Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Okul Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?

Okulda giydiğiniz ayakkabıların her zaman temiz görünmesini istiyorsanız, evde kolayca uygulayabileceğiniz bazı bakım yöntemlerini bilmenizde fayda var. Hangi ayakkabının nasıl temizleneceğini merak ediyorsanız yazımız mutlaka sizin de ilginizi çekecek.

Güncellenmiş

Okul Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?

Çocuklarınızın okulda giydikleri ayakkabılarını fazla zaman ve para harcamadan daha uzun süre kullanmasını ister misiniz? Doğru ayakkabı temizleme tekniklerini kullanarak bunu başarabilirsiniz. İşte en etkili ayakkabı temizleme yöntemleri…

Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

  • Okulda en fazla tercih edilen ayakkabılar genellikle spor modeller ve kanvas kumaştan yapılan ayakkabılardır. Bu tür ayakkabıların temizliğini evinizde yapmak istiyorsanız diş macunu kullanabilirsiniz. Temiz bir bezin üzerine sürdüğünüz diş macunu yardımıyla, ayakkabınızda oluşan kirleri nazikçe silebilir ve daha sonra kurulayabilirsiniz.
  • Diş macunu kullandınız ancak ayakkabınızdaki lekeler hala çıkmadı ise; iki yemek kaşığı karbonatı sıcak suyla karıştırın ve hazırladığınız karışımı temiz bir bezle lekeli bölgeye uygulayın. Bu işlemi lekenin çıktığından emin olana kadar tekrar edebilirsiniz. Son olarak temiz ve kuru bir bezle ayakkabınızı kurulamayı ihmal etmeyin.
Çocuklarınızın okulda giydikleri ayakkabıları daha uzun süre kullanabilmesini istiyorsanız, ayakkabının kullanma talimatlarına uygun olarak temizleme yapmanız gerekir. Bazı ayakkabılar çamaşır makinesinde zarar görebileceği için, hassas kumaş yapısına sahip olan bu çeşitleri elde temizlemek daha doğru olacaktır.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

NA

Reklam

Domestos
  • Sentetik kumaşlı bir ayakkabıya sahipseniz, lekeleri silgi yardımıyla ovarak çıkarmaya çalışabilirsiniz. Okulda bile süet ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız, ya da çocuğunuza bu tip ayakkabılar seçiyorsanız; ayakkabınızı zedelemeden önce fırçayla ileri geri hareket edip, sonrasında ise yine silgiyle lekeli bölgeyi silmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Özellikle beyaz spor ayakkabılarınızdaki lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz en etkili ayakkabı temizleme malzemelerinden biri olan bulaşık deterjanı, ayakkabınızdaki kirleri yok etmenizde size oldukça yardımcı olacaktır. Sıcak suyun içine damlatacağınız birkaç damla bulaşık deterjanı ile hazırlayacağınız karışımı, ipek veya saten kumaş dışında bir beze emdirerek lekeleri ovabilir ve daha sonra kurulayabilirsiniz. 
Eğer ayakkabılarınızın kullanım talimatında çamaşır makinesinde yıkanabileceği yazıyorsa bu yönteme de başvurabilirsiniz. Fakat çamaşır makinesinde yıkamaya uygun değilse kesinlikle bu yöntemi kullanmamalısınız. Temizlediğiniz veya yıkadığınız ayakkabılarınızı kurutmak için doğrudan güneş ışığı almayan ortamları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çok fazla güneş ışığına maruz kalan ayakkabılarınızın kumaş dokuları kuruyarak sertleşebilir ve telafisi mümkün olmayan hasarlar ortaya çıkabilir. Ayakkabı temizliğinde tercih edeceğiniz temizlik ürünlerinin ayakkabınızın kumaş dokusuna zarar vermemesi önemlidir. Bu nedenle özellikle renkli ayakkabılarınız için beyazlatıcı özelliği olan deterjanlar kullanmaktan kaçınmaya da özen gösterin.

Bunlara Dikkat

Ayakkabılarınızın üretildiği kumaş yapısı ve modeli, temizleme yönetmelerini de belirler. Bu nedenle ayakkabılarınızın zarar görmemesi için doğru ayakkabı temizleme tekniklerini belirlemeli ve ayakkabınıza zarar verecek temizlik ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Aslen yayınlandı