Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Sineklik Çeşitleri ve Pratik Sineklik Montajı

Sıcak havalarda cam veya balkon kapısını açık tutmak sineklerin verdiği rahatsızlıkla da yüzleşmek anlamına gelebilir. Sineklerden korunmak ve onları evden uzak tutmak aslında sanıldığı kadar zor değil.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Sineklik Çeşitleri ve Pratik Sineklik Montajı

Havaların ısınması ile birlikte camları sonuna kadar açmak veya balkonda oturmak istiyorsanız yazımızı okumadan geçmeyin. Sinekleri evden uzak tutmanın tek formülü kimyasal içerikli çözümler değil.

Yılın dört mevsimi kullanabileceğiniz ve sadece sinekler için değil, tüm zararlı haşereler için faydalanabileceğiniz sineklikler modelleri mevcut. Evinizin tipine ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçebileceğiniz sineklik çeşitleri, kısa vadeli çözümler yerine uzun vadeye odaklanmanızı sağlar.

Özellikle çocuklu aileler ve kedi, köpek besleyenler için ideal olan sineklikler, prize taktığınız ilaçlar yüzünden tedirgin olmanızı da engeller. Sineklik çeşitleri ve montaj teknikleri hakkında merak ettiğiniz herşeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kendi yaptığınız sineklikleri sadece tek kanatlı pencereler için kullanabilirsiniz. Çift kanatlı geniş pencere modelleri için stor veya dikine pliseli sineklikler daha uygundur.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Sineklik Çeşitleri Nelerdir?

Evinizde kullanabileceğiniz sineklikleri hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Piyasadaki pek çok yapı markette satılan hazır sineklik çeşitleri 4 farklı tipte üretilir. Kullanacağınız yere göre seçim yapmanız gereken sineklikler, kolaylıkla monte edebileceğiniz tasarımlara sahiptir.

Menteşeli, sürgülü, stor ve pilili (akordiyon) olarak sınıflandırılan sineklikleri, kullanacağınız yere göre seçebilirsiniz. Stor sineklikleri daha çok pencereler için öneririz. Bu tarz sineklikler mekanizmaları sayesinde aşağı ve yukarı doğru rahatça indirilip çıkarılabilirler.

Menteşeli sineklikleri ise içeri doğru açılan tek kanatlı balkon kapılarında tercih edebilirsiniz. Sürgülü sineklikler ise geniş ve sürgülü kapı sistemine sahip balkon veya teraslar için idealdir.

Pilili ya da akordiyon ismi ile anılan modeller, hem yatay hem de dikey kullanılabilmeleri nedeni ile oldukça kullanışlıdır. Dilediğiniz şekilde kullanmayı seçebileceğiniz pilili sineklikler, katlamalı perde mantığı ile çalışır. Yatay kullanmaya karar verdiğinizde uzun camlarınız için çift taraflı yaptırmanız gerekebilir.

Reklam
Kendi yaptığınız sinekliğinizi istediğiniz zaman takıp sökebilirsiniz. Yıkamanız hususunda ayrıca bir uyarı yok ise çoğu sinek teli çamaşır makinesinde veya elde soğuk su ile yıkanabilir. Sinekliği takıp sökmek ile uğraşmak istemiyorsanız,  çok amaçlı Cif Sprey Ultra Hijyen püskürttüğünüz hafif nemli bir bez ya da sünger ile 15 günde bir tozunu almanız yeterli olacaktır.

Sineklik Montajı Nasıl Yapılır?

Hazır aldığınız modeller içerisinde yer alan stor mekanizmalı tip, içten takmalı sineklik olarak adlandırılır. Diğerlerini ise pencere veya balkon kapısının dış ve iç kısmına monte etmek mümkündür.

Tamamı oldukça pratik düzeneklere sahip olduğu için evde kendiniz de kolaylıkla takıp sökebilirsiniz. Pencere ve balkon kapıları çoğunlukla standart ölçülerde üretildiği için taşınma durumunda bir sonraki evde de kullanılma ihtimali yüksektir. Ancak evde çok daha düşük bütçeler ile kendi sinekliğinizi de yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzeme sinek teli ve yapıştırıcı banttan ibarettir.

Camlarınızın ölçüsünü aldıktan sonra herhangi bir makas ile kolaylıkla kesebileceğiniz sinekliğinizi camınıza yapıştırabilirsiniz. Sineklik takmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Ancak yapıştırma işlemine geçmeden önce yapışkan kağıdınızı da camınızın ölçülerine uygun bir biçimde kesmeniz gerekir. Yapı marketlerde ayrı olarak satılan bu özel yapışkan bantlar çift taraflıdır.

Daha uzun süre dayanması için yapıştıracağınız yüzeyi de önceden temizlemenizi öneririz. Bu işi yaparken pencere pervazlarınızın yüzey temizliği için çok amaçlı olarak kullanılabilen ve çamaşır suyu katkılı formülü ile hijyenik temizlik yapmanıza da yardımcı olan Cif Sprey Ultra Hijyen'den yardım alabilirsiniz. 

Son olarak, yapıştırma kağıdının üzerine dikkatle yerleştireceğiniz sineklik, uzun bir süre sinekleri sizden uzak tutacaktır.

Bunlara Dikkat

Hazır aldığınız sinekliklerinizi temizlemeden önce üretici uyarılarını muhakkak okumanızı öneririz. Bazı stor ve plise sineklikler sökülüp yıkanabilir. Ancak üreticinin "yıkamayın" uyarısı var ise aksine hareket etmemenizi öneririz.

Aslen yayınlandı