Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Giysilerinizi daha uzun süre ilk günkü haliyle kullanmak ister misiniz? Onları doğru şekilde saklayarak bunu kolayca başarabilirsiniz. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Önünüzde büyük bir etkinlik var. Kombini kafanızda planladınız. Tüm görünümünü birbirine bağlayacak o parçayı çıkarmak için dolabına gidiyorsunuz ve… gördüğünüz şey bir hayal kırıklığı. Giysilerinizi nasıl saklayacağınızı öğrenerek, dolabınızı her an hazır olmasını sağlayın. Bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

Ağır olan giysilerin asılması onların şeklini kaybetmelerini sağlayacaktır. Bazen katlayıp saklamak daha doğru bir çözüm olabilir.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Giysilerinizi Dolapta Nasıl Düzgün Tutabilirsiniz?

Aradığınız giysiyi doğru yerde bulabilmek için evinizde kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz bazı pratik uygulamalar şöyle sıralanabilir.

  • Öncelikle, dayanıklı ve uzun ömürlü giysiler satın aldığınızdan emin olmalısınız. Pamuk ve yün gibi kumaşlar katlanmaya veya çekmecede durmaya karşı daha dayanıklı olur. Uzun ömürlü, kaliteli kıyafetlere yatırım yapmak her zaman daha mantıklıdır.
  • Sezona göre kışlık ve yazlık giysilerinizi rafa mı kaldırıyorsunuz? Her iki durumda da, onları kaldırmadan önce iyice yıkamak ve kurutmak çok önemlidir. Giysilerinizin daha uzun süre güzel kokmasını istiyorsanız Yumoş Extra gibi özel formüllü bir yumuşatıcıyı tercih edebilirsiniz.
  • Kıyafetleriniz, kullanılacakları mevsimi beklerken güvende olmalı. Güvelerin veya diğer haşerelerin içeri girmesini ve tahribat yaratmasını önleyecek hava geçirmez vakumlu hurçlar kullanmanız daha iyi olabilir.
  • Aynı türden kıyafetleri bir araya toplamak için dolap içi düzenleyici kutulardan faydalanmayı deneyin. Bu uygulama dolabınızın çok daha tertipli görünmesini sağlayacaktır.
  • Hayatın her türlü koşuşturmacasına her an hazırlıklı olabilmek için kıyafetlerinizi önceden ütüleyip dolaba asmak da pratik bir çözüm olabilir.

Gardırop düzeni ile ilgili daha detaylı bir inceleme için sizi buraya alalım

Kıyafet Katlama Sanatı

Akşamları hava serin mi oluyor? Soğuk bahar akşamları giymek için o kalın kış süveterine mi ihtiyacınız var? Bir süveteri nasıl katlayacağını bilmek, onları çıkardığınızda da en iyi şekilde görünmelerini sağlamanıza yardımcı olacaktır. İşte kıyafetlerini kolay katlamanın hızlı bir yolu.

Süveteri (desenin katlandığında gözükmesini istiyorsanız aşağı bakacak şekilde) kolları uzatılmış olarak yerleştir. Kollarını üst üste gelecek şekilde arkaya doğru katlayın. Süveterin sağ tarafını kaldırın ve omuzu ortada olacak şekilde içeri doğru katlayın. Ardından, diğer tarafta da aynısını yapın. Alt kısmı boynuna gelecek şekilde katlayarak işlemi tamamlayın. 

En çok bilinen kıyafet katlama tekniklerinden KonMari Metodu’nu hala duymadıysan bir an önce denemelisin. Pratik kıyafet katlama tekniği ile ilgili detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsin.

Püf Noktaları

Aynı türden kıyafetleri bir araya toplamak için dolap içi düzenleyici kutulardan faydalanmayı deneyin. Bu uygulama dolabınızın çok daha tertipli görünmesini sağlayacaktır.

Bunlara Dikkat

Kıyafetleriniz, kullanılacakları mevsimi beklerken güvende olmalı. Güvelerin veya diğer haşerelerin içeri girmesini ve tahribat yaratmasını önleyecek hava geçirmez vakumlu hurçlar kullanmanız daha iyi olabilir.

Aslen yayınlandı