Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Karbonat ile Temizlik

Hemen her mutfakta bulunan karbonat, diğer adıyla yemek sodası, ev temizliği için de rahatlıkla kullanılabilir. Yapay kimyasallar içermeyen doğal yapısından dolayı tercih edilen karbonatın nasıl en yakın temizlik yardımcınız olacağına siz de çok şaşıracaksınız.

Güncellenmiş

Karbonat ile Temizlik

Doğal bir temizleyici olarak dikkat çeken karbonat ile koltuklarınızı, halılarınızı, buzdolabınızı silebilir, hatta mutfak ile banyonuzu temizleyebilirsiniz. Peki, uygun fiyatlı olması ve kolay bulunabilirliği nedeniyle tercih edilen karbonat cilde zarar verir mi? Aksine karbonat; cilt, saç ve diş bakımında uzmanlar tarafından önerilen doğal bir maddedir. Karbonat ile dişlerinizi fırçalayabilir, diş fırçanızı temizleyebilirsiniz. Saç diplerinize masaj yaparak kepek oluşumundan kurtulabilirsiniz. Özellikle bebekli aileler, kimyasal içerikli temizleyiciler yerine ev temizliği için karbonat kullanarak tüm ailenin sağlığını koruyabilir. İşte karbonat ile temizlik için yardımcı öneriler...

Bunlara Dikkat

  • Ev temizliğinde kimyasal kullanmak istemeyenlerin tercihi olan karbonat, sirke ya da limon gibi malzemelerle birlikte kullanıldığında gaz çıkışına neden olabilir. Bu nedenle sirke, limon ve karbonatı kapalı bir kapta karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde gaz çıkışından dolayı kabın patlamasına veya çatlamasına neden olabilirsiniz.
  • Karbonat ile cilalı yüzeyleri temizlerken oldukça hassas davranmanız gerekir. Yüzeylerin çizilmesine neden olabilir. Özellikle altın, cıva içeren antika gümüşler, altın kaplama servis parçalarını soda ile temizlemekten kaçınmalısınız.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Karbonat ile Yatak Temizliği

Her gün kullandığımız ve tüm vücudumuzun temas ettiği yatakları temizlemek için çarşafları değiştirmek yeterli değil. Bakteri, kir, toz, ter, ölü deriler içeren yatağınızı temizlemek için karbonatın etkili gücünden faydalanabilirsiniz. Karbonat ile yatağı temizlemek için öncelikle elektrik süpürgesiyle yatağın üzerini süpürün ve daha sonra bir paket karbonatı yatağın tüm yüzeyine elek aracılığı ile serpin. Yaklaşık 8 saat kadar beklettikten sonra yatağın üzerindeki karbonatları elektrik süpürgesiyle süpürün.

Reklam

Snuggles Colour
NA

Karbonat ile Koltuk Temizliği

Karbonat ile koltuk temizliği yapılırken başka bir doğal temizleyici özelliğe sahip sirkeden yardım alabilirsiniz. Geniş bir kabın içine bir bardak ılık su, yarım çay bardağı sirke ve bir yemek kaşığı karbonat koyun. Karışım köpürebilir bu nedenle kullanacağınız kabı geniş seçmenizde fayda var. Hazırladığınız karışımı sprey şişeye doldurun. Temizlemek istediğiniz koltukların yüzeyindeki tozları elektrik süpürgesiyle temizleyin. Sprey yardımıyla karışımı koltuklara püskürterek kumaşın sıvıyı emmesine izin vermeden sünger ile silerek işlemi tamamlayın.

Karbonat ile Halı Temizliği

Bakteri ve maytların en çok sevdiği yüzeylerden biri olan halıları karbonat ile kolayca temizleyebilirsiniz. 1 su bardağı karbonat, 1 fincan mısır nişastası, 1 fincan kuru nane, 1 yemek kaşığı karanfil tozunu bir kap içerisinde iyice karıştırın ve temizlemek istediğiniz halıya eşit miktarda fırça yardımıyla bolca serpin. Karışımın, halı tüyleri içine iyice girdiğinden emin olun. Halıyı bu şekilde en az 2 saat bekletin. Bekleme süresi arttıkça malzemelerin etkilerinde de artış gözlenir. Daha sonra elektrik süpürgesi ile tüm malzemelerden arındırıncaya kadar halıyı süpürün.

Karbonat ile Buzdolabı Temizliği

En çok kullanılan mutfak eşyalarından biri olan buzdolaplarının düzenli aralıklarla temizlenmesi yiyeceklerin hijyenik bir ortamda muhafaza edilmesini sağlar. Karbonat ile buzdolabı temizliği için sıcak su ve sirke gerekir. Geniş bir kap içine sıcak su, yarım çay bardağı karbonat ve yarım çay bardağı sirke ekleyin. Buzdolabının çıkarılabilir tüm raflarını çıkarttıktan sonra, bir bez yardımıyla buzdolabını hazırladığınız karışımla iyice silin. Hazırladığınız karışımla çıkarttığınız buzdolabı raflarını da yıkayın ve iyice kurulayarak buzdolabına yerleştirin. Küçük bir hatırlatma: Buzdolabının içine küçük bir tabak karbonat koyarsanız, kokulardan da kurtulabilirsiniz.

NA

Karbonat ile Ocak Temizliği

İnatçı ocak lekelerinden kurtulmak için karbonat ve sirke kullanabilirsiniz. Lekelerin üzerine sirke dökün ve sirkenin üzerini de karbonat ile kaplayın. Daha sonra ılık suya bandırılmış bir bezle ocağa tüm karışımı yayın. Bu şekilde ocağı gece boyunca bekletin. Ertesi sabah ocağın üzerini kağıt havlu yardımıyla silin. Bastırmamaya dikkat edin ki ocak çizilmesin.

Karbonat ile Tuvalet Temizliği

Antibakteriyel özelliğe sahip olan sirke ile karbonat sayesinde tuvalet ve banyonuzda etkili bir temizlik yapabilirsiniz. 2 çorba kaşığı karbonat, yarım çay bardağı beyaz sirke ve 2 su bardağı sıcak suyu geniş bir leğende karıştırın. Dezenfekte özelliği de bulunan karışım ile klozet, lavabo ve küvetteki sabun kalıntılarını, kiri ve rutubeti kolaca yok edebilirsiniz. Aynı karışımı mutfak lavabolarınızda da güvenle kullanabilirsiniz. Yemek ve yağ artıklarının temizlenmesine yardımcı olan karışım, mutfakta hijyenik bir ortam yaratmanıza da yardımcı olur. Ayrıca 1 paket sodayı sıcak su ile birlikte lavaboya dökerseniz, yağ ve kir artıklarının oluşturduğu tıkanıklıkların da önüne geçebilirsiniz.

  • Kireçlenen çaydanlık ve su ısıtıcıları içine karbonat ekleyip kaynatırsanız, kireçlerin çözülmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerinde deterjanınıza ek olarak bir miktar karbonat kullanırsanız, çamaşırlarınızın ve bulaşıklarınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz.
  • Alüminyum tencereleri karbonat ile temizlerken mümkün olduğunca az süre temas sağlanmalı ve işlem biter bitmez tencereleri hemen durulamalısınız. Uzun süre karbonat ile temas eden metaller oksitlenebilir.
  • Banyo terliklerinizin içine karbonat atıp bir süre bekletirseniz, bakteri üremesini engelleyerek ayaklarınız için hijyenik bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Aslen yayınlandı