Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Temizlik Yaparken Kullanabileceğiniz 8 Gıda Maddesi

Sofrada tükettiğiniz besinlerden hangilerini temizlikte kullanabilirsiniz? Bu soruların cevabını merak ediyor ve doğal temizlik malzemeleri hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Temizlik Yaparken Kullanabileceğiniz 8 Gıda Maddesi

Ev temizliğinde kullanılan yoğun kimyasallar, sağlık üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olur. Bu kimyasalların yerine doğal alternatiflerini tercih etmek ise sağlıklı bir şekilde temizlik yapmanın en kolay yoludur. Mutfakta kullanılan pek çok besin maddesi, temizlikte de işinize yarayabilir. Aklınıza bile gelmeyecek bazı gıdalar, ev temizliğinde hiç ummadığınız faydalar sağlar. Peki, bu gıdalar hangileri?

Eğer amacınız hijyenik temizlik ise evinizde yüzey temizliği için sirke gibi ürünler yerine virüsler üzerinde etkinliği kanıtlanmış, klorlu çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerini kullanmanız daha doğru olacaktır. Türk Bilim Kurulu Covid-19 rehberinde yüzey temizliği için çamaşır suyu önerilmektedir. Evlerde yüzey temizliğinde kesinlikle çamaşır suyu tercih edilmelidir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Temizlikte Zararlı Kimyasallara Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Besin Maddeleri

Ev temizliğine yönelik daha sağlıklı çözümler üretmek istiyorsanız, öncelikle güçlü yüzey temizleyicilerinin ve deterjanların içinde bulunan leke sökücü kimyasallar yerine, doğal besin maddelerinin asidik etkisinden yararlanmanızı öneriyoruz. Bunun için temel olarak beyaz sirke, limon, karbonat, zeytinyağı ve limon tuzu gibi mutfakta tükettiğiniz bazı gıdaları değerlendirebilirsiniz. "Peki ama nasıl?" diyenler için, yazımızın devamında bu besinlerin temizlikte nasıl kullanılabileceğine ilişkin detayları derledik.

Reklam

Snuggles Colour
Zeytinyağı Temizlikte Nasıl Kullanılır?
Hazırladığınız doğal temizlik malzemelerine hoş bir koku eklemek isterseniz, içeriklerine doğal esanslardan ilave edebilirsiniz.

Sirke ve karbonat

Temizlik için üretilen doğal çözümlerin hemen hepsinde kullanılan sirke ve karbonatın kullanımına ilişkin detaylar şu şekilde:

 • İlk olarak mutfak temizliğinde sprey başlıklı bir şişe içinde hazırlayacağınız sirke ve karbonat karışımını kullanabilirsiniz. Tezgah, ocak, lavabo ve fırın temizliğinde lekeli yüzeylere bu karışımdan püskürtüp yaklaşık 15 dakika kadar bekledikten sonra durulayın ve aradaki farkı görün.
 • Aynı karışımı buzdolabı, mutfak dolabı, musluk ve hatta çaydanlık temizliğinde bile kullanabilirsiniz.
 • Banyo temizliğinde seramikleri parlatmak için yine sirke ve karbonat karışımından yararlanmanızı öneriyoruz.
 • Duş ve küvetlerde yüzeye püskürttüğünüz bu karışımı biraz daha uzun süre bekleterek daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Derz aralarını beyazlatmak için de karbonat kullanabilirsiniz.
 • Koltuk yüzeylerindeki lekelerden kurtulmak istiyorsanız, koltuk silme işlemine başlamadan önce bir miktar karbonatı minderlerin üzerine dökmenizi, 10 - 15 dakika beklettikten sonra elektrik süpürgesi ile vakumlayarak yüzey temizliğini tamamlamanızı öneriyoruz. Aynı yöntemi halılarınız için de uygulayabilirsiniz.
Temizlikte Limon ve Karbonat Kullanımı

Bunlara Dikkat

Farklı besin maddeleri ile ev temizliğine başlamadan önce, hazırlanması gereken karışımlara ilişkin oranlara sadık kalın. Aksi takdirde elde ettiğiniz karışımlarla temizlemek istediğiniz yüzeylerin daha kirli gözükmesine neden olabilirsiniz.

Ev temizliğinde sıkça kullanılan mucize malzemelerden bir olan karbonatın marifetleri sadece bunlarla sınırlı değil. Daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, "Karbonat İle Temizlik" konulu yazımızda aradığınız bütün cevapları bulabilirsiniz.

Zeytinyağı

İlk etapta temizlikte yağ kullanma fikri kulağınıza ütopik gelebilir. Ancak zeytinyağının muhteşem özellikleri sayesinde ev temizliğinde sizi zorlayan birçok sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. İşte zeytinyağı ile ev temizliğine dair yapabileceklerinizden bazıları...

 • Metal yüzeyleri parlatmak için 50 gram zeytinyağı ile 10 gram karbonatı karıştırın. Yüzeyi, bu karışım ile iyice ovun ve ardından karışımı yüzey üzerinde yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Bekleme süresinin sonunda nemli bir bezle metal yüzeyi durulayın. Yüzeyin eski parlaklığına nasıl kavuştuğunu göreceksiniz.
 • Ahşap mobilyalarda kalan su ve bardak lekelerini ortadan kaldırmak için de zeytinyağını kullanabilirsiniz. 50 gram zeytinyağı ile yarım limonun suyunu karıştırarak hazırladığınız karışımla, üstü lekeli ahşap yüzeyleri kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu karışım, ahşap yüzeylerde yaşayan, gözle görülemeyen mikroorganizmalardan da kurtulmanızı sağlar.
 • Deri koltuklara veya deri kaplı dolap kapaklarına sahipseniz, zeytinyağı ve beyaz sirke karışımından yararlanarak rengi solmuş deri yüzeyleri eski canlılığına ve parlaklığına kavuşturabilirsiniz.
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı limon suyunu karıştırarak hazırlayacağınız bir karışımla, evinizin herhangi bir yerinde oluşan pas lekelerinden anında kurtulabilirsiniz.

Limon ve Limon Tuzu

 • Güçlü asidik etkisi ile parlatma ve dezenfekte etme özelliğine sahip olan limonu ev temizliğinin pek çok alanında kullanabilirsiniz.
 • Çamaşırlarınızı yıkarken deterjan gözüne az miktarda limon suyu ekleyerek çamaşırlarınızın daha hijyenik hale gelmesini sağlamanız mümkün.
 • Bulaşık deterjanınız bittiğinde, yarım limonun üzerine karbonat dökerek elde ettiğiniz tablet ile bulaşıklarınızı yıkayabilir, mutfak eşyalarınızın daha parlak ve temiz gözükmesini sağlayabilirsiniz.
 • Camlarınızın pırıl pırıl gözükmesi için, yarım kova suya dört yemek kaşığı limon suyu ekleyip, bu karışımla camlarınızı silin ve ışıl ışıl parladıklarına şahit olun.
 • Mikrodalga fırınınızın temizliği için bile limonun güçlü etkisinden yararlanabilirsiniz. Yaptığınız yemeklerin kokusu mikrodalga fırının içine sindiyse bir kase içine limon dilimlerini yerleştirin ve üstlerine sıcak su ekleyin. Bu kaseyi mikrodalga fırının içine yerleştirdikten sonra cihazı bir dakikalığına çalıştırın. İşlem sonrasında mikrodalga fırınınızdaki kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.
Temizlikte Karbonat Nerelerde Kullanılır?

Ev Temizliğinde Kullanıldığına İnanamayacağınız Gıdalar

Mayonez: Oldukça yağlı bir besin maddesi olmasına rağmen ev temizliğinde işinize yarayan bir besindir. Örneğin, üzerinde biriken kir ve tozlar nedeniyle soluk görünen iç mekân bitkilerinin yapraklarını temizlemede mayonez kullanabilirsiniz.

Muz: Sağlık açısından birçok faydası olan muzun kabuklarını ayakkabılarınızı parlatmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kola: Lavabo ve klozet temizliğinde inatçı lekeleri çıkarmak için, lekeli yüzeylere bir miktar kola döküp gece boyu bekletmeyi deneyebilirsiniz. Kolanın etkisiyle en zorlu lekelerin bile kolayca temizlenebildiğini göreceksiniz.

Aslen yayınlandı