Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Cam Şişe Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Cam şişeler ve kavanozlar mutfaklarda en çok kullanılan malzemele arasında yer alır. Zeytinyağı, salça, turşu ve reçel kurmak için tercih edilen cam eşyaların temizliği ise bir o kadar zahmetlidir. Özellikle yağlı ve dar şişelerin temizliği bir hayli uğraştırır. Bazı ipuçları paylaştığımız yazımızı okuduktan sonra bu konuda zorlanmayacağınıza eminiz.

Güncellenmiş

Cam Şişe Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Mutfakların vazgeçilmez araçları arasında yer alan cam şişe ve kavanozlar oldukça fonksiyoneldir. Ancak içlerini temizlerken zaman zaman zorlanabilirsiniz. Reçel, bal gibi yapışkan gıdaların akıtılması kadar, zeytinyağı koyulan şişelerin temizliği de bir o kadar yorucu olabilir. Su şişelerinin dibinin yosun tutması ise bir başka sıkıntılı durumdur. Aslında cam kavanoz ve şişeler en sağlıklı saklama kapları arasında yer alır. Uygun koşullarda saklandıkları durumlarda gıdaları daha uzun süre taze ve lezzetli tutabilme kabiliyetleri vardır.

Ancak cam ve içindeki gıdanın teması, zamanla erozyon meydana gelmesine neden olur. Sonuçları ise camın lekelenmesine, yosun tutmasına ya da malzemenin cama yapışarak zorlukla sökülmesine kadar varır. Şişe temizleme fırçası bir nebze olsun işinizi kolaylaştırır. Ayrıca birkaç basit ipucunu bilirseniz, çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Soda da ev temizliğinde destek alabileceğiniz bir diğer malzemedir. Yağ ve sirke şişelerinizi soda ile temizlemek hem kokuyu hem de inatçı kalıntıları yok eder. Dar ve yağlı şişenizi yıkadıktan sonra emin olamıyorsanız, içine yarım bardak soda koyarak 5 dakika kadar çalkalayın. Şişeye kahve telvesi koyarak 5 dakika daha çalkalarsanız sonuç karşısında şaşıracaksınız.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

NA

Reklam

Snuggles Colour

Cam Şişe Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Cam kavanozları temizlemek şişelere kıyasla daha kolaydır. Ancak hem inatçı kir hem de dar bir şişe ya da kavanoz ile uğraşıyorsanız, ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için evinizde her zaman bulunan birkaç malzemeden destek almanızı öneririz.

 • Karbonat
 • Limon
 • Pirinç
 • Sirke

Yukarıda saydığımız bu dört malzeme cam eşyalarınızı temizlemek için size yeterli olacaktır.

 • Şişelerinizdeki lekeleri çıkarmak istiyorsanız limon kullanmalısınız.
 • Şişenin büyüklüğüne göre içine, yarım ya da 1 adet limonun suyunu sıkarak iyice çalkalayın.
 • Sonra şişenizin içine, ısıttığınız suyu koyarak bir gece bekletin.
 • Bu işlemi gece yatmadan önce yaparsanız, ertesi sabah kalktığınızda şişenizde oluşan lekelerin tamamen yok olduğunu görürsünüz.
 • Eğer şişeniz yosunlanmış ise karbonat, limon ve su üçlüsünden yardım alabilirsiniz.
 • Gene şişenizin büyüklüğüne göre, yarım veya 1 adet limonun suyunu dibine sıkın.
 • Limon suyunun üzerine yarım ya da 1 yemek kaşığı kadar karbonat ilave edip çözülmesini bekleyin.
 • Üzerine ilave edeceğiniz ısıtılmış suyu koyduktan sonra şişeyi çalkalayıp ağzını kapatın ve bir gece kadar bekletin.
Yosunlanmış şişeleriniz için gazete kağıdından da yardım alabilirsiniz. Şişe ya da kavanozun içine koyacağınız gazete kağıtlarının üzerine ılık su ilave ederek 1-2 saat bekletin.
NA

Dar Şişe Temizliği İçin Kolay Yöntem

Şişe temizliği için şişeyi, deterjan ve şişe fırçası ile yıkamaya başlayabilirsiniz. Ama uzun süre şişe içinde bekleyen gıda maddeleri cam yüzeye sıkı sıkı tutunur. Bu yüzden temizlenmeleri için çok uğraşmanız gerekebilir. Bunun yerine size çok daha kolay bir yol önerebiliriz. Özellikle yağlı şişeler için kullanabileceğiniz bu yöntemi, içine fırçanın girmesi zor olan dar şişe ve kavanozlarınızda uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olacak malzemeler, pirinç ve deterjandan ibarettir.

Şişenizin içine beşte biri kadar pirinç ilave ettikten sonra deterjanınızı ekleyin. Şişenin yarısını geçmeyecek kadar ilave ettiğiniz su, sıcak ya da soğuk olabilir. Suyu ekledikten sonra şişenizi çalkalamaya başlayın. Yağların çözüldüğünü ve akmaya başladığını gördüğünüzde, şişenin içine taşacak şekilde su doldurmaya başlayabilirsiniz. İçindeki tüm pirinçler taşarak lavaboya döküldükten sonra şişenizi çalkalayabilirsiniz. Eğer deterjan kullanmak istemiyorsanız, tuz ve sirke ile yapacağınız temizlik de işe yarayacaktır. Önce 1 tatlı kaşığı tuz, iki yemek kaşığı sirke koyup üzerine sıcak su ilave ettiğiniz şişenizi, bu şekilde bir gece bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bunlara Dikkat

Karbonat, limon ve sirke ev temizliğinde en etkili maddeler arasında yer alır. Cam eşyalarınızdaki lekeleri söker ve parlamalarını da sağlarlar. Ancak bu malzemeleri kullandıktan sonra dipte tortu kalmaması için bol bol çalkalamak gerekir.

Aslen yayınlandı