Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Karbonat Nerelerde Kullanılır Nerelerde Kullanılmaz?

Ev temizliğinde ve kişisel bakımda nerelerde karbonat kullanılır, nerelerde kullanılmaz diye merak ediyorsanız hemen şimdi öğrenebilirsiniz. Karbonatı evinizde uygun yerlerde kullanarak doğal hijyen alanları oluşturmanız mümkün.

Güncellenmiş

Karbonat Nerelerde Kullanılır Nerelerde Kullanılmaz?

Her evde bulunması gereken ve birçok derde deva olan karbonat, ev temizliğinde de pratik çözümler sunuyor. Kolay uygulanan, iz bırakmayan, birçok sorunu anında çözen karbonatı siz de temizlikte kullanabilirsiniz. Ancak karbonatın kullanılması gerektiği alanlar kadar kullanılmaması gereken yerler de var. Hazırladığımız bazı püf noktaları ile evde işleriniz çok daha kolaylaşacak.

Evcil hayvan kaynaklı kokuları gidermek için evin farklı yerlerine karbonat koyabilirsiniz, ancak hayvanların karbonatı tüketmemesi için çok dikkatli olmalısınız

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Karbonat Nerelerde Kullanılır?

  • Kötü kokulu çamaşırların veya halıların üzerine karbonat döküp beklettiğinizde kokunun yok olduğunu görebilirsiniz. Detaylı temizliğe rağmen hala kaybolmayan kokuları da karbonatla etkisiz kılmak mümkün. Karbonatı dökün, birkaç saat bekleyin ve daha sonra halıyı/kumaşı süpürerek eski haline getirin.
  • Eğer buzdolabınızda kötü kokuyorsa bir çay tabağının içine karbonat koyarak 4-5 gün bekletmeniz kokuyu yok etmek için yeterli olacaktır.

Reklam

Snuggles Colour
NA
Çok farklı alanlarda pratik çözümler sunan karbonatı ayakkabı kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz. Ayakkabının içine bir kese içinde koyacağınız karbonat birkaç gün içinde kokuyu alacaktır. Baklagilleri de pişirmeden önce karbonatlı suyun içinde bir gece beklettiğinizde daha kolay piştiğine şahit olabilirsiniz. Tüm bu etkilerinin yanında, karbonat böcek kovucu olarak tercih edilebilir.
  • Bir döşemeye, halıya veya kıyafete yağ döküldüğünde üzerine karbonat dökerek hafifçe nemlendirebilirsiniz. Birkaç saat sonra temiz bir bezle tampon yaparak bölgeyi sildiğinizde lekenin yok olduğunu veya azaldığını göreceksiniz.
  • Karbonatı beyaz sirke ile karıştırarak doğal bir yüzey temizleyici elde etmeniz de mümkün.
  • Lavabonuzu açmak için gidere karbonat dökebilir, üzerine sıcak su ekleyerek giderdeki tıkanıklığı ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Beyaz çamaşırlarda oluşan sarı lekeleri, limon suyu ve karbonat karışımı ile sildiğinizde lekenin daha kolay çıktığa şahit olabilirsiniz.

Karbonatın Kullanılmaması Gereken Yerler

  • Tencereleri karbonat ile ovalayarak temizlemek doğru değildir. Karbonat mikro boyutta da olsa partiküller içerir ve özellikle alüminyum tencereler karbonat ile çizilip oksitlenebilir. 
  • Mermer yüzeylerde karbonat kullanımı leke oluşmasına neden olur. Mermer zarar görebilir.
  • Altın kaplamalarda karbonat tozu zımpara etkisi göstererek çizikler meydana getirecektir. Kullanılması doğru değildir.
  • Karbonat ayrıca gümüş için de aşındırıcıdır.

Bunlara Dikkat

Karbonat, beyaz sirke ile karıştırıldığında doğal bir yüzey temizleyici elde edilir ve bu karışım mikrodalga veya fırın temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir. Fakat ovarak yapılan temizliğin yüzeyleri çizebileceği de unutulmamalıdır. Karbonatın yaygın olarak kullanıldığı bilinen yerlerden biri de cilt ve ağız bakımıdır. Oysa bu tip hassas alanlarda karbonat kullanılmamalıdır. Diş yüzeyinde çizikler oluşturan karbonat, zamanla sarı diş minesinin ortaya çıkmasına neden olur. Cildi tahriş ederek leke oluşumunu da hızlandırabilir.

Aslen yayınlandı