Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Jel Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Evinizin daha ferah ve güzel kokması için birkaç malzeme ile jel oda kokusu üretebileceğinizi biliyor muydunuz? Tüm detaylar yazımızda...

Güncellenmiş

Jel Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Oda kokuları mis gibi kokan ferah evlerin vazgeçilmezi olarak tercih ediliyor ve birçok formda bulunan oda kokularının başında jel oda kokuları geliyor. Uzun süre kalıcılık sağlayan ve ve dekoratif olarak da oldukça şık bir görünüme sahip olabilen jel oda kokuları, çeşitleri ya da fiyat segmenti bakımından herkese uygun olmayabilir. Ancak merak etmeyin, jel oda kokusunu birkaç malzeme ile evde kendiniz yapabilirsiniz. İşin sırrını öğrenmek için sizi yazımızın geri kalanını okumaya davet ediyoruz.

Jel oda kokusu yapımı oldukça kolaydır ancak yapım aşamasına geçmeden önce mutlaka gerekli malzemelerin tümünün elinizin altında bulunduğundan emin olmalısınız. 

Sadece oda kokusu olarak kullanılabilen jel kokular, aynı zamanda küçük kavanoz ya da kalıplara uygulanarak çekmece veya dolapların güzel kokması için de kullanılabilir.
NA

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos

Malzeme Listesi

 1. İstediğiniz meyve ya da bitki esansı
 2. Tava
 3. Fırın eldiveni
 4. Toz jelatin (sade)
 5. Tahta kaşık
 6. İstediğiniz renk gıda boyası
 7. Tuz
 8. Kase ya da kavanoz
Jel oda kokusu yaparken ısıya dayanıklı cam eşyalar kullanmanızı tavsiye ederiz. Kokunun yapım aşamasında ısı arttığından plastik veya mika gibi sert plastik kalıplar zarar görecek ya da kokunun baskınlığını engelleyecektir. .

Yapım Aşaması

Tüm malzemeleri edindiğinizden emin olduktan sonra jel oda kokusu yapımına rahatlıkla geçebilirsiniz. Güzel ve başarılı bir sonuca ulaşmak için aşağıda listelediğimiz adımları aynı şekilde uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

 • Tercih ettiğiniz kaba seçtiğiniz renk gıda boyasından birkaç damla damlatarak kalıbın hazır olmasını sağlayın.
 • Gıda boyasının ardından aynı kaba seçtiğiniz koku esansından, dilediğiniz koku yoğunluğuna göre ekleme yapabilirsiniz. Eğer koku esansını az damlatırsanız, jel oda kokusu daha az koku verecektir. Bu nedenle olabildiğince fazla esans kullanmanız daha iyi bir sonuç doğuracaktır.
 • Gıda boyası ve koku esansını da kabınıza ekledikten sonra ocağa yakın bir yere koyun. Böylelikle işlem tamamlandıktan sonra kokunuzu hemen kalıba aktarabilirsiniz.
 • Tercih ettiğiniz kalıbı dolduracak kadar suyu, tava ya da derin bir tencereye ekledikten sonra ocağa koyarak orta ateşte kaynamasını bekleyin.
 • Su kaynamaya başladıktan sonra içine 4 paket sade toz jelatini ekleyiniz ve jelatin eriyene kadar tahta kaşık ile karıştırın.
 • Toz jelatin eridikten sonra daha önce koyduğunuz ölçüde temiz suyu ve tuzu tavaya ekleyin, sonra bir müddet daha karıştırmaya devam edin.
 • Bu aşamada karışım iyice bütünleştiğinden ocağın altını kapatarak, gıda boyası ve koku esansının bulunduğu kaba karışımı dökmeniz gerekir.

Bunlara Dikkat

Jel oda kokusunu kaba aktarırken mutlaka fırın eldiveni ya da ısıya dayanıklı bir bez kullanın. Aksi halde kaynayan karışım cildinize zarar verebilir.

Aslen yayınlandı