Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Güneş gözlüğü nasıl dezenfekte edilir ve gözlük dezenfekte işlemleri hakkında her şey bu yazımızda.

Güncellenmiş

Gözlük nasıl silinir

Gerek aksesuar amaçlı gerekse sağlık sebebiyle kullandığımız gözlük ve güneş gözlüklerimizin temizliği bir hayli önem arz ediyor. Peki gözlük dezenfekte etmenin pek çok pratik yöntemi olduğunu biliyor musunuz? Sizin için derledik.

Gözlüklerinizi düzenli olarak temizlemeli ve gözlük camlarını temizlerken kirli, sert ve iz bırakan bezler kullanmamalısınız. Gözlüklerinizi uzun süreli olarak çıkarttığınızda ise kirlenmelerini önlemek amacıyla gözlük kabında saklamayı ihmal etmeyin.

Reklam

Snuggles Colour

Gözlük ve Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir?

Hijyen ve dezenfeksiyonu gündelik hayatımızın temeline koyduğumuz şu günlerde yüzümüzde taşıdığımız ve sürekli dokunduğumuz gözlüklerimizin temizliği göz sağlığımız ve genel sağlığımız açısından önemlidir. Gözlük nasıl temizlenir, gözlük camı nasıl silinir, güneş gözlüğü nasıl dezenfekte edilir gibi birçok sorunun cevabı burada.

 1. Sabunlu su ile gözlük temizliği

  Gözlüklerinizi temizlemeden önce ellerinizi yıkayarak tamamen toz ve kirden arındırmalı ve tüy bırakmayan bir havlu ile ellerinizi kurulamalısınız. Gözlüğünüzü ılık su ile yıkayıp camlarına yapışan kir ve tozları temizleyin. Camların üzerine losyon içermeyen bir bulaşık deterjanından az miktar döküp hem camlarını hem de çerçeve ve saplarını hafifçe ovalayın. Daha sonra köpüklerinden tamamen arınması için bol su ile durulayın ve tüy ya da iz bırakmayan temiz bir havlu ile gözlüğünüzü kurulayın. Kurulama işlemi için mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

 2. Gözlük mendili ile gözlük camlarının temizliği

  Gözlük camları için özel olarak tasarlanan nemli ve tek kullanımlık temizlik mendilleri ile gözlüğünüzü temizleyebilirsiniz. Eğer gözlüğünüz çok kirliyse gözlük camı mendillerini kullanmadan önce gözlüğünüzü sabunlu su ile yıkayıp durulayın. Paketlenerek satışa sunulan gözlük temizleme mendillerinden ihtiyacınız kadarını çıkartarak gözlüklerinizin camlarını silin ve kesinlikle sildikten sonra ovalayarak kurutmaya çalışmayın. Gözlük camında oluşan nem kısa süre içinde kendiliğinden yok olacaktır.

 3. Gözlük camı temizleme spreyi ile gözlük temizliği

  Özel formüller kullanılarak sadece gözlük temizleme işlemi için tasarlanan temizleme spreyleri, camlara yapışan toz, kir ve yağ lekelerini tamamen temizler. Spreyi kullanmadan önce gözlük camını temiz bir bez yardımıyla silin. Silmek için mikrofiber bez kullanmanız tavsiye edilir. Temizleme spreyini gözlük camlarına sıkın ve bez ile bütün yüzeye yayın. Bir süre kurumasını bekledikten sonra gözlüğünüzü kullanabilirsiniz.

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir ve Dezenfekte Edilir?

Gözlük camı neyle silinir, gözlük camı kolonya ile silinir mi gibi sorular, gözlük kullananlarının ve gözlük temizliğinde pratik çözümler arayanların cevabını merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Gözlük kolonya ile temizlenmez çünkü bu şekilde gözlüğünüze zarar verebilirsiniz. Ancak her gün kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç farklı yöntemle gözlük camlarınızı temizleyebilir ve dezenfekte edebilirsiniz.

 1. Sabunlu su ya da bebek şampuanı kullanın

  Ellerinizle köpürttüğünüz sabun ya da pH oranı uygun bir bebek şampuanı ile gözlük camınızı yıkayın ve daha sonra iyice durulayın. Sabun, 20 saniye boyunca ovalayarak uygulandığında bakteri ve virüslere karşı dezenfeksiyon sağlayacaktır. Ardından mikrofiber bezle kurulayın.

 2. Mikrofiber bez kullanın

  Mikrofiber bez kullanmak gözlük camlarında partikül bırakmadan temizlik sağladığı için oldukça güvenli ve pratik bir yöntemdir.  

 3. Gözlük camı temizleme spreyi kullanın

  Son yıllarda yaygın olarak kullanılan, gözlük camı temizliği için formüle edilmiş spreyler de içerikleriyle etkin bir gözlük temizliği sağlamaktadır. Spreyin dezenfekte edici özelliği olup olmadığını ise ambalajını okuyarak görebilirsiniz. Eğer yoksa dezenfeksiyon için yukarıda anlatıldığı şekilde sabun kullanabilirsiniz.

Gözlük Camlarının Lekelenmesini Nasıl Önlersiniz?

Gözlük kullananların yaşadığı en büyük sorunlardan biri de gözlük camının sık sık kirlenmesi ve lekelenmesidir. Hatalı uygulamalar ve yanlış ürünlerle yapılan temizlik işlemleri gözlük camlarında var olan lekeyi gidermek yerine kalıcı yeni lekeler ya da hasarlar bırakabilir. Gözlük nasıl silinir sorusunun en doğru cevabını öğrenmek işte bu yüzden önemlidir. Gözlüğünüzü bu yazıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayarak temizleyin.

Gözlüğünüzün lekelenmesini önlemek için ise şu hususlara dikkat edin:

 1. Doğru temizlik ürünü

  Gözlüğünüzü mutlaka uygun yöntem ve ürünlerle temizleyiniz.

 2. Yumuşak bir bez

  Gözlüğünüzü tişört gibi gözlük temizliğine uygun olmayan kumaşlarla silmeyin.

 3. Peçete vb. ürünler kullanmayın

  Peçeteler sert olduğu için gözlüklerinizin lekelenmesine neden olur, peçetenin yani sıra alkol, kolonya ya da sirke gibi gözlük camınıza zarar verecek ürünler kullanmaktan kaçının.

 4. Gözlük kabı

  Gözlüğünüzü uzun süreli çıkarttığınız zamanlarda gözlük kabında muhafaza edin.

 5. Günlük temizlik

  Gözlük camlarını her gece yatmadan önce mutlaka temizleyin.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Aslen yayınlandı