Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Laptop Nasıl Temizlenir?

Laptop nasıl temizlenir? Bilgisayarınıza zarar vermeden adım adım laptop temizleme yöntemleri. Okumadan laptop temizliğine başlamayın.

Güncellenmiş

Laptop klavyesi nasıl temizlenir

Kişisel bilgisayarınızı hiç temizlemediyseniz ya da en son ne zaman temizlediğinizi hatırlamıyorsanız büyük ihtimalle laptop nasıl temizlenir sorusu aklınızı kurcalamaya başlamıştır. Laptop temizleme konusunda detaylı ve adım adım bir rehber için yazımızı okumaya devam edin.

Dizüstü Bilgisayar Temizliği Neden Önemli?

 • Laptop temizliği öncelikle sizin hijyeniniz için önemlidir. Sürekli olarak elimizle temas ettiği için dizüstü bilgisayar ve bilgisayar klavyesi düşündüğümüzden daha fazla mikrop barındırmaktadır.
 • Kişisel bilgisayarınızda fazla ısınma sorunu yaşıyorsanız, bu bilgisayarınızın hava kanalları ve soğutucu fanlarındaki aşırı tozlanmadan kaynaklanıyor olabilir.
 • Düzenli yapacağınız temizlik ile dizüstü bilgisayarınızın ömrünü uzatır ve daha uzun süre sorunsuz çalışmasına yardımcı olursunuz.
 • Laptop ekranını düzenli temizlememek görüş kalitesini zaman içerisinde düşürecektir. Bu da hem bilgisayarınız hem göz sağlığınız için önem arz etmektedir.
 • Düzenli laptop temizleme işlemi ile kir ve tozdan kaynaklanan tamir masraflarından tasarruf etmiş olursunuz.

Laptop Temizliğine Başlarken;

 • Bilgisayarınızı kapattığınızdan emin olun.
 • Güvenliğiniz için güç kablosunu bilgisayardan çıkarın.
 • Laptopa bağlı harici disk, fare veya diğer ekipmanlar mevcutsa hepsini çıkardığınızdan emin olun.
 • Bilgisayarınızın kullanma kılavuzunda yer alan, temizliğin nasıl yapılacağını gösteren yönlendirmeleri takip etmek faydalı olacaktır. 

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Laptop Nasıl Temizlenir: Temizlik Esnasında Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

Laptop temizliği için oldukça basit birkaç ürüne ihtiyacınız var:

 • Temiz ve mümkünse mikrofiber bir bez
 • Ekran temizliği için solüsyon
 • Sabunlu su veya herhangi bir yüzey temizleyici
 • İzopropil alkol

Reklam

Domestos
Laptop nasıl temizlenir

1.Adım: Laptop Ekranı Nasıl Temizlenir?

 • Laptop ve bilgisayar ekranları temizlenirken özen ister. Laptop ekran temizliği nasıl yapılır diye soracak olursanız, şüphesiz ki mikrofiber bir bez yardımıyla diye yanıt verebiliriz. Mikrofiber bezler, tozları temizlerken hassas yüzeylere de zarar vermeyecek şekilde üretilmiştir.
 • Ekran temizliğinde ihtiyaç duyduğunuz bir diğer şey ise bu yüzeyler için üretilmiş olan temizlik solüsyonlarıdır.
 • Solüsyonu bezinize biraz sıkarak ekranı tek yönde ve hafifçe bastırarak silin.
 • Laptop ekranı dokunmatikse parmak izleri kaçınılmazdır. Bu lekeleri çıkarmak için ekranı silerken diğer elinizle ekranı tutmayı unutmayın.
 • Dizüstü bilgisayar ekranının kenarlarındaki çerçevede lekeler oluşmuşsa, bu bölge için herhangi bir temizlik sıvısı kullanabilirsiniz. Ancak temizlerken bezin ekrana değmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu nedenle en güvenli seçenek, PC ekranı temizlediğiniz mikrofiber bez ve temizleme sıvısını kullanmak olabilir. 
 • Ekran uzun süre temizlenmediğinde kalıcı lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Bu durumda deiyonize su ve nemli sünger en iyi seçenektir.

Laptop Ekranını Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizleme sıvısını ekrana püskürtmeyin, bezin üzerine püskürterek silmeyi tercih edin.

Temizleme sıvısını beze püskürtürken bunu bilgisayarın üzerinde yapmayın; temizleme sıvısı klavyenin tuşları arasından sızarak, bilgisayarın elektronik devrelerine zarar verebilir.

Bilgisayarınızı uyku moduna alarak değil kapatarak temizliğe başlayın.

Ekranı peçete, tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi ürünlerle silmeyin.

Temizlik için çamaşır suyu gibi kimyasal ürünler kullanmayın; sadece bilgisayar ekranı silmek için üretilmiş olan temizleme sıvılarını tercih edin.

Deiyonize su kullanmanız gerektiğinde bunun yerine musluk suyunu tercih etmeyin.

Laptop ekranında lekeler mevcutsa çıkarmak için asla fırça kullanmayın.

2.Adım: Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Laptop klavyesi nasıl temizlenir diye sorduğunuzda klavye tuşlarının arasına ve altına giren kirlerden dolayı biraz daha karmaşık bir işlemdir diyebiliriz. Klavyenizin içine biriken kirler, tuşların yapışmasına ve zamanla çalışmamasına sebep olabilirler. Bu nedenle:

 • Klavyenizi ters çevirin ve yukarıdan çok hafifçe vurun ve sallayın. Böylece tuşların altında biriken büyük kir, toz ve kalıntılar dökülür.
 • Laptop tuşları nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız, tuşların arasına sıkışmış kirleri çıkarabilmek için basınçlı hava spreyine ihtiyacınız var. Klavyenin bir ucundan diğer ucuna doğru, spreyi tuşların arasına sıkın.
 • Klavyenin tuşlarını mikrofiber bir bez yardımıyla silin.
 • Tuşların arasını ve bir türlü çıkmayan kalıntıları temizleyebilmek için ufak bir pamuğa izopropil alkol dökün ve bu pamukla tuşların aralarını silin. Alkol kolay buharlaştığı için bu noktada suya göre daha pratik ve etkili olacaktır. Alkol yoksa sadece pamuk veya bezle de silebilirsiniz.
 • İzopropil alkol, basınçlı hava spreyi ve deiyonize suyu yapı marketlerden ya da internetten kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Laptop Klavyesini Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuşların aralarını izopropil alkolle temizlemek istiyorsanız alkolü klavyenin üzerine dökmeyin.

Klavyenin tuşları sökülebilir olsa dahi altını temizlemek için sökmeyin.

Basınçlı hava spreyini dik tutarak kullanmayın. Basınçlı hava klavyenin içine girerek bilgisayarınıza zarar verir.

Klavyeyi dezenfekte edici bir bezle temizlediğinizden emin olun.

Laptop klavyesi iyice kurumadan bilgisayarı açıp kullanmaya başlamayın.

3.Adım: Fare (Mouse) Nasıl Temizlenir?

Fare hareketlerinize cevap vermemeye başladığında temizlenme zamanının geldiğini tahmin edebilirsiniz. Farenizi çok amaçlı bir temizleyici ile iyice silin. Lazer ve çevresinde kir ya da temizlik ürünü kalmamasına özellikle dikkat edin.

Fareyi Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farenizi temizlemeye başlamadan önce bilgisayarla bağlantısını kestiğinize emin olun.

Mouse kirlenmesinin en önemli nedenlerinden biri üzerinde kullandığınız mousepad ya da masa olabilir. Bu alanların hijyenini ihmal ederseniz fareniz de kolaylıkla kirlenecektir.

4.Adım: Mousepad Nasıl Temizlenir?

Mousepad sürekli elinizin dediği bir başka nokta olduğu için hijyeni önemlidir. Mousepad temizliği için;

 • Bir leğene su doldurun ve içine sabun ekleyin. El sabunu kullanmak daha iyi sonuç verecektir ancak bulaşık deterjanı da tercih edebilirsiniz.
 • Mousepadi bir süre bu karışımın içerisinde bekletin ve ardından bir sünger yardımıyla iki yüzünü de ovalayın.
 • Duruladıktan sonra kuruması için bekleyin.

Mousepad Temizliği İçin Silmek Mi Yoksa Yıkamak Mı Tercih Edilmeli?

Mousepad temizliği için ıslak mendille silmek çok pratik gibi görünse de hem gereken hijyeni sağlamayacaktır hem de doğa dostu bir yöntem değildir. Sabunlu su içerisinde beklettiğiniz mousepad daha temiz olacaktır. Ayrıca mousepad çamaşır makinasında yıkanmamalıdır.

5.Adım: Laptop Şarj ve Bağlantı Kabloları Nasıl Temizlenir?

 • Şarj ya da bağlantı kablolarını temizlemek istiyorsanız bez ve çok amaçlı yüzey temizleyiciye ihtiyacınız var.
 • Temiz bir beze bu temizlik malzemesinden bir miktar sıkın ve kablolarınızı iyice sildikten sonra kurumaya bırakın.
 • Elektronik cihazlarınızı ve kablolarınızı temizlemeden önce prizden çekmeyi ve kapalı duruma getirmeyi unutmayın.
 • Kabloları ve özellikle bağlantı girişlerini ıslatmamaya ve nemli ortamlarda muhafaza etmemeye özen gösterin.
Laptop dışı nasıl temizlenir

Laptop İçini Açmadan Fan Temizleme İşlemi Yapılabilir mi?

Laptop işlemcisinin üzerinde soğutucu fan bulunur. Laptop bilgisayarın aşırı ısınma sorunu varsa ilk akla gelen fan temizliğidir. Fan temizleme işlemi, bilgisayarın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de fanın çıkarılması ve temizlenmesi demektir.

Laptop iç kısmını temizlemek için kullanılan basınçlı hava spreylerinin, direkt olarak fan kısmına uygulanmaması gerekir. Bu konuda yeterli el beceriniz ve teknik bilginiz yoksa içini açarak veya açmadan yapacağımız bir işlem bilgisayarınızda ciddi zararlara yol açabilir. Bu nedenle laptop fan temizleme işlemi için yetkili teknik servislerden destek almak, detaylı bilgiye sahip değilseniz bilgisayarı sökmemek en iyisi olacaktır.

Laptop içi nasıl temizlenir ve bu işlemi evde kendim yapabilir miyim diye düşünüyorsanız, bilgisayarın garanti süresi dolmadan teknik servis dışındaki kişiler tarafından açılması veya kişisel bilgisayarınızın dışını temizlerken garanti bandının yırtılması, hasar görmesi gibi durumlarda bilgisayarınızın garanti kapsamı dışında kalabileceğini unutmamak gerekir.

Laptop nasıl temizlenir sorusuna aldığınız ipuçları ile bilgisayarınızı tertemiz bir hale getirdiniz. Bir bardak çay alıp yeni gibi görünen bilgisayarın tadını çıkarmak hakkınız. Peki eliniz değdi ve çay laptopun üzerine mi döküldü? O halde yapmanız gereken temizlik işlemi için yazımızı okumadan işe başlamayın.

Aslen yayınlandı