Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Rugan Ayakkabı Bakımı Nedir?

Daha çok özel gün ve etkinliklerde tercih edilen parlak rugan ayakkabılar, kolay temizlense bile kısa sürede özelliğini kaybedebiliyor. İyi bir bakım ve birkaç öneri ile ömürlerini uzatabileceğiniz rugan ayakkabılara sahip olmanın püf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Rugan Ayakkabı Bakımı Nedir?

Genellikle özel gün ve gecelerde tercih edilen rugan ayakkabılar, parlak ve şık görünümleri ile dikkat çekiyor. Özel bir deri cinsine sahip olan rugan tarzı ayakkabıların üzeri, ayakkabıya adını veren rugan lakı ile kaplanır. Lak uygulandığı için gösterişli ve sıkı görünümlü duran rugan ayakkabılar üst üste kullanıldığında çabuk deforme olabilir. Rugan ayakkabılar, dış yüzeyindeki cila kolayca aşınabildiği ve kırışık bir görünüme neden olabileceği için düzenli bakımı ihmal edilmemesi gereken ayakkabılar arasında yer alır. Peki rugan ayakkabı bakımı nasıl yapılır ve ne gibi malzemeler gerekir? Merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulacaksınız.

Hava geçirgenliği çok az olduğundan rugan ayakkabıların kullanımdan sonra havalandırılması faydalı olacaktır. Rugan ayakkabılarınızı hem ayak sağlığınız hem de ayakkabının orijinal formunun korunması açısından en az gün aşırı kullanmanızı öneririz.

Rugan Ayakkabı Temizliği ve Bakımı

Rugan ayakkabıların su veya cam silici solüsyonlarla ıslatılmış hafif nemli temiz bir bez ile silinmesi yeterli oluyor. Tozlanma haricinde eğer ayakkabı üzerinde çıkarılması güç lekeler oluştuysa lekelerin üzerine birkaç damla limon suyu damlatıp bir bez ile silmenizi öneririz. Hassas ve çabuk zedelenebilir bir yapıya sahip olan rugan ayakkabıların daha uzun ömürlü olabilmesi için tozlarının alınarak temizlenmesi dışında bakımına da özen gösterilmelidir.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos
NA
Rugan ayakkabıların kırışmaması ve cilasının çabuk çatlamaması için üzerine basılmaması, uzun süreli araba kullanırken giyilmemesi ve ayakkabıyı zorlayıcı ani hamleler yapılmaması gerekiyor.

Rugan Ayakkabıların Kullanımı ve Korunması

Rugan ayakkabılar hem çabuk kırışabildiği hem de ayakların hava almasını engellediği için günlük kullanıma pek uygun değildir. Ayrıca bez veya normal deri ayakkabılara göre çok daha sert yapıda olduklarından ayağın formuna zarar vermemesi için sadece özel günlerde giyilmesi iyi bir çözüm olabilir.

Rugan ayakkabıda istenmeden oluşabilecek çatlakları önlemek için kıvrılmaya müsait olan bölgeye vazelin sürerek parlatıcı süngerle bakım yapılabilir, böylece ayakkabıların ömrünü uzatabilirsiniz. Rugan ayakkabıların kullanılmadığı zamanlarda içlerine ahşap kalıp konularak kaldırılması, içlerindeki nemin emilmesi ve şekillerinin bozulmaması konusunda size yardımcı olacaktır.

Bunlara Dikkat

Rugan ayakkabılar güneşten olumsuz etkilendiği gibi soba, kalorifer gibi kurumalarına sebep olabilecek ısıtıcılardan da uzak tutulmalıdır.

Aslen yayınlandı