Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz şu günlerde temizlik ve hijyen her zamankinden önemli bir hale geldi. Yaşadığınız alanda maksimum koruma sağlamak için bilmeniz gereken bütün püf noktalarını yazımızda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

10 Adımda Hızlı Ev Temizliği

1. Pencereleri açın ve odayı havalandırın. Pratik ev temizliği nasıl yapılır dediğinizde ilk iş, pencereleri açarak evinize temiz havanın dolmasını sağlamaktır. Temiz hava psikolojik olarak misafirlerinize evin daha temiz olduğunu hissettirir.

2. Yatakları düzeltin. Odanızı toplamanın ilk adımı yatağı toplamaktır. Misafirleriniz yatak odalarına girmeyecek olsalar bile mutlaka yatağınızı düzeltin. Odanın en büyük eşyası düzenli olunca odanın kendisi de düzenli görünecektir.

3. Temiz ya da kirli hiçbir çamaşırı ortada bırakmayın. Mutfağınızda veya salonunuzda, askıda kuruyan çamaşırlarınız varsa misafirlerinizi ağırlarken bu çamaşırları başka yere kaldırın. Kirli çamaşırlarınız odanın son derece dağınık görünmesine neden olur. Kirli tüm giysilerinizi çamaşır sepetine atın ve kapağını kapatın. Temiz çamaşırları kaldırın. Zamanınız kısıtlıysa bu eşyaları olduğu gibi gardırobunuza atın ya da bazaya saklayın.

4. Bulaşıkları halledin. Vaktiniz azsa kullanılmış kupa ve tabakların tamamını lavaboya koyun. Fakat mümkünse en iyisi kötü yemek kokularının oluşmaması için bulaşıkları makineye yerleştirmektir. Aktif köpük teknolojisi ile donatılmış, mutfaktaki kurumuş kirler, yağlar ve inatçı lekeler için birebir olan Domestos Köpük Çamaşır Suyu gibi hem çok pratik, hem de etkili bir spreyle ovalama gerektirmeden derinlemesine temizlik sağlayan köpük spreyle davlumbaz, mutfak fayansları ve duvarlar gibi tüm mutfak yüzeylerini zahmetsizce silerek hijyene kavuşun.

5. Dağınıklığı kutulara veya torbalara saklayın. Misafirleriniz bir saat içinde evinizde olacaksa, tüm eşyaları doğru yerlerine yerleştirmek için pek zamanınız olmayacak. Bu yüzden salonda, masaların üstünde ya da yatakların yanı başında yığılan eşyaları kutulara veya torbalara koyun. Misafirleriniz gittikten sonra kapsamlı biçimde toplayana kadar bunları dolapların içine ya da mobilyaların arkasına saklayın.

Çatkapı gelen misafirlere hazırlıksız yakalanmamak için çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı bir temizleyiciden destek alabilir, tek bir ürün ile mutfak ve banyo yüzeylerinizdeki günlük kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Günlük Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Reklam

Domestos

6. Açıkta olan yüzeyleri temizleyin. Misafirlerinizin kullanması muhtemel olan mutfak evyesi ve masa gibi yüzeyleri nemli bir bezle silin. Şimdilik amacınız kolay ev temizliği olduğu için misafirlerin görmesi pek mümkün olmayan dolap raflarının ve yatak odasının tozunu almanıza gerek yok.

7. Bariz lekeleri saklayın. Döşeme veya halı lekelerini özel leke çıkarıcı ürünler ile çıkarmaya çalışın. Zamanınız yoksa nahoş lekelerin üzerini diğer eşyalar ile kapatarak geçici bir çözüm elde edebilirsiniz.

8. Tuvaleti temizleyin. Hiçbir misafir kötü kokulu veya lekeli bir tuvalet ile karşılaşmak istemez. Çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen ile hem lavabo, musluk, fayans, duşakabin gibi yüzeylerde oluşmuş tüm lekelerden kolayca kurtulun, hem de evinizde hijyenik temizlik sağlayın. Bir yandan klozetin iç kısmındaki kenar diplerine Domestos Maksimum Hijyen gibi yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu döküp tuvalet fırçası ile etrafa yayın. 30 dakika bekledikten sonra sifonu çekmeniz %100 hijyen için yeterli olacaktır.

9. Çöp kutularını boşaltın. Dolup taşan çöp kutuları hiç misafirperver bir görüntü sunmaz. Konuklarınız gelmeden önce çöp kutularını mutlaka boşaltın.

10. Yerleri süpürün. Misafirlerinizin halıdaki kırıntılara basmasını istemezsiniz. Hızlı ev temizliğinin son adımı olarak yerdeki kırıntıları ve tozu elektrikli süpürge ile süpürün.

On adımda pratik ev temizliği nasıl yapılır artık biliyorsunuz ve maksimum hijyen sağlamak bundan sonra sizin için çok daha kolay.

İlk önce masa ve yüzeyler gibi göze en çok çarpacak alanları temizleyin. Odanın en büyük eşyasını düzenlemek odanın kendisini de düzenli gösterecektir. Dağınıklık yapan fazla eşyayı hızla ortadan kaldırmak için dolap ve bazaları kullanın. Mobilya ve halılarınızdaki lekeleri temizlemek için yeterli vaktiniz yoksa çeşitli eşyalarla geçici olarak saklayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı