Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Düğme Nasıl Dikilir?

Kimileri için oldukça basit ve eğlenceli bir iş, kimileri içinse dünyanın en zor meselesidir düğme dikmek. Mecbur kaldığınız zamanlarda kolayca düğme dikebilmek için yazımızı sonuna kadar okuyun, tüyoları öğrenin.

Güncellenmiş

Düğmeler ve İplik Makarası
Reklam
Sign Up Banner

Zor gelse bile çoğunlukla mecbur kalındığında yapılan düğme dikme işi, öğrenildiği zaman özellikle ofiste yaşanan istenmeyen durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Ancak yalnızca ofiste veya acil durumlarda değil, evde de yastık düğmesi nasıl dikilir, pantolon düğmesi nasıl dikilir, gömlek düğmesi nasıl dikilir diye merak edebilirsiniz. Düğme dikmek için yapılması gereken ilk iş uygun ipi seçmektir. Eğer kopan düğmeyi bulamıyorsanız kumaşa uygun başka bir düğme de işinizi görebilir. Farklı düğme dikme çeşitleri olsa da en pratik düğme dikme yöntemini bilmek hayat kurtarır. İşte adım adım pratik düğme dikimi ve pratik düğme dikme püf noktaları.

Adım Adım Düğme Nasıl Dikilir?

Dikiş makinelerinde düğme dikmek için kullanılan, iğnenin hemen yanındaki metal araca "düğme ayağı" denir. Eğer elle düğme dikmekte zorlanıyorsanız bu aparat size yardımcı olacaktır.

Düğme Seçimi

Düğmenin seçiminde öncelikli kriter, diğer düğmelerle aynı olup olmamasıdır. İkinci olarak bakılması gerekense kumaşın cinsi, hangi mevsimde giyildiği gibi unsurlardır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

İplik Seçimi

İplik çeşitleri de kumaşa göre değişebilir. Kalın kumaşlarda daha kalın ip kullanılırken ince kumaşlarda, kumaşın narin yapısını bozmayacak hassas iplikler gerekir. İpliğin yapısının yanı sıra rengi de çok önemlidir. Kumaş ve düğme ile kontrast oluşturacak ipliklerin seçilmemesi daha doğru olacaktır.

İğne Seçimi

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Dikiş iğneleri ufak detaylar dışında genellikle birbirine benzer. Narin kumaşlarda kocaman bir delik oluşturabilecek kalınlıkta dikiş iğneleri bulunur. Bu iğneler genellikle kalın kumaşları dikmek için üretilmiştir. Gömlek ya da döpiyes kumaşlarda daha ince iğneler tercih edilmelidir.

ceket kol manşeti ve düğmeler

İpliğin İğneye Geçirilmesi

Bu iş için en zor adım bu olabilir. İpliğin o küçücük iğne deliğinden geçirilmesi sabır ve emek ister. Derin nefes alıp, kollarınızı vücudunuza yapıştırarak ya da dirseklerinizi masaya koyup destek alarak delikten geçirmeyi denemeniz gerekir. Bazen tek seferde yapabileceğiniz bu iş, bazen de vaktinizi alıp sinirinizi bozabilir. Eğer o düğmeyi dikmek zorundaysanız bu sürecin en zorlu aşamasını başarmalısınız.

İpliğin Sonuna Düğüm Atılması

Eğer kalın kumaşa büyük düğme dikiyorsanız iğneden geçirdiğiniz ipliğin her iki ucunu da birlikte düğümleyerek çift kat iplik oluşturun. Böylelikle düğmeniz daha sağlam olacaktır. Elde düğme dikme işleminde, kumaşa göre tek ya da çift kat ipliği oluşturmanız önemlidir.

Düğmenin dikileceği yeri belirledikten sonra hangi elinizle çalışacaksanız diğer elinizle kumaşı tutmanız gerekir. İğneyi kumaşın iç tarafından (palto ise paltonun iç tarafı) geçirerek iğnenin ucunun çıkmasını sağlayın ve çıkan uca düğmeyi yerleştirin. Böylece düğmenin kaymasını engellemiş olursunuz.

Düğme Dikme Makinesi

Elle yapılan düğme dikme işini otomatik olarak yapan makinelerdir. Makinede düğme dikme işlemi için dikiş makinesine bir ayak takılması gerekir. Düğme dikmek için özel düğme dikme ayağının takılarak makinenin ayarlarının düğme dikme işlemi için hazırlanması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Giysilerde Düğme Takımı Neden Değiştirilir?

Eğer kopan düğmeyi bulamıyorsanız ve başka düğme dikmeniz gerekiyorsa kıyafetteki diğer düğmeleri de sökmeniz gerekecektir. Bu durumda yeni düğme almadan önce eskilerin şekline, yapısına dikkatle göz atmayı unutmayın. Yeni düğmeleri eskilerine benzer şekilde almak işinizi kolaylaştırır.

İplik Dikiş İğnesine Neden Geçmiyor?

Eğer iplik iğneye geçmemekte direniyorsa iplik kalın ve iğne deliği küçük olabilir. Böyle olduğu zaman düğmeyi dikerken iplik iğne deliğinin iç çeperine sürtünerek aşınacak ve diktiğiniz düğmenin ömrü çok uzun olmayacaktır.

Dikiş İğnesine İplik Nasıl Geçirilir?

Eğer delik ve ipin kalınlığı birbiriyle orantılı ise ve hala iplik direniyorsa, küçük bir parçasını makasla keserek ucunu kütleştirin. Bu da olmuyorsa ipin ucunu ıslatarak yapıştırın. Bazen oje en faydalı yapıştırıcı olabilir. Oje kurumadan ipliği iğneden geçirmeye çalışmayın.

Düğme Nasıl Dikilir?

Düğmenin dikileceği yeri belirledikten sonra hangi elinizle çalışacaksanız diğer elinizle kumaşı tutmanız gerekir. İğneyi kumaşın iç tarafından (palto ise paltonun iç tarafı) geçirerek iğnenin ucunun çıkmasını sağlayın ve çıkan uca düğmeyi yerleştirin. Böylelikle düğmenin kaymasını engellemiş olursunuz.

Aslen yayınlandı