Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Pratik Havlu Katlama ve Saklama Yöntemleri

Havlularınızı pratik ve doğru yöntemlerle saklayarak muhafaza edebilirsiniz. Havlu katlama ve saklama yöntemleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Katlanmış Temiz Havlular
Reklam
Sign Up Banner

Havlularınızı sık sık yıkasanız da nem, küf gibi olumsuz etkenler sebebiyle kötü kokular taşıyabilir. Bunun sebebi, bazen çamaşır makinenizin tambur temizliği, bazen deterjan ölçünüz, bazen de saklanma koşullarıyla ilgili olabilir.

Yıkama sırasında Yumoş Ekstra gibi yoğun parfümlü konsantre çamaşır yumuşatıcıları kullanarak havluların uzun süre güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Havlular Nasıl Saklanır?

Havlu saklama işlemi için havluları doğru şekilde katlamak, nemden ve küften uzak, havadar bir yerde saklamak önemlidir. Aynı şey kullanmadığınız çeyizlik havlular nasıl saklanır sorusu için de geçerlidir. Havlu katlama işlemi oldukça basit bir işlem gibi görünse de simetrik bir şekilde yapılmadığında çirkin görüntüler oluşturabilir. Özellikle doğru şekilde katlanmadığında, dar alanlarda muhafaza edildiğinde havlularda form bozulmaları oluşabilir. Aşağıdaki havlu katlama teknikleri uygulayarak havlularınıza daha geniş bir alan açabilir, her daim havadar kalmalarını sağlayarak nem ve küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Havlu Nasıl Katlanır?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Rulo Yöntemi ile Havlu Katlama

Rulo yöntemi, dar dolap raflarında ya da küçük sepet kullanımlarında en az alan işgal eden saklama yöntemlerinden biridir. Dar bir alana sahipseniz ya da banyoda estetik ve simetrik görüntü sizin için önemliyse rulo yöntemini değerlendirmeniz doğru olacaktır. Bu yöntemi el ve yüz havlularında, plaj havlularında ya da duş havlularında kullanabilirsiniz.

Çekmecede Katlanmış Giysiler
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

 • Havlunuzu yatay ya da dikey bir biçimde ikiye katlayın.

 • Havlunun dikiş bölümlerini arkaya gelecek şekilde ayarlayın.

 • Havluyu iki elinizle kenar bölümlerinden tutarak içe doğru bükmeye başlayın.

 • Havlunun kenarını, spiral biçimi alana kadar bükün.

 • Aynı işlemi tüm havlularınıza uygulayarak dolap içerisine yan yana ve üst üste yerleştirebilirsiniz.

 • Eğer havlularınızı sepette saklıyorsanız, daha şık bir görüntü için havlularınızla aynı renkte kurdeleler kullanarak orta bölümünden bağlayabilirsiniz.

 • Sürekli güzel kokmaları için ise havlularınızın aralarına küçük lavanta torbaları yerleştirebilirsiniz.

İç İçe Geçirme Yöntemi ile Havlu Katlama

İç içe geçirme yöntemi, seyahat çantası ya da valizlerinize havlu yerleştirirken kullanabileceğiniz pratik havlu saklama yöntemlerindendir. Uygulama aşaması ise oldukça basit. Bu yöntemle iki havlu küçük bir alan işgal etmiş olacak.

 • Büyük banyo havlunuzu yatay olarak serin.

 • Havluyu sola doğru ikiye katlayın.

 • Ardından bir alttan bir de üstten katlayın.

 • Daha sonra küçük el havlunuzu dikey olarak serin.

 • Yukarı doğru bir kez katlayın.

 • Ardından ikiye katlı bölümü iki kez tekrar yukarı doğru katlayın.

 • Küçük havlunuzu iki kez sola doğru kıvırın.

 • Küçük havluyu katladığınız büyük havlunun ortasına koyun.

 • Ardından büyük havluyu üzerine bir sağdan bir de soldan katlayın.

 • Büyük havlunun dikişli kenarının arasına diğer kenarını sıkıştırın ve düzeltin.

Havluları saklarken uzun süre kapalı dolap içerisinde kalmamalarına özen göstererek nemden korunmalarını sağlayabilirsiniz. Belirli aralıklarla dolaplarınızın kapağını açıp havalandırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Havlu Nasıl Rulo Yapılır?

Havlunuzu yatay ya da dikey bir biçimde ikiye katlayın ve dikiş bölümlerini arkaya gelecek şekilde ayarlayın. Havluyu iki elinizle kenar bölümlerinden tutarak içe doğru bükmeye başlayın ve kenarı spiral biçimi alana kadar bükün. Aynı işlemi tüm havlularınıza uygulayarak dolap içerisine yan yana ve üst üste yerleştirebilirsiniz. Eğer havlularınızı sepette saklıyorsanız, daha şık bir görüntü için havlularınızla aynı renkte kurdeleler kullanarak orta bölümünden bağlayabilirsiniz.

Çamaşırlar Nasıl Daha Uzun Süre Güzel Kokar?

Ütü suyunun içine yumuşatıcı ekleyerek çamaşırlarınızın daha uzun süre güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Kireçten arındırılmış ve düzenli olarak iç temizliği yapılmış bir çamaşır makinesi de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Yumuşatıcı Kullanmak Giysilerin Ömrünü Uzatır mı?

Yumuşatıcının yarattığı pürüzsüz lifler, yıkamada daha az sürtünme olması anlamına gelir. Daha az sürtünmenin karşılığı ise daha az aşınma ve yıpranmadır.

Giysileri Yıkarken Yumuşatıcı Gerekli Bir Ürün Müdür?

Eğer giysilerinizin bakımı söz konusuysa, evet. Yumuşatıcı, çamaşırlarınıza koku ve yumuşaklık katmaktan çok daha fazlasını verir ve adeta giysilerinize hayat katar. Yumuşatıcı kullanarak giysilerinizin rengini ve şeklini de koruyabilirsiniz.

Aslen yayınlandı