Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Klorun Temizlikteki Yeri; Klorsuz Hijyen Sağlanır mı?

Klor, yüksek derecedeki dezenfektan etkisi nedeniyle başta çamaşır suları olmak üzere birçok temizlik ürününde bulunan bir kimyasaldır. Etkili bir leke çıkarıcı olan klorun sağlık açısından istenmeyen sonuçlar doğurmaması için doğru kullanılması oldukça önemli. Ancak klor kullanmadan güvenli ve etkili bir şekilde temizlik yapabilmek için de alternatifler mevcut. İşte çamaşırlarınız ve eviniz için klorsuz ve sağlıklı temizlik yöntemleri...

Güncellenmiş

Klorun temizlikteki yeri nedir? Klorsuz hijyen sağlanabilir mi?

Hangi Ürünler Klor İçeriyor? Klorun Kullanım Alanları Nerelerdir?

Klor, çoğu zaman şebeke ve havuz suyu gibi alanlarda dezenfekte etkisi nedeniyle tercih ediliyor olsa da aslında ilaçtan kozmetiğe, kimyadan tekstile pek çok alanda kullanılıyor. Temizlik ürünlerinin içeriğinde de görülen bu etkili kimyasal, atmosferik basınçla beraber sıvı halden gaz hale geçebiliyor. Bu yüzden çamaşır suyunun sadece yutulması değil, yoğun şekilde solunması da tehlikeli sonuçlara sebep olabilir.

Özellikle beyaz kıyafetlerin ve çeşitli yüzeylerin temizliğinde sıkça kullanılan çamaşır suyu, ağartıcı etkisiyle mükemmel temizlik sağlarken, hassas cilde veya solunum yolu rahatsızlığna sahip kişilerde belirli riskler doğurabilir. Bu nedenle klor içermeyen ürün ve yöntemlerle klorsuz temizlik yapmak her geçen gün daha da popüler hale geliyor.

İnsan ve çevre sağlığını temel alan, parfümsüz ve klorsuz çamaşır suyu gibi hem güvenli hem kaliteli ürünler üreten Seventh Generation'ı tercih edebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Temizlik ürünlerini satın almadan önce içeriklerini mutlaka okuyun

Reklam

Snuggles Colour

Klorsuz Hijyen Sağlamak Mümkün Mü?

Her ne kadar çoğu temizlik ürünü içerisinde klor yer alsa da, tüketici ve markaların daha da bilinçlenmesi ile birlikte klorsuz temizlik ürünlerine ulaşmak da kolaylaşıyor. Cilt ve solunum yolu hassasiyeti bulunan tüketiciler, daha güvenli bir temizlik için ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan çamaşır suyunun klorsuz versiyonlarına yöneliyor. Genellikle ağartıcı içermediği için renkli çamaşırlarda da rahatlıkla kullanılabilen klorsuz çamaşır suyu, ek olarak parfüm içermeyen seçenekleri sayesinde kokuya duyarlı olanlar için de mükemmel bir alternatife dönüşüyor.

Klorsuz çamaşır suyunun yanı sıra çamaşır sodası ve sirke gibi doğal alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Klozet gibi mikropların yoğunlukta olduğu bölgelerde çamaşır suyunun güçlü formülünden faydalanırken, evinizin geri kalanında gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bu doğal seçenekler, yalnızca hijyen konusunda değil, güvenli ve sağlıklı bir yaşam alanı sağlama ve çevreyi koruma konusunda da size destek olacaktır.

Evinizde doğal yöntemlerle temizlik nasıl yapılır merak ediyorsanız bu içeriklerimize de mutlaka göz atmalısınız;

Klor, maliyeti düşük ve güçlü bir temizleyici olduğu için çoğu üretici tarafından kullanılıyor olsa da, benzer etkiye sahip ancak çok daha sağlıklı alternatiflerler de mevcut. Emin olmak için ürünlerin içeriğini kontrol ederek klorsuz olanları tercih edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

  • Cildinizde veya solunum yollarınızda sık sık alerjik reaksiyonlar ya da tahripler oluşuyorsa bunun sebebi klor içeren ürünlere doğrudan maruz kalmanızdan kaynaklanıyor olabilir.
  • Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce mutlaka paketin üzerinde yer alan kullanma talimatlarını okuyun.
  • Önce güvenlik! Temizlik ürünlerini kullanmadan önce eldiven ve maske gibi koruyucu önlemler almayı unutmayın.

Aslen yayınlandı