Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Evde Doğal Dezenfektan Yapımı İçin Etkili Maddeler

Evde Doğal Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Güncellenmiş

kabartma tozu, limon ve bir masada oturan süngerler

Dezenfeksiyon son zamanlarda hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Yüzeylerdeki mikropların öldürülmesi ve yeniden üremelerinin engellenmesi için yaptığımız bu işlem temizlik sonrası uygulanmalı, aksi takdirde etkili olmuyor. Peki evde dezenfektan yapımı mümkün mü? Ağır kimyasal malzemeler içeren ürünleri tercih etmek istemeyenler için doğal dezenfektan yapımı  alternatiflerini sıraladık. Üstelik bu ürünlerin tek avantajı daha güvenli olması değil, hemen hemen her evde bulunabilecek malzemelerle yapılabiliyor olmaları.

Ağır kimyasal malzemeler içeren ürünleri tercih etmek istemeyenler  doğal dezenfektan yapımı alternatiflerini deneyebilir. Üstelik bu ürünlerin tek avantajı daha güvenli olması değil, hemen hemen her evde bulunabilecek malzemelerle yapılabiliyor olmaları.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Dezenfektan Maddeler Nelerdir?

Reklam

Snuggles Colour

Beyaz Sirke

Organik asit ve sudan oluşan beyaz sirkenin güçlü bir leke çıkarıcı olduğunu zaten biliyor ve sıklıkla evlerimizde kullanıyoruz. Özellikle son yıllarda anti-alerjik temizlik ürünlerine olan ilginin artışıyla birlikte beyaz sirke günlük rutinimizde kendine daha çok yer bulmaya başladı. Çeşitli bilimsel araştırmalarda bakteriler üzerinde etkili olduğu gözlemlenen beyaz sirke, söz konusu virüsler olduğunda maalesef etkili bir dezenfektan değil. Ayrıca her ne kadar yararlı bir temizlik maddesi olsa da yüzeylerdeki mikropları tamamen yok edemiyor.

Alkol    

Şaşırtıcı ama dolabımızdaki votkayı değerlendirmenin tek yolu kokteyl yapmak değil. Evde dezenfektan yapımı için en az beyaz sirke kadar etkili bir ürün olan votka, izopropil alkol bulamadığımız durumlarda kullanmamız için oldukça uygun. Yüksek oranda alkol içerdiği için antibakteriyel olarak kullanılabilir. Doğal dezenfektan yapımının en kolay yollarından biri bu olabilir; dezenfekte etmek istediğiniz yüzeye biraz votka uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Bekleme süresinde kalan votkayı değerlendirerek temizliğe eğlence de katabilirsiniz.

Eğer izopropil alkolünüz varsa (mümkünse %70 üzeri olanlar tercih edilmeli) bire iki oranında suyla karıştırarak kullanabilirsiniz. Yüzeylere direkt uygulamaktansa bir bez yardımıyla uygulamayı tercih edin. Küçük kazaları engellemek için cilalı yüzeylerde kullanmaktan kaçının. Ayrıca hangi tür alkol kullanırsanız kullanın dezenfekte işleminden sonra bulunduğunuz ortamı havalandırmayı unutmayın.

Limon

Doğal dezenfektan nasıl yapılır sorusunun en kolay cevabı limon olabilir! İçerdiği sitrik asit sayesinde en zararsız dezenfektan sayılabilecek limon her ne kadar yüzeylerdeki mikrop sayısını azaltsa da onları tamamen yok etmiyor. Limonu tek başına kullanmak yerine yaptığınız el dezenfektanı ya da diğer doğal karışımlara ekleyerek hem kokusundan hem de yüzeyleri parlatma özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su)

Temizlik ürünlerinde sıkça kullanılan bir madde olan hidrojen peroksit doğal dezenfektan yapımı dendiğinde tek kişilik dev bir kadro gibi. Beyazlardaki lekeleri çıkarmakla kalmayıp yüzeylerdeki mikropları öldürmekte de çok başarılı olan oksijenli suya hepimiz çocukluğumuzdan da aşinayız. Küçük kesikleri dezenfekte etmek için de oldukça sık kullanılmakta.

Kastil Sabunu

Kastil Sabunu, zeytinyağının sabunlaştırılmış halidir. Anti-alerjik olması, cildi nemlendirmesi ve doğaya zararsız olmasıyla en doğal el dezenfektanı olabilir. Ellerimizi en az 20 saniye bol sabunla yıkamamız gereken şu günlerde kastil sabunu,  evde el dezenfektanı listelerine hızlı bir giriş yapabilir, bizden söylemesi!

Uçucu Yağlar

Güzel kokulu dezenfektanlar arasında doğal uçucu yağlar da bulunuyor. Uçucu yağların yalnızca alkol ve benzeri dezenfektanlarla birlikte işe yarayacağını düşünenleri şaşırtacak bir haberimiz var! Özellikle bakteri ve mantarlarda etkili olan uçucu yağlar arasında çay ağacı yağı, sitronella yağı, sardunya yağı, limon otu yağı ve portakal yağı bulunuyor. Tabii ki evde dezenfektan yapımı için kullandığınız diğer maddelere ekleyerek karışımlarınızın mis gibi kokmasını ve antibakteriyel gücünün artmasını sağlayabilirsiniz.

Buhar

Su ve ısının doğru kombinasyonu dünyanın en zararsız dezenfektanını yaratıyor: Buhar. Buharla yapılan dezenfeksiyonun etkili olabilmesi için suyun en az 200 dereceye kadar kaynatılması gerekiyor. Hem derine işlemiş lekeler hem de mikropları yok etmek için kullanılan buhar, özellikle bakteri ve toz akarı üzerinde etkili. Eve güzel bir koku vermesi için suya uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz. Ancak buhar kullandığınız yüzeylerin nemli kalmamasına dikkat edin.

Doğal Maddelerle Evde Adım Adım Dezenfektan Yapımı ve Kullanımı

Peki yazının önceki bölümünde bahsettiğimiz bu maddelerle doğal dezenfektan nasıl yapılır?

  1. 500 mililitrelik bir sprey şişesine 2-3 limonun kabuğunu soyun
  2. 1.5 su bardağı votka ya da izopropil alkolü şişeye ekleyin (eğer vaktiniz varsa limonları 1-2 hafta votkanın içerisinde bekletin ve limon yağı elde edin.)
  3. İyice çalkalayın
  4. Spreyi yüzeylere sıkın ve birkaç dakika bekleyin. Temiz bir bezle dezenfekte olmuş yüzeyi silin

Aslen yayınlandı