Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Dezenfekte Nasıl Yapılır, Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfektan nedir dediğinizde, evde dezenfeksiyon yöntemlerini öğrenmek ve tam hijyen sağlamak için bu yazıdaki önerilere göz atın.

Güncellenmiş

Renkli plastik temizlik malzemesi şişeleri

Söz konusu evimizin temizliği olduğunda ne kadar hijyenik olursa içimiz o kadar rahat eder. Ancak mikropların yok edilmesi işlemi olan dezenfeksiyon hangi durumlarda ve ne kadar gereklidir? Yüzeylerdeki her türlü mikrobu yok etmek ev temizlik ürünleriyle zaten mümkün olmayabilir. Çoğu zaman yapacağınız genel temizlik yeterli sonuç verirken, hastalık gibi durumlar söz konusuysa evi dezenfekte etmek mantıklı olacaktır.

Sıradan temizleyiciler evinizdeki günlük kirler ve bazı mikroplar üzerinde etkilidir. Ancak amacınız tüm mikrop tiplerini yok etmek ise Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi bir ürünle uygulayacağınız dezenfeksiyon yöntemleri işinize yarayacaktır.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Dezenfektan Nedir?

Öncelikle hangi maddenin hangi işlemde kullanıldığını bilmek ev dezenfeksiyonu sırasında işinize yarayacaktır.

  • Temizleyiciler: Sıradan temizleyiciler mikropların bir kısmını yok ederken, bunların yaşayabileceği alanları temizler ve çoğalma risklerini azaltır. Evin günlük temizliği için bu ürünler yeterlidir.
  • Dezenfektanlar: Dezenfektanlar mikroorganizmaları yok etmek adına sert yüzeylere uygulanan maddelerdir. Örneğin Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi bir ürünle tüm yüzeylerdeki bakteri ve mikroplara karşı etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Sterilizasyon: Bazı bakteri sporları ve virüsler dezenfektanlara karşı dayanıklı olabilirler. Sterilizasyon sert yüzeylerdeki tüm canlıları yok eden ileri düzey bir işlemdir. Genellikle ameliyathane gibi ortamlarda gerekir.
  • Antibiyotikler: Bu maddeler canlı vücut içindeki bakterileri yok eder.
  • Antiseptikler: Bu maddeler ise canlı dokular üzerindeki mikroorganizmaları hedefler.

Ev nasıl dezenfekte edilir dediğinizde içeriğinde sodyumhipoklorit bulunan çamaşır suyu gibi bir dezenfektan işinize yarayacaktır ancak talimatlarına uygun olarak kullandığınızdan emin olmalısınız.

Reklam

Domestos

Evde Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Dezenfeksiyon yöntemi olarak kullanılabilecek alkol, klorlu bileşikler, hidrojen peroksit gibi farklı kimyasal çözümler olsa da ev dezenfeksiyonunda içeriğinde sodyumhipoklorit bulunan çamaşır suyu genellikle işinizi görür:

  1. Çamaşır yıkarken: Genellikle çamaşırları kumaşları ve renklerine göre mümkün olan en sıcak suda yıkamak yeterli hijyeni sağlar. Ancak eğer evde hasta biri varsa dezenfeksiyon yöntemleri mikropların yayılmasını önlemede yardımcı olacaktır. Bunun için beyaz çamaşırları yıkarken çamaşır suyu kullanabilirsiniz.
  2. Tuvalette: Elbette dezenfeksiyona en çok ihtiyaç duyan alanlardan biri tuvalettir. Bunun için tuvaletin düzenli temizliğinde etkili bir çamaşır suyu kullanarak uzun süreli hijyen elde edebilirsiniz.
  3. Yüzeylerde: Herkesin sıklıkla dokunduğu kapı kolu, musluk gibi yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte etmek iyi bir fikirdir. Bunun için suyun içine ambalajında belirtilen miktarda çamaşır suyu ekleyerek yüzeyleri silebilir veya çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen ürünlerinden faydalanabilirsiniz.
  4. Evin dışında: Eğer evin dışındayken mikropların bulaşabileceği bir yere gidiyorsanız antibakteriyel jellerle dokunduğunuz yerleri veya elinizi dezenfekte edebilirsiniz. Ancak bunların aşırı kullanımından kaçınmanız önerilir.

Evde çocuğunuz varsa oynadığı oyuncakları dezenfekte etmeniz gerekmez. Bunların üzerinde gözle görülür kir varsa müdahale edebilir, zaman zaman sabun ve suyla oyuncakları temizleyebilirsiniz. Ancak dezenfektan kullanmanız gerekli değildir ve bu şekilde çocuğunuzu güçlü kimyasallardan uzak tutmuş olursunuz.

Dezenfeksiyon nedir dediğinizde bu yöntemlerle evinizde gerekli hijyeni sağlayabilir, hem kendinizin hem de ailenizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz.

Dokunduğunuz her yeri dezenfekte edemezsiniz ancak ellerinizi sık sık yıkamak sizi mikroplardan koruyacaktır. Dezenfektanlar güçlü kimyasal içerikleri sebebiyle ambalajında belirtilen talimatlara birebir uyarak kullanılmalıdır. Dezenfektanların cildinize temas edip zarar vermemeleri için eldiven giyerek kullanılmaları önerilir.

Aslen yayınlandı