Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Pimapen Temizliği

Pimapen pencereler sağlamlığı, uzun ömürlülüğü ve çevreyle dost olmasıyla ev yaşamının vazgeçilmezleri arasındaki yerini yıllardır korumakta. Isı yalıtımı sağlamasıyla neredeyse hemen hemen her eve giren pimapen, özellikle kış aylarında, hava kirliliği başta olmak üzere nem, soğuk, bacalardan çıkan gazlar, toz ve buhardan etkilenerek kirlenmektedir. Pimapenlerin rutin temizliğinin yapılması ev içi yaşantınız ve sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Pimapen Temizliği

Kış aylarında apartmanların dış duvarları, evinizde yemek pişirme, çiçek yetiştirme, banyo yapma, çamaşır kurutma ve soba-kalorifer kullanımına bağlı olarak oluşan nem, birikerek soğuk yüzeye sahip eşyalarda siyah lekelenmelere ve küfe neden olmaktadır. Pimapenleriniz de güneş ve yağmurla da birleşerek bu durumdan etkilenmekte ve rutin temizlik yapılmadığı takdirde var olan lekeler beklemekten kaynaklı sertleşip, yüzeye işleyebilmektedir. Peki pimapen temizliği nasıl yapılır? Her 15 günde bir yapmanız gereken pimapen temizliği öncesinde ve sırasında dikkat etmeniz gereken noktalara bakalım.

 • Pimapen temizliğinde ilk ve belki de en önemli nokta temizliğe geçmeden önce, pimapenlerinizin üzerinde biriken tozların nemli bir bezle alınması olacaktır. Bu basamak, tozların dağılarak bütün yüzeye yayılmasına ve pimapenlerinizin çizilmesine engel olması açısından altın kuraldır. 
 • Temizlik sırasında aseton, metilen, gaz yağı, benzin, motorin, tiner gibi çözücü içeren temizlik malzemeleri ve yine içinde toz partiküller bulunan toz ya da sıvı deterjanlar çizilme ihtimali yaratabileceği için kullanılmamalıdır. 
 • Pimapen temizliğinde çamaşır suyu içeren ürünlerin kullanımı, içerisinde bulunan ağartıcı nedeniyle pimapenlerinizin sararmalarına yol açmaktadır. 
 • Pimapenler çizilmeye müsait yapıda olan ürünler olduğu için zımpara, bulaşık teli, bulaşık süngeri gibi sert yüzeyli temizlik araçlarının kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Temizlik sırasında pimapen pencerenin iç kısmında yer alan kilitleme parçası, ispanyolet gibi metal parçalara su ve deterjanın değmesinden kaçınılmalı, değdiği takdirde hemen bir bezle kurulanmalıdır. Bu parçaların suyla teması paslanmayı beraberinde getirebilir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Pimapen Nasıl Temizlenir?

 • Pimapen temizliği, içerdiği malzeme yapısı gereğiyle hassas bir konudur. Arap sabunu içerik olarak potasyum hidroksit, içme suyu ve yağlardan oluştuğu için pimapen temizliğinde en doğal ve pimapenin malzemesine zarar vermeyecek temizlik malzemesidir. Bezinizi bir miktar arap sabunu ile köpürttükten sonra hafif bir şekilde, dairesel hareketlerle temizleyin ve ardından ıslak bir bezle bastırmadan durulama işlemini yapın.
 • Alternatif temizlik malzemesi olarak boraks kullanabilirsiniz. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan boraks doğal bir malzemedir, üstelik küf ve bakterilerin üremesini durduğu için pimapen temizliği için idealdir. 1 yemek kaşığı Boraks'a 1 litre su ekleyerek hazırladığınız karışıma bezinizi batırıp sıkın ve pimapenlerinizi dairesel hareketlerle temizleyin.
Reklam

Beyaz Pimapen Nasıl Temizlenir?

 • Beyaz pimapen nasıl temizlenir sorusunun ilk ve en önemli yanıtı renkli bezlerden kaçınmaktır. Renkli ve kalın yapıdaki bezler çamaşır deterjanıyla birleştiğinde, bezin renginin beyaz pimapene geçmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle mümkünse beyaz ve yumuşak dokulu bir bez kullanmanızı öneririz. 
 • Uygun bir kap içine ılık su ve çamaşır sodası ile hazırlayacağınız karışım, beyaz pimapen temizliği için hem doğal bir çözümdür, hem de köpüren yapısı ile size kolaylık sağlar. Çamaşır sodası, sodyum karbonat içeren bir tür tuzdur. Köpürme özelliği ile kimyasal deterjanların yerine konulabilecek doğal bir alternatiftir. Çamaşır sodasının etkisini arttırmak için içerisine beyaz kalıp sabun rendeleyebilir, gücünü arttırıp, hoş bir kokunun pimapenlerinizde yer etmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken hazırladığınız su ve çamaşır sodası içerikli karışımınıza bezinizi batırmak ve pimapenlerinizi ovalayarak temizlemek olacaktır. 
 • Bir başka alternatif olarak, bulaşıklarınızı yıkadığınız köpüren bulaşık deterjanını ılık suda köpürterek bezinizi bu suya batırmak ve pimapenlerinizi hafif bir şekilde ovarak temizliği sağlamaktır. Yüzeyde kalan köpüğü nemli başka bir bez yardımıyla alabilir ve pimapenlerinizin zarar görmeden temizlendiğini görebilirsiniz.

Sararmış Pimapen Temizliği

 • Sararmış pimapen için ilk tercih, karbonat ve limondur. Karbonat ve limonu karıştırıp, sararmış bölgelere uygulayabilir, 5-10 dk arası bekledikten sonra arap sabunu ya da boraks ile temizliğinize devam edebilirsiniz.
 • Güneşten sararmış pimapenleriniz için bir diğer alternatif ise partikülleri oldukça küçük olan mısır nişastasıdır. 1'e 1 oranında mısır nişastası ve karbonat ekleyeceğiniz suyunuza elma sirkesi ekleyerek köpürtün ve bezinizi bu karışıma batırın. Pimapenleriniz nişastanın içindeki ufak partiküller sayesinde çizilmeden ovalanacak ve tertemiz olacaktır.
 • Sararmış pimapenleriniz için en son aşama beyaz sirkedir. Beyaz sirke temizliğinize ekleyebileceğiniz önemli malzemelerden biridir. İster temizleyici malzemenizin içine karıştırın ister temizliğiniz bittikten sonra bir bez yardımıyla pimapenlerinize uygulayın. Sirke hem leke çıkarmada hem de pimapenlerinizin temizliğinden sonra pimapenlerinizin daha parlak görünmesinde oldukça etkilidir.

Pimapen Temizliği Püf Noktaları

 • Peki pimapen lekeleri nasıl çıkar? Evinize yeni taşındığınızda pimapenlerinizin üzerinde uzun süre beklemiş bantları fark edebilirsiniz. Pimapenlerinizde kalmış marka bantları zamanla kurur ve yerinden sökülmeye çalışıldığı zaman iz bırakır. Bantların temizliğini ya sıcak suyla yumuşatarak ya da yüksek dereceli bir saç kurutma makinesini üzerine tutup bantın eski formunu kazanmasıyla yapabilirsiniz.
 • Pimapen camlar nasıl temizlenir sorusunun yanıtı, temizliği dıştan içe doğru yapmaktır. Çerçevelerin temizliğinden sonra pimapen camların temizliğine geçerseniz, çerçevelerin kirinin cama geçmesini önlemiş olursunuz. Camların temizliğinde cam silici ürünleri, mikrofiber cam bezleri ya da gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Camda oluşan daha zor leke ve yağlar için eşit miktarda karıştırdığınız un, tuz ve beyaz sirkeyi macun kıvamına getirip, lekeleri bu macunla ovabilirsiniz. Ardından normal silme işlemine devam edebilirsiniz.
 • Pimapenler nasıl temizlenir sorusunun yanıtını birçok farklı yöntemle aldık. Fakat bir de pimapenlerinizde ulaşılması zor ara bölgelerin temizliği söz konusu. Pimapen lastiklerinin olduğu ve bezinizin ulaşamayacağı conta yerlerinin temizliği için, kullanmadığınız bir diş fırçasını kullanabilirsiniz. Temizleyicinizin olduğu kabın içerisine diş fırçasını köpürecek kadar bastırıp, ulaşılması zor lastik kısımlarının temizliğini sağlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı