Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Evdeki Fareden Nasıl Kurtulurum?

Eğer evinizde bir fareyle karşılaştıysanız telaş yapmayın ve hızlıca sonuç alabileceğiniz fare yakalama teknikleri için yazımıza göz atın.

Güncellenmiş

evdeki fare nasıl yakalanır

Evde fare görmek hem korktuğunuz için hem de taşıyabileceği hastalıklardan dolayı oldukça endişe verici olabilir. Böyle bir probleminiz varsa fare yakalama teknikleriyle veya profesyonel ekiplerle sonuç alabilir, sonrasında evinizde tekrar fare görmemek için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Evde fare var dediğinizde kapanlar, yapışkan bantlar ve elektrikli haşere kovucular bu problemden kurtulmanıza yardımcı olur.

Evde Fare Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle probleminizin fare olup olmadığından emin olmanız gerekir. Evdeki fareleri tespit etmenin bazı yolları şunlardır:

 • Elbette fareyi bizzat görürseniz başka ispata ihtiyaç duymazsınız. Ancak unutmayın ki eğer bir fare gördüyseniz muhtemelen daha fazlası da evinizdedir. Çünkü bir tanesi evinize girdiyse diğerleri de kolayca girebilir ve hızla çoğalarak sayılarını artırabilirler.
 • Fare pislikleri evde fare olduğunu anlamanın yollarından biridir. Özellikle yemeklerin olduğu yerlerde ve mutfak evyesinde bu işaretlere rastlamanız mümkündür.
 • Kilerde ve dolapta çiğnenmiş yemek kutuları ve torbaları varsa bu da evde fare olduğunun işaretlerinden biridir. Farelerin kemirme kabiliyeti oldukça güçlüdür ve bu sayede çoğu engeli aşabilirler.
 • Sadece kutular değil kablolarınız da kemirilmiş olabilir. Bu, yangına bile sebep olabileceğinden fareden kurtulmak için acele etmeniz önerilir.

Evde fare olduğundan emin olduktan sonra fare yakalama tekniklerine başvurarak bu probleme çözüm bulabilirsiniz.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Evde Fare Nasıl Yakalanır?

Bazı yöntemler evdeki fareleri ele geçirmeyi sağlarken bazıları uzaklaştırmaya yardımcı olur:

 1. Evdeki fare nasıl yakalanır dediğinizde en eski ve hala geçerli olan yöntem klasik fare kapanlarıdır. Buna koyacağınız bir yem ile fare kapana çekilir.
 2. Evde fare var dediğinizde kullanılabilecek bir diğer yöntem yapışkan bantlardır. Bunlar farelerin sık bulunduğu alanlara koyulabilir.
 3. Fare yakalama tekniklerinden bir diğeri modern kapanlardır. Bunların mekanizması farenin girmesine izin verir ve çıkmasına izin vermez. Böylece fareyi canlı ele geçirebilir ve bu şekilde evinizden uzaklaştırabilirsiniz.
 4. Bazı elektrikli cihazlar ise çalıştırıldıklarında fare ve haşereleri uzaklaştıran dalgalar üretirler. Bu cihazlar da evdeki fareden nasıl kurtulurum sorusunun cevabı olabilir.

Evde görebileceğiniz farelerden biraz daha rahatsız edici olanı tuvalette göreceğiniz farelerdir. Fareler iyi bir yüzücü ve tırmanıcı yapıya sahip olsalar da modern klozet sistemlerinden çıkmaları oldukça nadir görülür. Yine de klozetten fare çıkmasını engellemek için tuvalet sisteminizin bunu önleyici olmasını talep edebilirsiniz. Alaturka tuvaletlerde ise tek yönlü açılan kapakçıklar taktırmak olası bir fare ziyaretini engelleyecektir.

Eve giren fare nasıl yakalanır dediğinizde bu yöntemlerle probleminize çözüm bulabilirsiniz. Ancak eğer çabalarınız sonuç vermiyorsa vakit kaybetmeden profesyonel yardım almanız önerilir.

 • Fareler nane kokusundan hoşlanmazlar. Nane yağına batırılmış pamukları evin çeşitli yerlerine önlem olarak koyabilirsiniz.
 • Kedi beslemek fare problemi yaşamamak için ideal ve etkili bir yöntemdir.
 • Kedinizin kullandığı kumun kokusu bile fareleri uzakta tutmaya yetebilir.
 • Aslen yayınlandı