Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Evdeki Virüs ve Bakterileri Yok Etmek için Yapmanız Gerekenler

Ev temizliğinde kullandığınız temizlik ürünlerini titizlikle seçiyorsanız dezenfeksiyon kavramına muhtemelen aşinasınızdır. Yüzeylerdeki virüs ve bakterileri yok etmeye yardımcı olan dezenfektan etkili ürünlere ev temizliğinde yer açarak evde hijyen sağlayabilirsiniz. Eğer siz de hazırsanız, sizi evde dezenfeksiyon işlemine davet ediyoruz.

Güncellenmiş

Evdeki Virüs ve Bakterileri Yok Etmek için Yapmanız Gerekenler

Hijyenin Anahtarı Dezenfeksiyon Nedir?

En basit anlatımı ile dezenfeksiyon, ev temizliğinde günlük kirlerin temizlenmesinin ötesinde, virüs ve bakterileri öldüren temizlik ürünleri ve araçları ile yapılan işlemlere denir. Evde ve diğer kapalı alanlarda hijyen sağlamanın pek çok farklı yolu vardır. Yüksek ısı veren makinelerle yapılan temizlik de dezenfeksiyon sağlar, dezenfekte edici temizlik ürünleri kullanmak da...

Farklı virüs ve bakteri türleri için farklı dezenfekte edici ürünlerden bahsedilebilir.  Kullanıcılar temizlik alışkanlıklarına göre onlara en ideal gelen sterilizasyon yollarını kullanarak evlerinde temizlik sağlayabilirler. 

Evlerinizde, ellerinizi yıkamadan dokunmak zorunda kalabileceğiniz kapı kolları ve ışık anahtarlarını her gün temiz bir bezin üzerine dökeceğiniz bir miktar sirke ile silin. İşlemden sonra yüzeyi su ile durulayıp temiz bir bezle kurulamayı da unutmayın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Virüsler ve Bakteriler Nasıl Yok Edilir?

Reklam

Domestos

Evde Sterilizasyon Nasıl Yapılır? 

Evde sterilizasyonu sağlamak için öncelikle düzenli ev temizliğini sürdürmelisiniz. Eğer evinizde hijyen sağlamak için doğal ürünler kullanmak istiyorsanız, karbonat ve beyaz sirkenin gücünden yararlanabilirsiniz. Yüzeyleri, 1 su bardağı beyaz sirke, 1 su bardağı su ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırdığınız çözelti ile silebilirsiniz.

Evde temizlik ve hijyen sağlamak için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacınız varsa:

  • Pratik ev temizliği nasıl yapılır konulu içeriğimizi buradan okuyabilirsiniz.
  • Banyo temizliğinin püf noktalarını buradan, mutfak temizliği için ipuçlarını ise bu yazıdan öğrenebilirsiniz.
  • Evin bilmediğiniz en kirli noktalarını ise bu yazıdan keşfetmek mümkün. 

Püf Noktaları

Evde en sık kullanılan ve virüs üremesine zemin hazırlayan kumanda, telefon ve bilgisayar ürünlerini antibakteriyel mendillerle silebilirsiniz. Virüs ve bakterileri evinizden uzak tutmak için ev içerisinde ayakkabılarınızla gezmemeye de dikkat etmelisiniz.

Virüsler ve Bakteriler Nasıl Yok Edilir?

Kişisel El ve Vücut Temizliğini İhmal Etmeyin

  • Hijyen kuralları kişisel bakımın olmazsa olmazıdır. Fiziksel temas ile bulaşan virüs ve bakterileri öldürmek için 60 derece üzerinde alkol içeren kolonyaları veya eczanelerde satılan dezenfektan jelleri, spreyleri tercih edebilirsiniz. 
  • Tuvaletten her çıktığınızda, yemek öncesi ve sonrasında, gün içinde ellerinizi sabunla sık sık yıkamalısınız. Etkili temizlik için ellerin bileğe kadar köpüklenerek en az 20 saniye boyunca yıkanması gerekir. 
  • Ellerinizi ağzınıza, burnunuza, gözlerinize ve yüzünüze dokundurmamaya özen göstermelisiniz. 
  • Her gün duş almalı, vücut temizliğinize dikkat etmelisiniz. 
  • Ortak havlu ve bardak kullanmamalı, kişisel eşyalarınızı mutlaka ayırmalısınız. 

Bunlara Dikkat

Kozmetik kolonyaların alkol derecesi 60'ın altında olabileceğinden kolonya seçerken dereceye dikkat etmelisiniz. Etil alkol gibi yüksek dereceli dezenfektanların ise cilde teması tahrişe neden olabileceğinden, cilt için uyumlu maddeleri kullanmak daha doğru olacaktır 

Aslen yayınlandı