Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Elektrikli Süpürge Bakımı Nasıl Olmalı?

Evinizi temiz tutmak için hemen her gün kullandığınız elektrikli süpürgeler de diğer bütün elektrikli cihazlar gibi bakıma ihtiyaç duyar. İşte uzun süreli ve verimli bir kullanım için yapmanız gerekenler...

Güncellenmiş

Elektrikli Süpürge Bakımı Nasıl Olmalı?

Her evde temizliğin en önemli unsuru olan elektrikli süpürgeler, bakımlarını ve temizliklerini aksatmadan yapmanız gereken ev aletleridir. Elektrikli süpürge bakımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilir ve evinizde kolayca uygulayabilirsiniz.

Filtre temizliğinde mutlaka üreticinin yönlendirmelerine uyun. Elektrikli süpürge fırçasına dolanmış iplikleri alırken keskin bir cisim yardımıyla ipleri kesin. Bu şekilde, fırçaya dolanan kirli malzeme daha kolay çıkacaktır.

Elektrikli Süpürge Temizliği Nasıl Yapılır?

Elektrikli süpürge temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta vardır. Aşağıda yer alan bu noktalara dikkat ederseniz, ev temizliğinde kullandığınız süpürgenizin her zaman temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Süpürgenizin ayrılabilen her parçasını ayırın. Böylece her parçayı ayrı ayrı temizlemeniz mümkün hale gelir.
  • Plastik ya da metal vakum borusunu suda yıkayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken iki şey vardır; öncelikle tamamen kurutmadan yerine takmayın, ikinci olarak da dış yüzeyini sert bir sünger ya da telle silmeyin.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos
NA
Süpürgenizin tüm parçaları neredeyse yerinden ayrılıyor. Öncelikle kuruması gereken, elektrik kablosu olmayan parçaları yıkayın ve kurutun. Elektrikli süpürgeniz toz haneli ise, haneyi yerinden söktükten sonra bol su ve köpükle yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Elektrikli süpürge bakımı yaparken gözden kaçırılmaması gereken bir diğer nokta da süpürgenizin filtresinin temizliğidir. Her süpürge için filtre bakımı farklı olabilir, dolayısıyla filtreler bulundukları yerdeki temizlik yönergelerine uygun olarak temizlemeli, yıkayıp güneşte kurutulmalıdır.
  • Süpürgenizin dış yüzeyinin temizliğini telle yapmayın. Krem temizleyici ile güzelce ovalayarak silmeniz, tekerleklerini ıslak bezle silmeniz yeterli olacaktır.
  • Elektrikli süpürge temizliği sırasında bol su kullanmak yerine sonuç odaklı noktaları temizleyin. Fazla su kullanımı, süpürgenizin motoruna zarar verecektir.

Elektrikli Süpürge Fırçasını Temizlerken Dikkatli Olun

Süpürgelerin en önemli parçaları, zeminle direkt temas halinde olan fırçalarıdır. Bu fırçalar evdeki saç, tüy, iplik, toz gibi şeyleri çekerken aynı zamanda kendi etrafına dolayabilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda, fırçaya dolanmış saç ve iplik gibi maddeleri fırçaya zarar vermeyecek şekilde kesmeniz ve el yardımıyla yavaşça dolandıkları yerden çekmeniz gerekir. Aynı şekilde çok sık karşılaşılan bir diğer durum da tam fırçanın uzun boru ile birleştiği yerlerdeki tortudur. Bu tortuyu temizlemek zor olabilir. Bu yüzden öncelikle yumuşatmanız gerekir. Bu tortuyu hafif ıslatarak yumuşattıktan sonra, çok sert olmayan bir cisimle hafifçe yerinden sökebilir, kalan yerleri ıslak bir bezle alabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Elektrikli süpürgenizin motoruna zarar vermemek için, makinenizin tüm parçaları tamamen kurumadan birleştirmeyin ve elektriğe bağlamayın.

Aslen yayınlandı