Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük bir banyoda işlevsel ve geniş çözümler üretmek imkânsız değildir. Yalnızca birkaç ipucu ve dekorasyon önerisiyle çok daha ferah ve büyük görünen banyolar yaratmaya ne dersiniz?

Güncellenmiş

Reklam
Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Fikirleri

Banyo, evlerin en özel alanlarından biridir. Bu nedenle hemen herkes, spa efekti yaratan geniş bir banyoya sahip olmak ister. Büyük bir banyoya sahip olmak her zaman mümkün olmayabilir fakat doğru teknik ve malzemeler kullanılarak hemen her türlü banyoyu olduğundan daha geniş göstermek mümkün. Bu görsel sihri yaratabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı renk, aydınlatma ve eşya kullanım hileleri mevcut.

Banyonuzun aynı boyutta çok daha büyük görünmesi ve hissettirmesi için vereceğimiz tasarım ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Yüksek tavanlı küçük bir alanınız varsa dengeli ve doğal bir aydınlatma için LED ışıklardan yararlanın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Küçük Banyolara Duşakabin Önerileri

Duşakabin, modern banyo dekorasyonlarında en çok kullanılan ünitelerden biridir. Oldukça kullanışlı ve alandan tasarruf sağlayıcı olması bakımından sıklıkla tercih edilir. Bu nedenle dikkatlice seçilmiş bir duşakabin, alanınızı olduğundan çok daha geniş gösterebilir. Küçük banyo dizaynı yapılırken doğru duşakabin çözümleri geliştirmek görsel illüzyonun yanı sıra fiziksel olarak da yerden tasarruf etmenizi sağlayabilir. Banyonunuz alanına göre 70 x 130 cm'den 90 x 180 cm'ye kadar tercih edebileceğiniz geniş duşakabin seçenekleri mevcuttur.

Bu noktada cam duşakabinler, küçük banyolar için kurtarıcı niteliktedir. Cam formundaki küçük duşakabin, banyonuza derinlik katarken aynı zamanda modern bir görünüm de verir. Duşakabin kapısını açacak kadar alan olmayan banyolarda ise sürgü kapı veya cam panel kullanmak büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, ince ve uzun şekilde dar olan banyolarda duşunuzu kısa duvara yerleştirmeniz önerilir. Böylece yerden tasarruf ederken aynı zamanda armatürlerin geri kalanını da rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. 

Tavanınızı daha yüksek göstermek için aydınlatmada tavan apliklerini seçebilirsiniz. Banyo kapınız açıldığında alanı daraltıyorsa sürgülü modeller iyi bir çözüm olabilir. Fayanslarınızı diyagonal olarak yerleştirirseniz mekan olduğundan daha büyük gözükecektir.

Dekorunuz nasıl olursa olsun, temiz bir banyo her zaman daha şık ve kullanışlı olacaktır. Doğru ve pratik banyo temizliği için "Banyo Temizliği İçin Öneriler" başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayın!

Küçük Banyolarda Klozet Yerleşimi

Akıllı ve kullanışlı bir banyo tasarımı, büyük ölçüde klozet gibi armatürlerin alandaki ideal pozisyonlara yerleştirilmesine dayanır. Rahat kullanım ve akıllı çözümler için klozetin doğru şekilde yerleştirilmesi çok önemlidir. Küçük bir banyo için klozet tasarlarken her bir santim önem arz eder. Nitekim klozetlerin görsel olarak ideal olmasının yanı sıra kullanıcıları fiziksel anlamda zora sokmayacak şekilde tasarlanması gerekir.

Duvara monte edilen asma klozetler, daha küçük alanlar için mükemmeldir. Çünkü bu tip klozetlerin su haznesi duvarın içinde saklıdır. Asma klozetler, küçük banyonuzda yerden önemli ölçüde tasarruf sağlamanızı sağlarken aynı zamanda net ve modern görünümler yaratmanıza da aracılık eder. Tüm bunlara ek olarak ince uzun şekle sahip banyolarda en uzun duvara lavabo ve tuvaleti yerleştirmeniz de alandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. 

Bunlara Dikkat

Havlu askısı yerine az yer kaplayan kancalardan yararlanabilirsiniz. Banyoda kullandığınız tüm eşyaları olabildiğince aynı renkte tutun ve yüzey / duvar fayanslarında mümkün olduğunca karmaşık desenlerden kaçının.

Küçük Banyolarda Lavabo Kullanımı

Ellerinizi yıkamak için çok geniş yer kaplayan lavabolara ihtiyacınız olmadığı bir gerçek. Dar lavabolar da çok fazla alan kaplamadan ellerinizi yıkamak veya dişlerinizi fırçalamak gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm işlevleri sağlayabilir. Hatta bazen küçük bir lavabo, geniş bir modelden çok daha kullanışlı ve işlevsel olabilir. Banyonuzda daha geniş bir alan yaratabilmek için altında küçük bir dolabı olan dar lavabo modellerini tercih etmenizi öneririz.

Geleneksel lavabo türlerinin altında kullanılmayan boş bir alan kalacağı için dolaplı hilton modelleri tercih etmeniz daha uygundur. Özellikle açık renklerde tercih edilen dolaplı lavabolar, banyonuzu olduğundan daha ferah ve geniş gösterecektir. Bazı küçük banyolarda klozetin karşınıza bir köşe lavabosu yerleştirmek de alandan büyük ölçüde tasarruf elde edilmesini sağlayabilir. Temiz ve hijyeni sağlanmış alanlar da banyonuzun ferahlığına katkı sağlar. Bu nedenle özellikle tuvalet temizliği için Domestos kullanabilirsiniz. Temizlik ürünlerini kullanmadan önce arkasındaki açıklamaları okumayı ihmal etmeyin. 

Küçük Banyolar İçin Dolap Alternatifleri

Küçük banyo çözümleri yaratırken eşyaları saklayacak kadar alan oluşturmak da önemlidir. Doğru dolap seçimleri ile hem tüm eşyalarınızı saklamanız hem de modern banyolar yaratmanız mümkün. Bu noktada kullanılabilecek en akıllı çözümlerden biri açık raf sistemleridir. Dolaplar eşyaların tozlanmasına engel olduğu için sık tercih edilse de daha küçük bir alan izlenimi yaratır.

Yerden tasarruf sağlamak için lavabonun altında yer alan dolap türlerini tercih etmeniz önerilir. Ayrıca, yeterli alan olması durumunda banyo lavabo dolabı sistemleri tuvaletin üstüne de kurulabilir. Küçük kare banyolarda yerden tasarruf etmek için gömme dolaplar da kullanılabilir. Beyaz eşya koyacak kadar alan olan banyolarda çamaşır makinesinin üzerine ekstra dolaplar da yerleştirilebilir veya bu alan kurutma makinesi ile de değerlendirilebilir. Banyonuzu dağınıklıktan uzak tutmanız ve eşyalarınızı önemli ölçüde minimize etmeniz de dolap çözümleri arayışında avantaj sağlar. 

Küçük Banyo Dizaynı İçin Yaratıcı Fikirler

Küçük banyo dekorasyon fikirleri için değerlendirebileceğiniz pek çok püf noktası var. Öncelikle temel dekorasyon bilgisi olarak; her türlü seçimde açık renklerin alanları daha büyük gösterdiği gerçeğini aklınızda bulundurmanız önemli. Özellikle küçük ve kare formdaki banyolarda olabildiğince sade ve nötr tonlara sahip fayanslar seçmeniz mekânı çok daha geniş gösterir. Küçük alanlarda karmaşık ve desenli fayans seçimi, çok daha sıkışık bir görünüm yaratabilir.

Dekorasyonla ilgili diğer önemli bir ayrıntı da aynaların yansıtma özelliği dolayısıyla alanlara derinlik katmasıdır. Özellikle çerçevesiz ve düz ayna türlerini tercih etmeniz, banyonuzun çok daha ferah ve büyük olarak algılanmasına neden olur. Havlu askılarını kapı arkası gibi görünmeyen alanlara yerleştirmek de iyi bir çözümdür. Daha fazla alana sahip olabilmek için banyodaki sepetleri ve çöpleri mümkün olduğu kadar küçük tutmanız doğru olacaktır. Tüm bunlara ek olarak banyodaki eşyaların arasında hareket edebilecek kadar boşluk olduğundan emin olmanızda da fayda var.

Güzel görünen, kullanışlı bir odaya sadece evde değil, okumak için gittiğiniz üniversitedeki bir yurtta da ihtiyaç duyabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen "Yurt Odanızı Güzelleştirmek için Öneriler" başlıklı yazımızı okuyun ve bilmek istediğiniz her şeyi öğrenin.

Aslen yayınlandı