Küçük Dolaplarda Yapılan 5 Düzenleme Hatası

Küçük bir kıyafet dolabınız var ve aradığınızı bulmakta, yeni kıyafetleri sığdırmakta zorlanıyor musunuz? Cevabınız evet ise muhtemelen siz de küçük dolaplarda yapılan yaygın hataları yapıyorsunuz. Yazımızı okuyun, yapılan hataları öğrenin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Küçük dolap düzeni

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Düzenli bir giysi dolabı, aradığınızı hemen bulabildiğiniz, içinden kolayca kıyafet seçebildiğiniz bir dolaptır diyebiliriz. Küçük ya da büyük, dolabınızı planlı bir şekilde, doğru bir stratejiyle yerleştirdiğinizde düzenli bir dolaba sahip olabilirsiniz. Eğer dolabınız küçükse ve düzeni bu yüzden oluşturamadığınızı düşünüyorsanız muhtemelen siz de diğer küçük dolap sahipleriyle aynı hataları yapıyorsunuz… Peki, nedir bu hatalar?

İşte, küçük dolaplarda yapılan 5 düzenleme hatası:

Hata 1: Bütün kıyafetleri dolapta tutmak

Dolabınız küçükse sık sık içindekileri gözden geçirmeniz gerekir. Eskiyen, uzun zamandır giymediğiniz ya da giymeyeceğiniz kıyafetleri çıkarmalı, yenilerine yer açmalısınız.

Hata 2: Farklı boyutlarda askı kullanımı

Askıları farklı şekillerde, boyutlarda ve tarzlarda kullanmak zaten küçük olan dolabınızı karmaşık hale getirebilir. Askıların hepsinin aynı olmasına gerek yok ancak aynı boyutta ve aynı tipte olmaları düzenli görünmesine katkıda bulunurken birbirlerine takılmalarını önleyerek kullanım kolaylığı sağlar. Kıyafetlerinizin boyutlarına göre büyük ya da küçük askılar kullanmak, giysilerinizin aşınmasına, ütülerinin bozulmasına neden olur. Bu yüzden giysilerinizi gözden geçirin, ortalama boyutta aynı tipte askılar edinin.

Hata 3: Uygun olmayan düzenleyiciler kullanmak

Alanı bölen, akıllıca kullanmaya neden olan düzenleyiciler, saklama kutuları ve hurçların evimizi büyük oranda düzene soktuğu kaçınılmaz bir gerçek. Ancak bu düzenleyicileri doğru şekilde, doğru yerde kullanmak çok önemlidir. Küçük bir dolabınız varsa, değerli alanınızı kaplayacak, gereksiz büyüklükte, hacimli organizatörlerden kaçınmalısınız. Bunun yerine, düzenleyiciye ihtiyaç duyduğunuz öğelerin boyutuna ve şekline uygun, düz bölücüler, organizatör kutular kullanmalısınız. Bu sayede alandan tasarruf ederken gereksiz bir kalabalık yaratmaktan kaçınacaksınız.

Hata 4: Mevsim ayrımı yapmamak

Yazdan kışa, kıştan yaza geçerken dolabınızı boşaltın. Dolaba mevsime uygun, gerçekten giyeceğiniz giysileri yerleştirin. Zaten küçük olan dolabınızda aylarca giymeyeceğiniz, sezon dışı kıyafetleri bulundurmak, karışıklıktan başka bir şeye neden olmayacaktır.

Hata 5: Kategorize etmemek

Küçük ya da büyük, tüm dolaplarda giysileri yerleştirirken kategorize ederek yerleştirmek, aradığınız şeyleri bulmanıza ve kalıcı düzen sağlamanıza yardımcı olacaktır. Giysileri türlerine, renklerine, boyutlarına göre kategorize edebilir, Marie Kondo gibi katlama tekniklerini deneyebilirsiniz.

Küçük bir dolaba sahip olmak çok da kötü değilmiş aslında değil mi? Siz de dolabınızı gözden geçirin, yaptığınız hataları düzeltin, küçük dolabınızda kalıcı düzen sağlayın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Baza İçi Düzenleme: Baza Nasıl Düzenlenir?

  1. 1

   Doğru Temizlik Ürünü Kullanın

   Baza temizliği yaparken tercih edeceğiniz temizlik ürününün bazanıza ve eşyalarınıza zarar vermeyecek özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.

  2. 2

   Bazanızı Havalandırın

   Bazanızı belli zaman aralıklarında havalandırırsanız eşyalarınızın zarar görmesini de engellemiş olursunuz.

  3. 3

   Lavanta Keselerinden Yardım Alın

   Bazanızı yerleştirdikten sonra eşyalarınızın arasına koyacağınız küçük lavanta keseleri, güve ve kelebeklerin oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca bazanızı her açtığınızda mis gibi lavanta kokusunu hissedebilirsiniz.

  4. 4

   Kullanma Talimatlarına Uyun

   Bazanızı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız, kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmalı ve kapasitesinin üzerinde eşya koymaktan sakınmalısınız. Baza düzeni sağlarken temizlik ve havalandırmayı atlamamalısınız.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?