Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Deri çantalar hassas bakım gerektiren eşyalardır ve temizlik işleminde yapacağınız basit bir hata kalıcı hasara yol açabilir. Peki deri çanta bakımı nasıl yapılır?

Güncellenmiş

Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Deri çanta temizliği, birkaç basit ipucuyla hızlı bir şekilde yapılabilir ve iyi bir bakımla çantanız kolayca yenilenebilir. Peki deri çanta nasıl temizlenir? İpuçlarını takip ederek etkili sonuçlar almanız mümkün...

Yazımızda anlatılan bakım yöntemlerinin süet, nubuk, rugan gibi özel cins deri ürünlerine uygulanması tavsiye edilmez. Bu tür deri yüzeyler her zaman farklı bakım önerileri ışığında temizlenmelidir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Deri Çanta Temizliği

Deri çantaların temizliğinde herhangi bir deterjan veya temizlik ürünü kullanmak doğru bir yaklaşım değildir. Deri materyaller, yapıları gereği kimyasallardan ve yoğun sudan kolayca etkilenebilir. Bu iş için bir lostra salonunu ziyaret etmeniz de şart değil. Peki, deri çanta neyle temizlenir ve deri çantadan leke nasıl çıkar? 

Reklam

Domestos
Deri Çanta Nasıl Temizlenir?
Vazelinle silme işlemini ayda bir kez tekrarlamak uygun olacaktır. Yazıda bahsedilen bakım yöntemlerini cüzdan, kartlık, kemer gibi diğer deri eşyalarınıza da rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
 • Çantanızın temizliği için öncelikle, varsa içerisindeki eşyaları boşaltın. Temizlik işlemine başlamadan önce bir çift plastik eldiven ve ağız maskesi kullanmayı da unutmayın. 
 • Çantanın astarında lekelenme olup olmadığını kontrol edin. Lekelenme varsa, astarı da temizlemeyi ihmal etmeyin. 
 • Çanta yüzeyinin tam olarak açığa çıkması için içerisine gazete kağıdı ya da poşet doldurarak ağzını kapatın. Bu işlem çantanın hatlarını açığa çıkararak yüzeyi kolayca silmenize yardımcı olacaktır.
 • Çantanızın yüzeyinde sertleşme varsa saç kurutma makinesini en az 10 cm uzaktan tutarak yüzeyin hafifçe ısınmasını ve bu yolla yumuşamasını sağlayın. Yakından tutarsanız, yüksek ısı deri yüzeye zarar verebilir. 
 • Küçük bir kova içerisine ılık su koyun. Ilık su içerisine koyacağınız deterjan büyük önem taşır. Sıradan deterjanlar yüzey üzerinde deformasyon yaratabilir. Deri temizliğine özel üretilen profesyonel bir ürün kullanıyorsanız, temizlik için bu ürünü deneyebilirsiniz. 
 • Ilık su içerisine parmak ucu kadar az miktarda sıvı sabun koyun. Çok yumuşak bir bezi bu su ile ıslatıp iyice sıkın. Hazırladığınız nemli bezi çantanın yüzeyine çok fazla temas ettirmeden kabaca ve hızlı bir şekilde silin. Bu işlem deri yüzeye fazla su temasını engelleyerek yüzeyde renk kaybı ya da sertleşme oluşmasını önleyebilir. 
 • Çantanın iyice temizlendiğinden emin olana dek işlemi birkaç kez tekrarlayın. Her silmeden sonra bezi ılık su içerisinde yeniden yıkayın ve iyice sıkmayı unutmayın. 
 • Çantanızda sap bölümleri bulunuyorsa bu bölümü de silmeniz, temizlik işleminden kaynaklanan renk farklarını önleyecektir. Çantanın fermuar bölümü kenarları ya da varsa kapak ve alt bölümlerini de silmeniz önemlidir. Silme işleminden sonra yumuşak ve temiz bir bezle dairesel hareketler yaparak deri yüzeyi kurulayın. 
 • Bu işlemden sonra temizliği tamamlanan deri çantanız, bakıma hazır hâle gelir. Aşağıdaki bakım ipuçlarını takip ederek çantanızın büyük ölçüde yenilenmesini sağlayabilirsiniz. 
 • Bakım işlemini deri çantanızın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra gerçekleştirmeniz daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.
Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Bunlara Dikkat

Deri bakımıyla ilgili hiç tecrübeniz yoksa ve işlemler için zorlanacağınızı düşünüyorsanız, profesyonel destek almanız daha doğru olabilir. Deri ürünler oldukça hassastır. Bahsedilen yöntemleri, farklı eklemeler yapmadan doğrudan anlatıldığı gibi uygulama yapmanız çanta yüzeyinizin hasar almasını önleyebilir. 

Deri Çanta Bakımı İçin İpuçları

Deri çanta bakımı için uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. Bu yöntemler kısaca, profesyonel ürünlerle yapılan bakımlar ve diğer bakım yöntemleri olarak sınıflandırılabilir. Sizin için hangisi daha ulaşılabilir ve basit bir yöntemse çantanızın bakımında bu işlemi uygulayabilirsiniz. İşte deri çantanızın bakımı için yapabileceğiniz uygulamalar listesi... 

 • Badem Yağı: Badem yağının deri yüzeyler üzerinde etkili olan bakım ürünlerinden olduğu herkesçe bilinir. Badem yağı, deri yüzeyinde bulunan çatlak oluşumları, yıpranma ve sertleşmeleri yumuşatmasıyla tanınır. Aynı zamanda deri çantanızın parlak, cilalı ve bakımlı görünmesini de sağlayabilir. Bir sünger yardımıyla az miktarda badem yağını çantanızın yüzeyine dairesel ve çok hafif hareketlerle uygulayın. Çantanızın yüzeyine badem yağını iyice yedirin. Ardından bir iki saat kadar dinlenmeye bırakın. Yağın deri yüzeye eşit miktarda uygulanmasına özen gösterin. 
 • Vazelin: Vazelin, deri bakım işlemlerinde en çok kullanılan ürünlerden biridir. Deri çanta bakımı vazelin ile kolayca yapılabilir. Az miktarda vazelini deri çantanızın yüzeyine bırakın. Yüzeye temiz bir sünger yardımıyla dağıtın ve yedirin. Çantanın tüm yüzeylerine uyguladığınızdan emin olun. Son olarak kuru bir bez yardımıyla yüzeyde bulunan fazla vazelini alın. Çanta üzerinde lekeli bölümler varsa bu bölümlere de hafifçe bastırarak vazelin uygulayabilirsiniz. 
 • Deri Cilası: Deri cilaları renkli ve renksiz olmak üzere iki şekilde üretilir. Çantanızda renk solması ya da açılması varsa renkli cilaları kullanabilir, renk açılması yoksa şeffaf kremsi cilaları tercih edebilirsiniz. Renkli cilanın çantanızla aynı renk tonunda olmasına da dikkat etmeniz önerilir. Aksi hâlde çantanızla uyumsuz bir cila uygulaması yaparak eski durumundan daha kötü bir hâle getirebilirsiniz. Yeteri kadar deri cilasını temiz bir sünger ya da yumuşak kuru bir bez yardımıyla deri yüzeye uygulayın. Cilayı çanta yüzeyine iyice nüfuz ettirin. Bakım işleminiz bu aşamadan sonra tamamlanmış olur. Çantanızı kurumaya bırakın ve 24 saat boyunca hiç kullanmayın.
Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Deri Çanta Nasıl Saklanır?

Deri çantalar, ikiye katlanarak ya da üst üste konularak saklanmamalıdır. Çanta üzerine yük binmesi de deri yüzeyin kolayca kırışmasına ve yüzeyinde çatlaklar oluşmasına sebep olabilir. Deri çantaları saklarken içini gazete kağıdı ya da sünger gibi materyallerle doldurarak kalıbını korumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çantayı havasız kalacağı ve güneşe maruz kalacağı ortamlardan da uzak tutabilirsiniz. 

Aslen yayınlandı