Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

El dezenfektanı nasıl yapılır? Sağlıklı ve kolay el dezenfektanı yapımı. 4 Adımda evde kendi dezenfektanınızı kendiniz yapmanız için ipuçları.

Güncellenmiş 22 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dezenfektan yapımı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mikroplardan korunmak ve dışardayken ellerinizi hızlıca dezenfekte etmek için el dezenfektanı nasıl yapılır diye araştırıyor olabilirsiniz. El dezenfektanı, oldukça pratik olmanın yanı sıra toplu taşıma araçlarını kullandığımızda veya alışverişte her zaman yanımızdadır. Özellikle salgın hastalık dönemlerinde kullanımı oldukça yaygınlaşan dezenfektanların çok fazla çeşidi olduğunu görmüş olmalısınız. Hangisinin daha güvenilir ve sağlıklı olduğunu düşünürken evde kolay dezenfektan yapımı hepimizin aklına gelmiştir. Evdeki malzemelerle dezenfektan yapımı oldukça kolay; aynı zamanda içeriğini bildiğiniz bir ürün olacağından cildiniz için de daha sağlıklıdır.

El dezenfektanı yapımına geçmeden önce dezenfektan ürünlerin sadece su ve sabuna ulaşamadığınız durumlarda kullanılması gerektiğini hatırlatmalıyız. Satın aldığınız veya evde kendiniz yaptığınız dezenfektanların hiçbiri ellerinizi sabun ve su ile yıkamak kadar hijyenik değildir. Ancak, buna ulaşamadığınız takdirde en iyi, sağlıklı ve hijyenik el dezenfektanını kullanmak da sağlığınız açısından oldukça önemli. Hazırsanız, el dezenfektanı hakkında kısaca bilgi verdikten sonra evde kolay dezenfektan yapımı konusuna geçebiliriz.

Dezenfektan Nedir?

Özellikle son dönemlerde hayatımıza giren dezenfektanlar hakkında hiç araştırma yaptınız mı? Birçoğunuz ilk duyduğunda dezenfektan nedir diye düşünmüştür. Dezenfektan, cansız yüzeylerdeki hastalık yapıcı mikrop ve bakterilerin belli bir oranda yok edilmesi veya üremelerinin durdurulması için kullanılan kimyasal maddedir.

Bildiğiniz gibi bakteriler, mikroorganizmalar veya hastalığa sebep olan mikroplar hemen her yüzeyde yaşayabilir. Ayrıca ellerimiz, vücudumuzun en çok bakteri veya virüs barındıran bölümüdür. Dezenfektanlar mikrop veya bakterilerin belli bir oranda yok edilmesini sağlar. El dezenfektanları, bakterileri tamamen yok etmediği için oluşabilecek hastalıklardan korunmak adına hijyenik el yıkama talimatlarına uymalıyız. Bunun için ellerimizi sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabunlu su ile yıkamalıyız. Bazen ellerimizi yıkadıktan sonra bazen de ellerimizi yıkama imkanımız olmadığında, dezenfektan kullanarak kendimizi belli bir oranda virüs, bakteri ve mikroplardan koruyabiliriz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

  Gün içerisinde acil durumlarda, toplu taşımada veya suya ulaşamadığımız zamanlarda, sabunlu su dışında alternatifler ararız. Böyle durumlarda en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı yardımıyla kendimizi ve çevremizdekileri zararlı mikrop ve bakterilerden koruyabiliriz.

  Peki siz de son dönemlerde alışveriş listelerinin vazgeçilmezi olan dezenfektan nasıl yapılır diye merak edenlerden misiniz? Siz, kendi dezenfektanını kendin yap yöntemlerini deneyin diye Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerini göz önünde bulundurarak kolay bir tarif hazırladık. Hazırsanız hemen başlayalım.

  1. 1

   Malzemelerinizi hazırlayın.

   Evde el dezenfektanı yapımı için ilk aşama malzemeleri hazırlamak. Kapağı sızdırmayan 1 litrelik cam veya plastik şişeyi, ölçü kabını veya mutfak terazisini, etil alkol, hidrojen peroksit, gliserin ve saf veya önceden kaynatılıp soğutulmuş suyu hazırlayın.

  2. 2

   Malzemeleri şişenin içine koyun.

   İşe başlamadan önce ellerinizi alkol ve hidrojen peroksitten korumak için eldivenlerinizi giyin. Ölçü kabı veya mutfak terazisi yardımıyla ölçtüğünüz 833ml etil alkol, 41,7ml hidrojen peroksit, 14,5ml gliserin ve son olarak 1 litreyi tamamlayacak miktarda saf veya önceden kaynatılıp soğutulmuş suyu şişenin içine koyun. Dilerseniz birkaç damla lavanta yağı veya çay ağacı yağı damlatabilirsiniz.

  3. 3

   Malzemeleri karıştırın.

   Gerekli bütün malzemeleri şişenize doldurduktan sonra kapağını sıkıca kapatın. Şişenin sızdırmadığından emin olduktan sonra şişeyi yavaşça çalkalamaya başlayın. Kısa bir çalkalama süresi malzemelerin karışması için yeterli olacaktır.

  4. 4

   Şimdi dinlendirme zamanı.

   Dezenfektan nasıl yapılır diye düşünmenize artık gerek yok. Çünkü el dezenfektanı yapımı için gerekli olan aşamaları neredeyse tamamladınız. Dezenfektanı 1 litrelik şişe içinde kullanacaksanız dinlendirme işlemini aynı şişede yapabilirsiniz. Ancak küçük şişelere bölmek istiyorsanız çalkalama işleminin hemen ardından dezenfektanı küçük şişelere bölün ve bütün şişelerin ağızlarını sıkıca kapatın. Dezenfektanını 2-3 gün kadar dinlendirmek ve ardından kullanmaya başlamak tavsiye edilir.

Evde dezenfektan tarifi bu kadar kolay! Kısa süre dinlendirdiğiniz dezenfektanı, evde yapılan dezenfektan etkili mi diye düşünmeden, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Küçük şişelerle yanınızda taşıyabileceğiniz ev yapımı dezenfektanın yanı sıra virüslerden korunmak için alabileceğiniz hijyen önlemleri yazımızı inceleyin ve sağlığınızdan ödün vermeyin. Her koşulda göz önünde bulundurmanız gereken kişisel hijyen kuralları ile kendinizi virüs ve mikroplardan korumayı unutmayın.

El Dezenfektanı Nasıl Kullanılmalı?

Gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen dezenfektanlar, virüs salgınına kadar birçoğumuz tarafından ne yeterince biliniyor ne de uygun şekilde kullanılıyordu. Hatta birçoğumuz, dezenfektan etkili mi diye düşünmüş ve dezenfektanın sağlıklı olup olmadığını sorgulamışızdır. Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanlar belli oranda alkol barından el dezenfektanlarının yüzeylerdeki ve ellerimizdeki bakteri ve mikropların ölmesine katkıda bulunduğunu belirtmiştir. Ancak, el dezenfektanı uygun şekilde kullanılmazsa etkinliği azalacak ve yeterince koruyucu olmayacaktır. El dezenfektanını kullanımının etkin sonuç vermesi için bazı noktalar önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ve uzmanların sık sık belirttiği üzere etkili bir el dezenfektanı en az %60 oranında alkol içermeli. %60 oranındaki alkol, ellerinizdeki ve yüzeylerdeki zararlı bakteri ve virüslerin çoğalmasına engel olacaktır. Bu yüzden satın aldığınız dezenfektanın içindekiler kısmını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer içindekiler kısmında belirtilen alkol miktarı %60’ın altında ise dezenfektan etkili mi diye sorgulamalı ve başka bir el dezenfektanı tercih etmelisiniz. Evde kendiniz dezenfektan yaparken de alkol oranına dikkat etmelisiniz.

Ellerinizi tavsiye edildiği şekilde sabunlu su ile yıkama imkanınız yoksa, virüs ve bakterilerden kurtulmak için dezenfektan kullanabilirsiniz. Peki, elimizi mikroplardan temizleyebilmek için ne kadar dezenfektan kullanmalıyız? Elinizi etkili bir şekilde temizlemek için, elinizin ön ve arka tarafına yetecek miktarda dezenfektan kullanmalısınız. Dezenfektan kullanımı sonrası elinizde, özellikle parmak aralarında, kuru nokta kalmadığından emin olmalısınız. Dezenfektanı elinize döktükten sonra, tıpkı ellerinizi yıkıyormuş gibi, parmak aralarınızı, avuç içinizi ve elinizin arkasını dezenfektan ile ovarak mikroplardan arındırmalısınız.

Elleriniz tamamen kuruyana kadar herhangi bir şekilde silme veya yıkama işlemine girişmemelisiniz. Eğer dezenfektan kurumadan ellerinizi yıkar veya silerseniz, dezenfektan etkili mi sorunuzun cevabı olumsuz olacaktır. Dezenfektanın etkili olabilmesi, yani ellerimizdeki mikroplarla savaşması için ona biraz zaman tanımalı ve kurumasını beklemelisiniz.

Dezenfektanın kimyasal bir madde olduğunu unutmamalı, hava akışının yeterli olduğu ortamlarda kullanmalısınız. Dezenfektanı, yüz veya vücut temizliği ve hijyeni için kullanmamalısınız. Gözünüz dezenfektan ile temas ederse gözünüzü hemen bol su ile yıkamalı ve herhangi bir tahriş ya da rahatsızlık söz konusu olursa bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

El Dezenfektanı Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?