Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Mutfak Nasıl Düzenlenir?

Mutfak evimizde en çok zaman geçirdiğimiz yerdir ve bu yüzden hem temiz hem de düzenli olmalıdır. Mutfak nasıl düzenlenir keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Mutfak Nasıl Düzenlenir?

Mutfak düzeninin en büyük testi, ailenizden birinin veya arkadaşınızın mutfağınıza gelip yemek pişirmeyi denemesidir. Eğer mutfağınız düzenliyse, tuzun ya da tencerelerin yerini bulmak zor olmayacaktır. Eğer yemek pişirme süresinden daha fazla bir sureyi eşyalarınızı bulmak için harcıyorlarsa mutfağınızı düzenleme zamanı gelmiş demektir. Burada "Mutfak nasıl düzenlenir?" sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Bazen en kolay mutfak düzeni, eşyalarınızı kullandıktan sonra tekrar yerine koymaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Mutfak Dolapları Nasıl Düzenlenir?

Mutfakta aceleyle iş yapmaya çalışırken en son istediğiniz şey dolabın içinde malzemeleri aramaktır. Bu durumdan daha da kötü olan ise, dolabın diplerinde unutmuş olduğunuz ve son kullanma tarihi çoktan geçmiş yiyecekler bulup çöpe atmak zorunda kalmanızdır.

Bunun yerine yiyeceklerinizi dolabınızda daha düzenli bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı?

 • Herhangi bir malzemeyi ihtiyacınızdan fazla miktarda almayın ve paketin tamamını bitirmeden alışveriş listenize eklemeyin.
 • Malzemelerinizi hava geçirmeyen kavanozlarda saklayın. Açık olan malzemelerinizin ağzını mandal kullanarak kapatın. En az bir dolabı sadece kuru, kavanozlu ve konservelenmiş yiyeceklere ayırın.
 • Az kullandığınız ürünleri dolaplarınızı üst raflarına yerleştirebilirsiniz. Yerleştirmeden önce son kullanma tarihlerini de kontrol etmeyi unutmayın. Bu işlem sırasında dolaplarınızın içine yerleştirebileceğiniz dolap içi düzenleyiciler, malzemelerinizi daha rahat görebilmenizi ve erişebilmenizi sağlayacaktır.
 • Eğer bebeğiniz varsa raflardan birini onun beslenmesinde ihtiyacınız olan malzemeler için ayırabilirsiniz. Bebeğinizin beslenmesinde kullandığınız mama, suluk, kaşık, tabak, biberon gibi ürün ve malzemeleri bir araya getirmeniz hem gerektiğinde onları kolay bulmanızı sağlar hem de mutfağınızdaki düzeni daha da arttırır. Bebeğiniz için devam sütü hazırlarken öncelikle kullandığınız biberon ya da suluğun hijyenine dikkat etmelisiniz. Akıllı kutudaki devam sütü ürünlerini tercih etmeniz güvenli ve pratik kullanım sağlar. Kaşık mamalarını klipsle saklamanız ya da hava almaması için saklama kabında muhafaza etmeniz daha doğru olur. Ayrıca devam sütü, kaşık maması ve kavanoz mamalarını saklarken direkt güneş ışığı almayan bir bölüm seçmeyi de unutmayın.
 • Yiyeceklerinizi ve malzemelerinizi kategorilere ayırın. Örnegin tatlı, tuzlu, baharat gibi ve her birine farklı bir raf verin. Günlük kullandığınız baharatlarınızı ve soslarınızı tezgah üzerinde ya da tezgah üzeri raflara yerleştirerek ulaşabileceğiniz bir yere koyun.
 • Reçel gibi bozulabilir ürünleri ve açılmış kavanozları buzdolabında saklayın. Su ısıtıcısının yakınındaki dolaba da çay ve kahve gibi malzemeleri yerleştirebilirsiniz.
 • Patates ve soğan gibi buzdolabına girmesi gerekmeyen ürünleri de, raf üzerine yerleştirebileceğiniz sepetlerde tutabilirsiniz.
Reklam
Mutfak dolaplarının ve çekmecelerin düzenli olması gerektiği kadar, temizlenmesi de gerekir. Cif Sprey Ultra Hijyen gibi mutfak yüzeylerinde etkili temizlik sağlayan bir sprey ile doğrudan açık gıda temas etmeyen bütün dolaplarınızın içini temizleyebilirsiniz.

Mutfak Dolapları Yetmiyorsa Ne Yapmalıyım?

Eğer mutfak dolaplarınız yetersizse ve çatal bıçak takımı ya da tabaklarınızı düzenlemek istiyorsanız:

 • Gıda dışı malzemelerinizin bir kısmını mutfak dolapları yerine yemek odası ya da oturma odası dolaplarında saklayabilirsiniz.
 • Fırın tepsilerini fırının içine yerleştirmek, tavaları tavandan sarkan askılıklara veya duvar raflarına asmak, bununla beraber tencerelerinizi iç içe geçirmek size fazladan alan kazandırabilir. Çizilebilir özellikteki tencerelerinizi aralarına bez koyarak korumayı da unutmayın.
 • Kek kapları, saklama kutuları ya da servis takımları gibi az kullanılan eşyalarınızı dolapların üst raflarına yerleştirin.
 • Konserve açacağı, mutfak makasları, tahta kaşıklar gibi sık kullandığınız aletleri büyük kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.

Temizlik malzemeleri, çamaşır deterjanı, bulaşık makinası tabletleri ve ilaçlar yiyeceklerden ayrı yerlerde saklanmalıdır. Bu ürünleri her zaman kendi orijinal paketinde saklayın ve tekrar paketlemeyin. Mutfak lavabosunun altındaki dolap temizlik ürünlerinizi ve çöpünüzü saklamak için ideal bir yerdir, fakat küçük çocukları korumak için, çocuk kilidi olmasına mutlaka özen gösterin. 

Mutfak Çekmeceleri Nasıl Düzenlenir?

Aşırı doldurulmuş mutfak çekmecelerini düzenlemek sıkıcı bir iştir. Bu problemden tek seferde kurtulabilirsiniz.

 • İlk iş olarak yemek pişirmekle ve mutfakla ilgilisi olmayan aletlerinizi evinizin başka köşelerine yerleştirin.
 • En üst çekmecenizi günlük kullandığınız çatal bıçaklarınızı ayırın. Düzenli kalmalarını sağlamak için farklı bölümleri olan kaşıklık kullanarak çatallarınızı, bıçaklarınızı ve kaşıklarınızı tertipli tutabilirsiniz.
 • Bir çekmeceye sadece bıçak gibi keskin olan aletleri yerleştirin. Alternatif olarak ahşap bıçak tutucusu da kullanabilirsiniz (çocukların erişemeyeceğinden mutlaka emin olun).
 • Alüminyum folyo, streç film, pişirme kağıdı ve buzdolabı poşetleri gibi benzer malzemelerinizi bir arada tutabileceğiniz bir çekmece düzenleyebilirsiniz.
 • Mutfakta yeriniz yoksa önlük ve bulaşık kurulama bezlerini yemek odası dolaplarında da saklayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı