Laptop Ekranı Temizleme

Laptop ekranları genellikle LCD olduğundan temizlerken özen isterler. Bu işlem için bilgisayar mağazalarında satılan, LCD ekranlara özel temizlik spreylerini kullanabilirsiniz. Bunun haricinde tek ihtiyacınız olan temiz ve tüy bırakmayan bir bezdir. Mikrofiber bezler laptop ekranı temizleme için idealdir. Gazete veya fırça kullanırsanız ekranınızın çizilme riskini de oldukça artırırsınız. Temizlik spreyini doğrudan ekrana uygulamak yerine kullanacağınız beze az miktarda uygulayıp ekranı silin. Böylece olası hasarlardan kaçınmış olursunuz.

Laptop klavyesi nasıl temizlenir diye sorduğunuzda klavye tuşlarının arasına ve altına giren kirlerden dolayı bu, biraz daha karmaşık bir işlemdir. Klavyenizin içine biriken kirler tuşların yapışmasına ve zamanla çalışmamasına sebep olur. Bu yüzden:

  • Klavyenizi ters çevirin ve yukarıdan çok hafifçe vurun. Böylece tuşların altında biriken kir ve tozlar dökülür.
  • Bir hava üfleyici fırça edinerek tuşların arasına sıkışmış kirleri çıkarabilirsiniz. Kirleri daha da içeri itmemek havayı yandan uygulamaya dikkat edin.
  • Klavyenizi daha hijyenik bir hale getirmek için, kulak temizleme çubuğunu bir miktar ispirtoya batırıp tuşların üstünü, kenarlarını ve aralarını bu çubukla temizleyin. Daha sonra kurumaya bırakın.

Bilgisayarınızın touchpad’ini de (dokunmatik fare) ekranı temizlediğiniz yöntemle, nazikçe temizleyebilirsiniz. Fare (mouse) temizliği içinse farklı bir yol izlemeniz gerekir. Eski tip mekanik fare çeşitlerinde:

  • Farenin altındaki topu çıkarın, temiz suyla yıkayın ve kurumaya bırakın.
  • Top yuvasındaki kir ve lekeleri temizleyin.
  • Bir beze Cif Her Yer Sprey gibi bir çok amaçlı temizleyici sıkıp farenizi silin.

Optik fare temizliğinde de farenizi aynı şekilde silebilirsiniz. Lazer ve çevresinde kir ya da temizlik ürünü kalmamasına özellikle dikkat edin.