz? Madeni paralar nasıl temizlenir diyorsanız püf noktalarımızı buradan keşfedin!

Güncellenmiş

jaluzi nasıl temizlenir

İster günlük bozuk para, ister antika olsunlar, madeni paralar zamanla çok kir toplar. Madeni paralarınızı parlatmak için tercih edebileceğiniz pek çok yöntem vardır. Ancak bu işe el atmadan önce, madeni paralarınızı temizlemeniz gerekip gerekmediğini düşünün. Bu yazı madeni paralarınızın temizlenmeye uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak ve madeni paraların nasıl temizlendiğini size yedi adımda açıklayacak.

Bozuk paraları kolaylıkla temizlemenin bir yolu, madeni paraları, damıtılmış su ve kumla birlikte, hava almayan bir kavanoza koymaktır. Kavanozun kapağını kapattıktan sonra sallayarak madeni paralarınızı parlatın. Ama bu yöntem paraların aşınmasına neden olacağından, değerli ve antika madeni paralar için uygun değildir. Bizden söylemesi.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Eski madeni paraları temizlemeli mi?

Eğer madeni paralarınız değerli ya da antika ise ve gelecekte onları satmayı düşünüyorsanız, önce bir uzmana danışın. Temizleyerek madeni paranızın değerini azaltmayı istemezsiniz.

Ancak hobi olarak madeni para biriktiriyorsanız ve onları satma niyetiniz yoksa paralarınızı gönül rahatlığıyla temizleyebilir ve parlatabilirsiniz. Elden ele dolaşan bozuk paralar mikrop toplar, o yüzden onları temizlemek sağlığa uygunluk açısından da faydalıdır. Özellikle çocuğunuz madeni para koleksiyonu yapmaya başlamışsa, mutlaka paraları temizleyerek mikroplardan arındırın.

Reklam

Domestos

Kirli ve eski madeni paralar nasıl temizlenir? 

Eğer madeni paralarınızı temizlemeye karar verdiyseniz bu işin doğruluğu kanıtlanmış pek çok yöntemi vardır. Asla mücevher ya da metal temizleyici kullanmayın. Bunların içerisinde bulunan, sert kimyasal maddeler madeni paralarınıza zarar verecektir. Madeni paralarınızı her zaman kumaş bir bezle temizleyin. Mendil, kağıt havlu gibi kağıt bazlı materyaller paranın yüzeyini çizebilir. Parmaklarınızda biriken yağ ve kirlerden kurtulmak için temizliğe her zaman ellerinizi su ve sabunla yıkayarak başlayın.

  • Madeni paralarınızın üstüne soğuk su tutun. Böylece paraların üzerinde biriken kir ve tozlar yok olmaya başlayacaktır. Mümkünse hızlıca akan suyu tercih edin.
  • Paralarınızı ılık sabunlu suda bekletin. Suya bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin. Bu karışımda bekletilen bozuk paraları teker teker ovarak kir ve tozlardan arındırın. Bozuk paralarınızın çizilmemesi için bu işlemi uygularken metal ya da seramik kâseler yerine plastik kâseleri tercih edin.
  • Yapışan kirleri bir kürdan ya da yumuşak tüylü bir dış fırçası ile temizleyin. Biraz sabunlu ılık suyun da yardımıyla bozuk paralara yapışan inatçı lekelerden kurtulun.
  • Çok kirli olan madeni paraları bir bardak sirke içinde, en az 30 dakika, mümkünse tüm gece bekletin. Sirkenin içindeki asit zor lekeleri çıkaracaktır.
  • Madeni paraları sıcak suyla durulayın. Tüm sabun ve sirke kalıntılarının gittiğinden emin olun. Elinizi sıcak suyla yakmamaya da dikkat edin.
  • Son bir kez paraları damıtılmış suyla durulayın. Damıtılmış suyla dolu bir kâseye teker teker bozuk paralarınızı batırarak parlatın.
  • Yumuşak bir havluyla bozuk paralarınızı kurulayın. Paraları ovmayın, yavaşça nemlerini alın ve kurumaya bırakın.

Temizlemenin madeni paralarınızın değerini etkileyebileceğinin bilincinde olduğunuz sürece, paralarınızı bu kolay yöntemlerle temizleyebilirsiniz. Birkaç basit adımla, madeni paralarınızdaki mikrop ve kirlerden kurtulabilir, yeni ve parlak görünümlü bozuk paralara kavuşabilirsiniz.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı