Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Çamaşır Makinesi Kullanılırken Yapılan Hatalar

Günlük yaşamda önemli bir çözüm aracı olan çamaşır makineleri, kullanım hataları nedeniyle bozulabilir. Peki çamaşır makinenizi daha doğru kullanmak ve olası hataları önlemek için neler yapabilirsiniz? Bilmeniz gereken her şey yazımızda!

Güncellenmiş

Çamaşır Makinesi Kullanılırken Yapılan Hatalar

Çamaşır Makinesi Nasıl Bozulur?

İlk bakışta çok güçlü görünse de, çamaşır makinesi de her elektronik eşya gibi oldukça hassas bir ilgi ve bakıma ihtiyaç duyar. Makinelerin tamburları, elektronik düğme bölümleri, su tahliye bölümleri, filtreleri, deterjan bölümleri ve diğer parçaları, çamaşır makinesi kullanım talimatı ile uyumlu bir şekilde kullanılmalıdır. Kullanım talimatına uymadan yapacağınız ufak hatalar bile maliyeti yüksek olan sonuçlara neden olabilir.

Makinenin kendisini temizlemesi için deterjan bölümüne bir çay bardağı sirke koyarak boş şekilde çalıştırabilirsiniz. Sağlıklı bir kulllanım için makinenizin içerisinde ıslak çamaşır bekletmeyin ve yıkama sırasında deterjanı dozunda kullanmaya da özen gösterin.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Çamaşır Makinesine Ne Kadar Çamaşır Atılmalı?

Her çamaşır mekinesinin 5 kg, 6 kg, 10 kilogram gibi farklı bir çamaşır yıkama kapasitesi bulunur ve kapasiteden fazla yükleme yapmak makinenize zarar verebilir. Bunun dışında makinenize çamaşır koyarken en üstte eliniz büyüklüğünde bir miktar boşluk bırakmak da büyük önem taşır. Bu boşluk çamaşır makinenizin tambur bölümünün zorlanmasını önleyecektir.

Reklam

Snuggles Colour

Çamaşır Makinesi Kullanıcı Hataları Nelerdir?

Kullanıcı hataları çamaşır makinesinin garanti kapsamı dışında kalmasına ve makinenizin bakım masraflarının artmasına sebep olabilir. Bu şartlar makinenizin markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Bu yüzden makinenizin kullanım kılavuzunu ve garanti kapsamı şartlarını dikkatle gözden geçirmenizi öneririz. Makinenizde kullanıcı hatası olsa dahi, kendi servisini aramanız daha doğru olacaktır.

Makinenize çamaşır yüklerken, giysilerin ceplerini kontrol edin ve boşaltın. Çamaşır makinenizin en sıcak programını ayarlayarak temizlenmesi için boş bir şekilde çalıştırmak da cihazın ömrünü uzatacaktır.
Çamaşır Makinesi Kullanım Hataları

Çamaşır Makinesi Neden Çalışmaz? 

Çamaşır makineniz çalışmıyorsa, öncelikle su bağlantısını kontrol edebilirsiniz. Çamaşır makineleri su kesintisi olduğu zamanlarda çalışmayabilir. Aynı şekilde elektrik bağlantısını kontrol etmeniz de faydalı olacaktır. Çamaşır makinenizin kapağı milimetrik bir miktar açık kalsa dahi çalışmayabilir. Kapağı kontrol edebilirsiniz. Eğer buna rağmen çalışmıyorsa, makinenizin servis danışanlarıyla iletişime geçmeniz doğru olacaktır. Çamaşır makinesi nasıl bozulur diye merak ediyorsanız, aşağıdaki hataları inceleyebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Çamaşır makinenizi çalıştırırken ıslak elle dokunmanız, elektrik çarpmalarına neden olabilir. Makineniz çalışır durumdayken tambur kapağını zorlamanın makinenize zarar verebileceğini de unutmayın.

Çamaşır Makinesi Neden Titrer ve Çamaşır Makinesi Neden Yürür? 

Çamaşır makinelerinin titreşim ve yürüme sorunu genellikle makinenin bulunduğu zeminin yamuk olmasından ya da zemine tam olarak oturmamış olmasından kaynaklanabilir. "Çamaşır makinesi neden sallanır?" sorusuna da zemin problemi cevap olabilir. Makinenizin altına silikon ve kaydırmaz makine altlıklarından satın alabilirsiniz. Bu problem makinenizin motor bölümüyle ilgili de olabilir. Sorununuz çözülmediyse, makinenizin servisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Yapılan Hatalar

  • Tambur kapağının ara sıra açılarak havalandırılmaması.
  • Filtre temizliğinin ihmali.
  • Fazla çamaşır yüklemek ve fazla deterjan kullanmak.
  • ''Çamaşır makinesinin tamburu vuruyor'' diyenlerdenseniz, kıyafetler içerisinde bulunan bozuk paraların, fermuar ve jean düğmeleri gibi sert cisimlerin temasını önleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı