Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Çamaşır Makinesi Temizliğinde Sirke Kullanmanın Faydaları

Kirlenmiş giysilerinizi yıkayan çamaşır makinelerinin de zaman zaman temizliğe ihtiyacı olur. Makinenizin performansı düştü ve kötü kokuyorsa bilin ki temizlik vakti gelmiştir. Çamaşır makinesine sirke konur mu diye merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Güncellenmiş

Çamaşır Makinesi Temizliğinde Sirke Kullanmanın Faydaları

Çamaşır makineleri çalıştıkça şehir şebekesinden gelen sert su kireçlenmeye, deterjanlar yapışkan artıklara ve nem ise küf oluşumuna zemin hazırlar. Çamaşırları yıkadıktan sonra makinenizi hemen boşaltmıyor, kapağındaki lastiği silmiyor ve deterjan gözünü temizlemiyorsanız, makineniz zamanla kokmaya başlar. Tüm bu etmenler ise makinenizin temizlik performansını olumsuz etkiler. Bu yüzden belli aralıklar ile çamaşır makinenizin görünen ve görünmeyen yerlerini temizlemeniz şarttır. Doğal ve organik yöntemler kullanmaktan yanaysanız, beyaz sirke sizin için en ideal malzemedir.

Yıkanmış çamaşırları uzun süre makinede bekletmek küf oluşumunu tetikler. Bu yüzden makinenizi program bittikten sonra en geç bir saat içinde boşaltmanız en ideal durumdur.

Beyaz Sirke Nedir?

‌Yurt dışında ekolojik nedenlerle kullanımı tercih edilen beyaz sirke, ev işlerinde en güvenilir yardımcınız olabilir. Temizlik ürünlerine alternatif olarak gösterilen beyaz sirkeyi, mutfaktan banyoya evinizin her yerinde, temizlik yapmak için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kokusu yok denecek kadar az olan beyaz sirke, varlığını da hissettirmez. Kireç çözücü, dezenfektan, koku giderici ya da temizlik malzemesi olarak kullanabileceğiniz beyaz sirke, sadece %5 oranında asetik asit içerir. Diğer sirkelere göre daha az olan bu oran ise onu daha da kıymetli yapar. Çünkü özellikle yaşlılar, çocuklar ve evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. 

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür
NA

Bunlara Dikkat

Bazı çamaşır makineleri için boşken 30 derecelik programda çalışmak ekstra zorlayıcı olabilir. Bu yüzden 60 derecelik programı da tercih edebilirsiniz.

Beyaz Sirke Çamaşır Makinesinde Nasıl Kullanılır?

Çamaşır makineniz farklı kompartımanlardan oluşur. Bunlar; deterjan gözü, kapak kısmı, tambur ve görünmeyen diğer kısımlardır. Her bir bölmeyi, çamaşır makinesine sirke koyarak temizleyebilirsiniz. Makinenizin en kolay temizlenen yeri kapak kısmıdır. Cam bölme ve körük lastiğinden oluşan bu kısmı beyaz sirkeyle ıslattığınız bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

  • Deterjan gözünü ise kaynatıp 5 dakika kadar dinlendirdiğiniz, 1 litre suya ilave edeceğiniz 1 bardak beyaz sirkeli su ile temizleyebilirsiniz.
  • Bunun için önce deterjan gözünü söküp yıkayın, daha sonra hazırladığınız karışımı içine dökerek, 15 dakika bekleterek bol su ile tekrar yıkayın.
  • Deterjan gözü çıkarılmayan bir makineye sahipseniz, kullanılan malzemeleri yarı yarıya azaltarak bir spreyin içine dökün. Deterjan gözüne sıktığınız spreyi, temiz bir sünger yardımı ile yayarak temizliği tamamlayın.

Çamaşır Makinesi Beyaz Sirke ile Yıkanır mı?

Beyaz sirke çamaşır makinesine zarar verir mi, sorusunun cevabı 'hayır'dır. Bu yüzden çamaşır makinenizi, beyaz sirke ile hazırladığınız solüsyon ile yıkayabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar oldukça basittir. Yalnız bu sefer ekstra malzeme olarak beyaz sirkenin yanı sıra tuza da ihtiyacınız olacak.

  • Bir su bardağa beyaz sirkenin içine bir buçuk yemek kaşığı kadar tuz atarak çözülene kadar karıştırın.
  • Çamaşır makinenizin deterjan gözüne koyacağınız bu karışım ile birlikte makinenizi 30 derecelik yıkama programında 1.5 saat kadar çalıştırın.
  • Dilerseniz tuz ve beyaz sirkeyi doğrudan karıştırmayarak da aynı uygulamayı gerçekleştirmek mümkün. Aynı miktarda tuzu deterjan gözüne koyup beyaz sirkeyi doğrudan tambura dökebilirsiniz. Tercih tamamen size aittir. Ancak her iki yöntemin de gözle görülür etkisi aynıdır. Beyaz sirke ve tuz, makinenizin görünmeyen yerlerinde oluşan küf ve kireçleri çözücü etkiye sahiptir.
  • Makinenizin körük lastiğini her yıkamadan sonra mutlaka kontrol edin. İçerisinde biriken pamukçukları ve eğer var ise suları mutlaka kurulayın.
  • Çamaşırları aldıktan sonra makine kapağını hemen kapatmayın, belli bir süre açık bırakarak içeride biriken nemi dışarı atmasını sağlayın.
  • Aslen yayınlandı