Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Beyaz Sirke ile Temizlik Yapmanın Yolları

Ev temizliğinde sirke ne işe yarayabilir ki demeyin! Beyaz sirke, pek çok yerde kullanabileceğiniz doğal ve etkili bir temizlik ürünüdür. Sirkeyle temizlikte harikalar yaratmak istiyorsanız bu yazımızda beyaz sirkenin kullanım alanlarını ve püf noktalarını keşfedin!

Güncellenmiş

tost makinası nasıl temizlenir

Saf, yani beyaz sirke, evin pek çok köşesinde kullanılabilir. Peki ne zaman beyaz sirke, ne zaman profesyonel temizlik malzemelerini kullanmanız gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? Etkili olduğu yüzeyler çok geniş de olsa, beyaz sirkenin kullanılamayacağı alanlar var. İşte profesyonel ürünler yerine beyaz sirkeyle temizlik yapabileceğiniz dört kullanım alanı!

%100 geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen Seventh Generation Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici Sprey, fosfat ve gluten içermeyen parfümsüz formülü ile mermer, granit, seramik, lamine, paslanmaz çelik gibi yüzeylerde doğal bir temizlik sağlar.

Ne Zaman Sirkeyle Temizlik Yapmalı?

Beyaz sirke doğal bir temizlik maddesidir ve toksin değildir. Özellikle, paketli temizlik malzemelerinin kullanılamadığı, daha çevreci seçeneklerin tercih edildiği durumlarda kullanılır. Ayrıca, küçük çocuklu evlerde de sağlığa zararlı olabilecek temizleyiciler yerine beyaz sirke tercih edilebilir. İsterseniz beyaz sirkeyle temizlik için ideal dört kullanım alanını paylaşalım:

1. Kötü kokulardan kurtulmak için: İstenmeyen bir kokuyu yok etmek için hazır satılan oda kokuları yerine sirke kullanarak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Not olarak ekleyelim, ilk kullandığınızda beyaz sirke biraz kötü kokabilir ancak bu koku kısa süre sonra diğer kötü kokuları da temizleyip kaybolacaktır.

  • Mikrodalga fırında kullanılabilen bir kaseye yarım fincan sirke ve yarım fincan su koyup mikrodalga fırına koyarak kaynayıncaya kadar 2-3 dakika ısıtın. Mikrodalganızdaki istenmeyen tüm kokular gidecektir. Bu yöntemi uygularken dikkatli olun! Kase ve içindeki sıvı sıcak olacağı için mikrodalgadan çıkarmadan önce mutlaka soğumasını bekleyin.
  • Alternatif olarak, sulandırılmış beyaz sirkeye bir sünger batırıp sıktıktan sonra fırınınızın içini silebilirsiniz. Ardından suyla durulayın ve kapağını açarak kurumaya bırakın. Böylece fırınınız istenmeyen tüm kokulardan arınacaktır! Mikrodalganızda asla oda spreyi kullanmayın. Bu gibi hazır satılan temizleyici veya oda spreylerini mikrodalgada kullanırsanız yemeğinize bulaşıp sağlığınız için tehlikeli sonuçlar doğurabilirler!

2. Kireç kalıntılarından kurtulmak için: Sirkede bulunan doğal asitler, yüzeylerdeki kireç kalıntılarını ve kireçli su tortularını parçalayarak size ya da yiyeceklerinize temas etmesini önler. Kimyevi bir temizlik ürününü elinize bulaştırmak istemediğinizde beyaz sirke gayet uygun bir alternatiftir.

  • Su ısıtıcınızda sulandırılmış beyaz sirkeyi kaynatın ve içindeki kireç kalıntılarını temizleyebilmesi için bir gece bekletin. Ertesi gün su ısıtıcınızı soğuk suyla iyice durulayıp tüm kireç kalıntılarından arınmasını sağlayın. Artık tertemiz olmuş olan su ısıtıcınızı kullanabilirsiniz.

Kireçlenmiş Kettle Nasıl Temizlenir:

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Güvenlik Uyarısı

Sirkeyi asla ve asla çamaşır suyuyla veya içinde çamaşır suyu bulunan bir deterjanla karıştırmayın! Çamaşır suyu ve sirke karıştığı takdirde klor gazı denilen çok zehirli ve tehlikeli bir gaz açığa çıkar.

  • Duş başlığınız kireç yüzünden tıkandıysa başlığı sökün, kilitli bir poşete koyun, içine sirke ekleyip bir gece boyunca bekletin. Daha sonra poşetten çıkarıp üzerinde kalan kreci sünger yardımıyla temizleyin.

Kireçlenmiş Duş Başlığı Nasıl Temizlenir:

3. Çamaşır yıkamada yardımcı: Sirke tek başına çamaşırları temizlemeye yetmeyebilir ancak Omo Active Fresh gibi kaliteli bir sıvı deterjan ile birlikte kullanıldığında daha canlı renkler elde edebilir, çamaşırlarınızdaki kötü kokulardan da daha kolay kurtulabilirsiniz.

  • Çamaşır makinenizin son durulama suyuna çeyrek fincan deterjana yarım fincan beyaz sirke ekleyin. Böylece çamaşırlarınızın renklerinin daha parlak olduğunu, sabun ve deterjan kalıntılarından kurtulduğunuzu ve istenmeyen kokuların kaybolup, çamaşırlarınızdaki elektriklenmenin azaldığını göreceksiniz!

4. Yapıştırıcı maddelerin kalıntılarını temizlemek için: Sevdiklerinize vermeyi planladığınız güzel bir hediyenin fiyat etiketini söktükten sonra veya severek aldığınız bir ev eşyanızın üzerindeki yapışkan notu çıkardıktan sonra arkalarında bıraktıkları yapış yapış izlerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bir bez parçasını sirkeyle ıslatın, 15-20 dakika boyunca yapışkan izlerinin üzerinde bırakın, ardından silin. Yüzeyin tertemiz ve yepyeni olduğunu göreceksiniz!

Temizlikte Sirke Ne Zaman Kullanılmamalı?

Sirke veya sirkeli su ile temizlik her koşulda uygun bir seçenek olmayabilir. Burada, sirkenin sağlığınıza veya eşyalarınıza zarar verebileceği bazı önemli örnekleri bulacaksınız. Böyle durumlarda sirke veya sirkeli suyla temizlik yapmak yerine doğru temizlik ürünlerini kullandığınızdan emin olmalısınız!

  1. Sabun yerine sirke olmaz: Ne kadar kullanışlı da olsa, sirke asitlidir ve bulaşıklarınızdan yağları yalnızca sabunlar ve bulaşık deterjanı gibi bazik temizleyiciler çıkarabilir. Aynı şekilde çamaşır deterjanları kıyafetlerinizdeki yağı ve kiri arındırırken, sirke yalnızca çamaşırlarınızın yıkanmasında yardımcı bir göreve sahiptir.
  2. Alüminyum ve dökme demir ızgara ve tavalarda sirke kullanılamaz: Bu metaller reaktif yüzeylerdir ve sirke bu yüzeylere zarar verir. Kireç ya da sabun artıklarını temizlemek için sirke kullanmak istiyorsanız, sirkeyi sadece paslanmaz çelik ve emaye dökme demir ürün veya yüzeylerde kullandığınızdan emin olun.
  3. Cilalı yüzeylerde sirke kullanılmamalıdır: Sirke yüzeydeki cilayı söker. Arabanızın yüzeyi için asla sirke kullanmayın. Aynı şekilde cilalı ahşap yüzeyleri temizlemek için de sirke yerine Cif Jel Tüm Yüzeyler gibi özel olarak geliştirilmiş profesyonel temizlik ürünlerinden destek alın.
  4. Sirke asla çamaşır suyu ile birlikte kullanılmaz: Sirkeyle temizlikte bu uyulması gereken belki de en önemli kuraldır. Sirke temizliğin pek çok alanında önemli bir yardımcı olsa da, çamaşır suyuna sirke gibi asitli bir madde eklemek ortaya klor gazının çıkmasına neden olur. Bu gaz çok tehlikeli ve zehirleyicidir.

Bu örnekler sayesinde beyaz sirkeyi nerede kullanıp, nerede kullanmamanız gerektiği konusunda genel bilgi sahibi oldunuz. Böylece, evin pek çok köşesinde kullanılabilen sirke ile hazır satılan temizlik malzemelerini dengeli ve doğru bir biçimde harmanlayarak evinizde hem sağlıklı, hem de doğal bir hijyen ortamı oluşturabileceksiniz!

Aslen yayınlandı