Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Ev Yapımı Dezenfektan Virüslere Karşı Etkili Mi?

Ev Yapımı Karışımlarla Dezenfekte Nasıl Yapılır?

Güncellenmiş

yetişkin eller el dezenfektanı kullanarak

Mikropları yok etmek günlük hayatımızın, rutin temizliğimizin bir parçası. Fakat koronavirüs salgını ile birlikte virüsten nasıl korunuruz sorusu her zamankinden daha çok aklımızda. Bu konuda en çok duyduğumuz öneriler temizlik, dezenfeksiyon ve sterilize etmek. Genellikle bu üç yöntem birbiriyle karıştırılıyor ancak virüs bulaşma yollarını azaltmakta her birinin ayrı bir önemi bulunmakta.

Dezenfektan nedir?

Dezenfektanlar, içerdiği kimyasallarla eşya ve yüzeylerde bulunan mikropların ölmesini sağlayan ürünlerdir. Bakteri ve mikropları yok etmek için kullanılan dezenfektan maddelerin virüsler üzerindeki etkisi son günlerde çok daha fazla merak edilmeye başladı. Özellikle gün boyunca sık sık dokunduğumuz yüzeylerde dezenfekte nasıl yapılır, dezenfektan maddeler nelerdir ve ev yapımı dezenfektan maddeler ne kadar etkili hepimizin kafasını kurcalayan sorulardan bazıları.

Bütün temizlik ürünlerinin bakteri ve virüsler üzerinde etkili olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bu konuda en güvenilir bilgileri uzman sağlık kuruluşlarının yayınladığı listelerden edinebiliriz. Kononavirüs her ne kadar yeni bir tür virüs olsa da ulusal sağlık örgütlerinin önerdiği dezenfektan ürünler bulunuyor. Bu maddelerden bazıları dezenfektan ıslak mendiller, çamaşır suyu içeren temizleyiciler, dezenfektan spreyler ve el dezenfektanları. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi, güvenilir kuruluşların önerdiği markaları tercih etmek riskleri en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Dezenfektan Maddeler Nasıl Kullanılmalı?

Kullanım talimatlarını okumak çok önemli. Adımları atlamadan takip etmeli, uygulama yöntemlerine ve miktarlarına harfiyen uymalıyız. Dezenfektanları uyguladığımız bez, fırça gibi temizlik ürünlerinin temizliği de oldukça önemli. Mümkünse her bölge için ayrı bir bez kullanmalı, eğer birden çok kullanacaksak temizlik ürünlerini yüksek ısıda yıkayıp iyice kuruduklarınden emin olmalıyız. Son olarak, hangi dezenfektan maddeyi kullanırsak kullanalım eldiven kullanmak ya da dezenfekte sonrası yüzle asla temas etmeden ellerin en az 20 saniye boyunca yıkanması gerekiyor. Yine de unutulmaması gereken nokta, dezenfektan maddelerin işe yaraması için uygulanan yüzeyin temiz olması gerekiyor. Su ve sabunla gerekli temizliği yaptığınızdan emin olmalısınız.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Hangi Ev Yapımı Dezenfektan Koronavirüse Karşı Etkili?

Virüs bulaşma yollarına karşı önlem almak için hangi ürünleri kullanabiliriz? Dünya Sağlık Örgütünün formülünü sizlerle paylaşmadan önce işe yaradığı düşünülen dezenfektan maddeler nelerdir bir göz atalım.

  • Çamaşır Suyu: Soğuk su ile seyreltilmiş çamaşır suyu birçok bakteri, mantar ve virüse karşı etkili bir dezenfektan. Bir litre suya yaklaşık yarım çay bardağı kadar çamaşır suyu katarak kullanabilirsiniz. Ancak bazı yüzeylerde bozulmalar yaratabileceğinden dikkatli kullanmakta fayda var. Banyo ve mutfak için ideal.
  • Alkol: Alkolün birçok türü dezenfektan olarak kullanılmak için oldukça uygun. Alkol yüzdesi ise kullanılacak yüzeye göre değişkenlik gösterebilir. Hassas bölgeler için daha az yüzdeli alkoller tercih edilse de alkol oranı ne kadar yüksekse etkisinin de o kadar yüksek olduğunu belirtmeliyiz.
  • Hidrojen Peroksit: Genelde konsantre halde satılan Hidrojen Peroksit kullanıldığı yüzeylerde bir süre bekletilip öyle temizlenmeli.

Birçok kaynak tarafından en kolay ve en etkili sayılan dezenfektan madde tarifi ise şöyle:

  • 1000 ml İzopropil Alkol (%99.8)
  • 55 ml Oksijenli Su (%3 Hidrojen Peroksit)
  • 19 ml Gliserin
  • 266 ml Su

*Eğer İzopropil Alkol bulunamıyorsa yerine etil alkol (%96) da kullanılabilir.

Tüm malzemeleri hava almayacak bir kabın içinde karıştırın. Su gibi göründüğünden küçük kazaları önlemek için üzerine dezenfektan olduğunu belirten bir etiket yapabilirsiniz..

Yine çoğu kaynakta görebileceğiniz sirke ise dezenfekte etme konusunda tek başına yeterli değil. Temizlik için tercih edebileceğiniz sirkede beyaz sirke tercih etmeniz daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Ev Yapımı Dezenfektan Nasıl Kullanılır?

Mümkünse bir temizlik eldiveni giyin. Temiz bir bezi karışımın içine daldırın. Kirli yüzeyi silin. Solüsyonun her noktaya nüfuz ettiğinden emin olun. Fırın tepsisi, tezgah gibi eşyaları dezenfektan ile sildikten sonra sıcak su ile durulayıp iyice kurutmayı ihmal etmeyin. Bu tip yüzeyler yiyeceklerle direkt temas ettiği için dezenfektandan arındırılması oldukça önemli. Son olarak çamaşır suyu kullanıyorsanız üstünüze ve gözünüze sıçratmamaya dikkat edin. Her ne kadar dezenfektan maddeler virüslere karşı korunmamızda etkili olsa da kişisel temaslardan olabildiğince kaçınıp kalabalık yerlerde bulunmamanın en etkili korunma yöntemi olduğunu unutmayın ve bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı