Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Düğme Nasıl Dikilir?

Kimileri için oldukça basit ve eğlenceli bir iş, kimileri için ise dünyanın en zor meselesidir düğme dikmek. Mecbur kaldığınız zamanlarda kolayca düğme dikebilmek için yazımızdaki püf noktalarına göz atmayı unutmayın.

Güncellenmiş

Reklam
Düğme Nasıl Dikilir?

Zor gelse bile çoğunlukla mecbur kalındığında yapılan bu iş öğrenildiği zaman özellikle ofiste yaşanan istenmeyen durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Düğme dikimi için yapılması gereken ilk iş uygun ipi seçmektir. Eğer kopan düğmeyi bulamıyorsanız diğer düğmelere ya da kumaşa uygun başka bir düğme de işinizi görebilir.

Dikiş makinelerinde düğme dikmek için kullanılan, iğnenin hemen yanındaki metal araca "düğme ayağı" denir. Eğer elle düğme dikmekte zorlanıyorsanız bu aparat size yardımcı olacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Düğme Seçimi

Düğmenin seçiminde öncelikli kriter, diğer düğmelerle aynı olup olmamasıdır. İkinci olarak bakılması gereken ise kumaşın cinsi, hangi mevsimde giyildiği gibi unsurlardır.

Eğer kopan düğmeyi bulamıyorsanız ve başka düğme dikmeniz gerekiyorsa, kıyafetteki diğer düğmeleri de sökmeniz gerekecektir. Bu durumda yeni düğme almadan önce eskilerin şekline, yapısına dikkatle göz atmayı unutmayın. Yeni düğmeleri eskilerine benzer şekilde almak işinizi kolaylaştırır.

İplik Seçimi

İplik çeşitleri de kumaşa göre değişebilir. Kalın kumaşlarda daha kalın ip kullanılırken ince kumaşlarda, kumaşın narin yapısını bozmayacak hassas iplikler gerekir. İpliğin yapısının yanı sıra rengi de çok önemlidir. Kumaş ve düğme ile kontrast oluşturacak ipliklerin seçilmemesi daha doğru olacaktır.

İğne Seçimi

Dikiş iğneleri ufak detaylar dışında genellikle birbirine benzer. Narin kumaşlarda kocaman bir delik oluşturabilecek kalınlıkta dikiş iğneleri bulunur. Bu iğneler genellikle kalın kumaşları dikmek için üretilmiştir. Gömlek ya da döpiyes kumaşlarında daha ince iğneler tercih edilmelidir.

Bunlara Dikkat

Eğer iplik iğneye geçmemekte direniyorsa iplik kalın ve iğne deliği küçük olabilir. Böyle olduğu zaman düğmeyi dikerken iplik iğne deliğinin iç çeperine sürtünerek aşınacak ve diktiğiniz düğmenin ömrü çok uzun olmayacaktır. Öncelikli bakmanız gereken şey; iğnenin deliğinin ipin kalınlığına uyup uymadığı olmalıdır. Eğer delik ve ipin kalınlığı birbiriyle orantılı ise ve hala iplik direniyorsa, küçük bir parçasını makasla keserek ucunu kütleştirin. Bu da olmuyorsa ipin ucunu ıslatarak yapıştırın. Bazen oje en faydalı yapıştırıcı olabilir. Oje kurumadan ipliği iğneden geçirmeye çalışmayın.

İpliğin İğneye Geçirilmesi

İşte en zor an! İpliğin o küçücük iğne deliğinden geçirilmesi sabır ve emek ister. Derin nefes alıp, kollarınızı vücudunuza yapıştırarak ya da dirseklerinizi masaya koyup destek alarak delikten geçirmeyi denemeniz gerekir. Bu iş bazen tek seferde olur bazen de insanı delirtecek kadar çok sayıda deneme yaparsınız. Eğer o düğmeyi dikmek zorundaysanız bu sürecin en zorlu aşamasını başarmalısınız.

İpliğin Sonuna Düğüm Atılması

Eğer kalın kumaşa büyük düğme dikiyorsanız iğneden geçirdiğiniz ipliğin her iki ucunu da birlikte düğümleyerek çift kat iplik oluşturun. Böylelikle düğmeniz daha sağlam olacaktır. Elde düğme dikme işleminde kumaşa göre tek ya da çift kat ipliği oluşturmanız önemlidir.

Düğme Nasıl Dikilir?

Düğmenin dikileceği yeri belirledikten sonra hangi elinizle çalışacaksanız diğer elinizle kumaşı tutmanız gerekir. İğneyi kumaşın iç tarafından (palto ise paltonun iç tarafı) geçirerek iğnenin ucunun çıkmasını sağlayın ve çıkan uca düğmeyi yerleştirin. Böylelikle düğmenin kaymasını engellemiş olursunuz.

Düğme Dikme Makinesi

Elle yapılan düğme dikme işini otomatik olarak yapan makinelerdir. Makinede düğme dikme işlemi için dikiş makinesine bir ayak takılması gerekir. Düğme dikmek için özel düğme dikme ayağının takılarak makinenin ayarlarının düğme dikme işlemi için hazırlanması gerekir.

Aslen yayınlandı