Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Sıçanlardan Kurtulmanın Yolları

Eve keme girmemesi için ne yapmalıyım? Kemeleri evinizden uzak tutmak ve kemelerden kurtulmak için yapılabilecekleri derlediğimiz yazıya mutlaka göz atın.

Güncellenmiş

Sıçanlardan Kurtulmanın Yolları

Hayvanları hepimiz severiz, ama bazıları var ki, bizim için tam bir baş ağrısı olabilir. Tahmin ettiğiniz gibi, kemelerden yani halk diliyle sıçanlardan bahsediyoruz. Güçlü dişlere sahip, kemirgen yapısı ile evinize dadanan bir kemeden başka hemen hemen hiçbir şey yaşadığınız mekana bu kadar zarar veremez. Ayrıca yiyeceklerin kokusunu çok iyi almalarıyla bilinen kemeler, genelde çok hızlı hareket etmeleri nedeniyle de yakalaması oldukça güç hayvanlardandır.

Kemeleri durdurmanın oldukça güç olabileceğini söyledik. Ama doğru yöntemleri uyguladığınız zaman evdeki kemelerden nasıl kurtuluruz sorusuna yanıt bulabilecek ve evinizdeki kemeleri hızlıca uzaklaştırabileceksiniz. Gelin, evdeki kemelerden kurtulma yollarına daha yakından bakalım.

İster giriş katında oturuyor olun, isterseniz bir apartmanın 5. katında… Bunların hiçbiri kemelerin (sıçanların) evinizi ziyaret etmesine engel değil. O nedenle bu kemirgenlere karşı önlemlerinizi almakta geç kalmayın.

Eve Keme Girmemesi İçin Ne Yapmalıyım?

  • Kemeleri evinizden uzak tutmak için yapabileceğiniz ilk işin, bu hayvanların yaşama imkanlarını azaltmaktan geçtiğini unutmayın.
  • Yaşama imkanını azaltmak için açıkta yiyecek ve içecek, yerlerde yemek artıkları ve kırıntı bırakmamalısınız.  Evinizi, özellikle de mutfağınızı sık sık temizlemeli ve çöp kutunuzu kapalı tutmalısınız.
  • Evinizde besleyeceğiniz bir kedi ile de kemelerin üstesinden gelebilirsiniz. Kediler içgüdüleri gereği kemeleri yakalamak isteyeceklerdir. Ayrıca bu ev hayvanları kemelerin çıkardığı ve insanların duyamadığı düşük frekanslı sesleri de duyabilirler.
  • Kemeleri yakalamak için, içine yiyecek koyarak yerleştireceğiniz tuzaklar da çok işinize yarayabilir. Bu kemirgen hayvanı sonradan doğada serbest bırakabileceğiniz kapanlardan arayın. Kemeyi serbest bırakırken, doğrudan tekrar içeriye girmemeleri için evinizden uzak bir yere bırakmayı ihmal etmeyin.
  • Kemeler evinize kapı aralarından girebileceğinden, kapılarınızın altında boşluklar varsa bunları doldurmanız tavsiye edilir. Kemeler ve diğer kemirgen hayvanlar küçük boşluklardan rahatlıkla geçebilirler. Ayrıca geçemeyecekleri kadar küçük yerler olsa bile, kemirici özellikleri sayesinde var olan bir deliği büyütüp, girebilecekleri hale getirebilirler.

Yukarıda bahsettiklerimiz, evdeki kemelerden kurtulma yollarından yalnızca birkaçı. Elbette yaratıcılığınızı kullanarak kemeleri evinizden uzaklaştırmak için farklı yöntemler de bulabilirsiniz. Kemirgenlerle baş etmek konusunda ek bilgiler için, evdeki farelerle mücadele konusundaki makalemize bir göz atmayı ihmal etmeyin.

Evinize giren kemirgenler temas etme ya da ısırma yoluyla size ve çocuklarınıza bulaşıcı hastalıklar geçirebilirler. Ayrıca getirdikleri haşereler ile de evinizde hijyenik olmayan bir ortama yol açabilirler. Güvenliğiniz adına onları uzak tutmak için gereken her gayreti gösterin.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Eğer kemirgenler için kapan kullanıyorsanız, bunu yanlışlıkla sizin ya da ev halkının basabileceği yerlere koymamaya özen gösterin. Keme zehri ya da kimyasal maddeler kullanacaksanız mutlaka kullanma kılavuzlarını okuyun. Kullanacağınız zehirler asla çocuklarınızın kolayca ulaşılabileceği yerlere uygulanmamalıdır. Ne yapmanız gerektiğinden emin olamıyorsanız, bir profesyonele danışmaktan çekinmeyin.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı