Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ozonla Dezenfeksiyon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ozonla dezenfeksiyon ve nano dezenfeksiyon hakkında bilgi edinin.

Güncellenmiş

Reklam
Ozonla dezenfeksiyon

Önerimiz: Sterilizasyon ve dezenfeksiyonun kritik önem taşıdığı bu günlerde ozonla dezenfeksiyon ve nano dezenfeksiyon hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Koronavirüs salgını (Covid-19) nedeniyle bir yandan tüm hijyen alışkanlıklarımızı gözden geçirirken diğer taraftan alternatif olabilecek güvenli temizlik yöntemlerini de araştırıyoruz. Evdeki Virüs ve Bakterileri Yok Etmek İçin Yapmanız Gerekenler konusunda araştırma yaparak evinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Virüsle mücadelede her ne kadar bildiğimiz ve artık öğrenip emin olduğumuz temizlik yöntemlerini uygulamaya çalışsak da ozonla dezenfeksiyon ve nano dezenfekte işlemi gibi etkin ve farklı dezenfeksiyon yöntemleri de gündemimizde yer ediniyor. Peki nano dezenfeksiyon ve ozonla dezenfeksiyon nedir? Ozon temizliğinedir ve nasıl yapılır? Sizler için derledik.

Ozonla Dezenfeksiyon

Ozon, oksijen atomlarından elde edilen doğru oranlarda kullanıldığında bakteri ve virüsleri yok ettiği bilinen en güçlü dezenfektanlardan biridir. Etki alanı çok güçlü ve aynı zamanda hızlı olduğu için birçok alanda tercih edilmektedir. Ozon gaz olduğu için geleneksel yöntemlerle ulaşılamayan yerlerdeki bakterileri ve mikropları kolaylıkla temizler. Ozon temizliği yapılabilecek alan ve mekanları şöyle sıralayabiliriz:

  • Ev ve iç mekanlar; ozonla ev temizliği işlemiyle özellikle banyo ve tuvaletlerde oluşan kötü koku ve bakteriler ozon gazıyla yok edilebilir. Araçların ayrıntılı temizliğinde de her yere kolaylıkla ulaşılabilmesi açısından tercih edilmektedir.

  • Okul, hastane, otel, restoran, kütüphane, spor salonları ve havuz gibi ortak kullanım alanlarının yaygın olduğu alanlarda da ozon temizliği yapılmaktadır.

  • Gıda sektöründe de ozonla dezenfeksiyon uygulaması kullanılmaktadır. Gıda işleme tesislerinin yanı sıra meyve ve sebzeler de ozonlu su ile yıkanabilmektedir. Böylelikle sebze ve meyveler üzerlerinde kalan kimyasal maddelerden de temizlenmektedir.

  • Ozon suyu, yüzey temizliği ve içme suyu sterilizasyonunda da kullanılmaktadır.

  • Sağlık sektöründe de cilt hastalıkları, mantar ve diş tedavisi gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde ozon kullanılır.

Reklam

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Nano Dezenfeksiyon

Nano dezenfeksiyon, nano boyuta indirilmiş saf gümüşün etkin olduğu dezenfeksiyon yöntemidir. Nano dezenfeksiyon, gümüşün antibakteriyel ve antiviral özelliklerine dayanmaktadır. Nano dezenfeksiyonda gümüş partikülleri virüslere ve bakterilere karşı etkin bir sterilizasyon sağlamaktadır.

Nano dezenfeksiyon işlemi genel olarak profesyonel hizmet verenler tarafından özel makinelerle nano dezenfektanın sterilize edilmek istenen alanlara püskürtülmesiyle gerçekleştirilmektedir. Nano dezenfeksiyon da tıpkı ozonla dezenfeksiyon gibi evlerde tüm kapalı alanlarda ve aynı zamanda araçlar için de tercih edilen bir dezenfeksiyon yöntemidir. Nano dezenfeksiyon işlemi sırasında işlemin yapıldığı ortamda bulunulmaması tavsiye edilmektedir.

Nano dezenfeksiyon sonrası ortam havalandırılmakta ve temizliğe ihtiyaç duyulmamaktadır. Nano dezenfeksiyonun bitkisel içerikli olduğu göz önünde bulundurulduğunda alerji problemi olanlara alternatif bir temizlik ve sterilizasyon sağladığını söylemek mümkündür. Nano dezenfeksiyon da ozonla dezenfeksiyonda olduğu gibi normal temizlikle ulaşılamayan yerlerdeki bakteri ve virüslere ulaşmaktadır.

Ozonla dezenfeksiyon ve nano dezenfeksiyon uygulamalarının en önemli avantajı normalde geleneksel temizlik yöntemleriyle ulaşamayacağınız alanlara nüfuz ederek bakteri ve virüsleri yok etmelerdir. Örneğin, klima ozon temizliği hizmetlerinden yararlanarak klimanızı kolaylıkla dezenfekte edebilirsiniz. Ancak her iki yöntemin de maliyetli olduğu ve profesyonellerce yapıldığını belirtmemiz gerekiyor.

Bunlara Dikkat

Ozonla dezenfeksiyon ve nano hijyen hizmeti almayı düşünüyorsanız hizmet alacağınız kurumların güvenilir ve alanlarında uzman olmalarına dikkat edin. Bir diğer önemli konu ise dezenfektan işlemi sırasında kullandıkları dezenfektan maddelerin içeriklerinin güvenilir olmasıdır.

Aslen yayınlandı