Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Virüslerden Korunmak için Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Ev yapımı dezenfektan için ihtiyacınız olan her şeyi sizin için derledik.

Güncellenmiş

Reklam
Evde dezenfektan yapımı

Evde el dezenfektanı yapımı için hazırladığınız karışımın içine ölçüsü uyarınca aloe vera jeli ekleyerek ürünü kullandığınızda ellerinizin kurumasını önleyebilirsiniz.

Mikropları yok etmek artık günlük hayatımızın ve rutin temizliğimizin bir parçası. Fakat koronavirüs salgını ile birlikte virüsten nasıl korunuruz sorusu her zamankinden daha çok aklımızı kurcalıyor. Bu konuda en çok duyduğumuz öneriler temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon. Genellikle bu üç yöntem birbiriyle karıştırılıyor ancak virüs bulaşma yollarını azaltmakta her birinin ayrı bir önemi bulunmakta.

Pandemi sürecinde en çok kullandığımız kişisel temizlik ürünlerinden biri el dezenfektanları. Peki dezenfektan maddeler nasıl kullanılmalı? Evde dezenfektan yapımı mümkün mü? Evde el dezenfektanı yapımı için hangi malzemeler kullanılır? Ev yapımı dezenfektan için ihtiyacınız olan her şeyi sizin için derledik.

Dezenfektan Nedir?

Dezenfektanlar, içerdikleri kimyasallarla eşya ve yüzeylerde bulunan mikropların ölmesini sağlayan ürünlerdir. Bakteri ve mikropları yok etmek için kullanılan dezenfektan maddelerin virüsler üzerindeki etkisi son günlerde çok daha fazla merak edilmeye başlandı. Özellikle gün boyunca sık sık dokunduğumuz yüzeylerde dezenfekte nasıl yapılır, dezenfektan ne işe yarar, el dezenfektanı nasıl yapılır, antibakteriyel yapımı ve ev yapımı dezenfektan maddeler ne kadar etkili, bu tür sorular hepimizin gündeminde.

Reklam

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Bütün temizlik ürünlerinin bakteri ve virüsler üzerinde etkili olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bu konuda en güvenilir bilgileri uzman sağlık kuruluşlarının yayınladığı listelerden edinebiliriz. Koronavirüs her ne kadar yeni bir virüs türü olsa da ulusal ve uluslararası sağlık örgütlerinin önerdiği dezenfektan ürünler bulunuyor. Bu maddelerden bazıları dezenfektan ıslak mendiller, çamaşır suyu içeren temizleyiciler, dezenfektan spreyler ve el dezenfektanları. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi, güvenilir kuruluşların önerdiği markaları tercih etmek riskleri en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Dezenfektan Maddeler Nasıl Kullanılmalı?

Kullanım talimatlarını okumak çok önemlidir. Adımları atlamadan takip etmeli, uygulama yöntemlerine ve miktarlarına harfiyen uymalıyız. Dezenfektanları uyguladığımız bez, fırça gibi temizlik ürünlerinin temizliği de oldukça önemli. Mümkünse her bölge için ayrı bir bez kullanmalı, eğer bu bezleri birden fazla defa kullanacaksak yüksek ısıda yıkayıp iyice kuruduklarından emin olmalıyız. Son olarak, hangi dezenfektan maddeyi kullanırsak kullanalım, eldiven kullanmak ya da dezenfekte sonrası yüzle asla temas etmeden elleri en az 20 saniye boyunca yıkamak gerekiyor. Yine de unutulmaması gereken nokta, dezenfektan maddelerin işe yaraması için uygulanan yüzeyin temiz olması gerekiyor. Öncelikle su ve sabunla gerekli temizliği yaptığınızdan emin olmalısınız.

Hangi Ev Yapımı Dezenfektan Koronavirüse Karşı Etkili?

Virüs bulaşma yollarına karşı önlem almak için hangi ürünleri kullanabiliriz? Dünya Sağlık Örgütünün formülünü sizlerle paylaşmadan önce işe yaradığı düşünülen dezenfektan maddeler nelerdir bir göz atalım.

  • Çamaşır Suyu Soğuk su ile seyreltilmiş çamaşır suyu birçok bakteri, mantar ve virüse karşı etkili bir dezenfektandır. Bir litre suya yaklaşık yarım çay bardağı kadar çamaşır suyu katarak kullanabilirsiniz. Ancak bazı yüzeylerde bozulmalar yaratabileceğinden dikkatli kullanmakta fayda var. Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu banyo ve mutfak için bu konuda ideal bir üründür.

  • Alkol Alkolün birçok türü dezenfektan olarak kullanılmak için oldukça uygundur. Alkol yüzdesi ise kullanılacak yüzeye göre değişkenlik gösterebilir. Hassas bölgeler daha düşük alkol oranı tercih edilse de alkol oranı ne kadar yüksekse etkisinin de o kadar yüksek olduğunu belirtmeliyiz.

  • Hidrojen peroksit Genelde konsantre halde satılan hidrojen peroksit kullanıldığı yüzeylerde bir süre bekletilip öyle temizlenmeli.

Tüm bu yukarıda belirttiğimiz maddelerle birlikte doğal dezenfektan yapımı ya da evde el dezenfektan yapımı da önlem almak için başvurabileceğimiz uygulamalardır.

Evde El Dezenfektanı Yapmak için Gerekli Malzemeler

Birçok kaynak tarafından en kolay ve en etkili sayılan ev yapımı dezenfektan tarifi ise şöyle:

  • 1000 ml izopropil alkol (%99,8)*

  • 55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)

  • 19 ml gliserin

  • 266 ml su

Eğer İzopropil Alkol bulunamıyorsa yerine etil alkol (%96) da kullanılabilir. Tüm malzemeleri hava almayacak bir kabın içinde karıştırın. Su gibi göründüğünden küçük kazaları önlemek için üzerine dezenfektan olduğunu belirten bir etiket yapıştırabilirsiniz.

Ev Yapımı Dezenfektan Nasıl Kullanılır?

Mümkünse bir temizlik eldiveni giyin. Temiz bir bezi karışımın içine daldırın. Kirli yüzeyi silin. Solüsyonun her noktaya nüfuz ettiğinden emin olun. Fırın tepsisi, tezgah gibi eşyaları dezenfektan ile sildikten sonra sıcak su ile durulayıp iyice kurutmayı ihmal etmeyin. Bu tip yüzeyler yiyeceklerle direkt temas ettiği için dezenfektandan arındırılması oldukça önemlidir.

Son olarak çamaşır suyu kullanıyorsanız üstünüze ve gözünüze sıçratmamaya dikkat edin. Her ne kadar dezenfektan maddeler virüslere karşı korunmamızda etkili olsa da kişisel temaslardan olabildiğince kaçınıp kalabalık yerlerde bulunmamanın en etkili korunma yöntemi olduğunu unutmayın ve bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin.

Aslen yayınlandı