Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Çalışma Masası Nasıl Düzenlenir?

Çalışma masası nasıl düzenlenir, çalışma masası nasıl temizlenir? Çalışma masası düzenleme fikirleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Laptop, kitaplar, kahve, kalem ve kağıtlar olan bir çalışma masası
Reklam
Sign Up Banner

Eğer masabaşı bir işiniz varsa ya da her akşam bilgisayar başındaysanız, masanız kağıt, kırtasiye ve kablolarla doluyken konsantre olup çalışmak çok zordur. Bu şekilde aradığınızı bulmakta da güçlük çekersiniz. Dahası bu dağınıklıktan dolayı önemli belgelerinizi kaybedebilir veya fark etmeden çöpe atabilirsiniz.

Siz fark etmiyor olabilirsiniz ancak dağınık bir masa sizi psikolojik olarak da etkiler. Endişenizi ve stresinizi artırabilir. Bu koşullar altında kafanızı toparlamanın yolu düzenli çalışma masası ve çalışma ortamından geçer. Ama söylemesi kolay, değil mi? Çalışma masası nasıl temizlenir, ders çalışma masası nasıl düzenlenir merak ediyorsanız işte işinize yarayabilecek çalışma masası düzenleme fikirleri ve ipuçları:

Reklam

MPU Sign Up Banner

Çalışma Masası Nasıl Temizlenir?

Konu masanızı toplamaksa ilk yapacağınız şey masanızı dağıtmak olmalı. Yani masanızdaki her şeyi ortaya çıkarın, hiçbir şey yerleşik kalmasın. Sanki masanızı yeni alıp her şeyi üstüne koymuşsunuz gibi olsun. Böylece her şeyi daha sonra tekrar düzenlemek daha kolay olacaktır. Bu da çalışma masası temizleme işleminin ilk aşamasında masanızın belki normal halinden çok daha kötü gözükmesine sebep olacaktır. Ancak emin olun buna değer.

 1. Masanızı Dağıtın

  Masanızı dağıtmaya öncelikle masanızdaki büyük eşya ve kitaplardan başlayın ve daha küçük eşyalardan minnacık eşyalara varıncaya kadar her şeyi ayrı bir yere koyun. Yine de bilgisayar veya telefon gibi eşyalarınıza zarar vermemek adına bunları masanızda bırakmayı tercih edebilirsiniz tabii.

 2. Eşyalarınızı Sınıflandırın

  Eşyalarınızı türlerine veya ne işe yaradıklarına göre sınıflandırın. Mesela kağıtları kağıtlarla, kalemleri kalemlerle beraber tutun.

 3. Geri Dönüşüme ve Çöpe Gidecekleri Ayırın

  Çalışma masası temizleme işlemi sırasında çokça çöp ve kağıt atık çıkabilir. Masanızdaki kağıtları, kartonları, plastikleri ve camları mümkünse geri dönüşüme verin. Atılacak, tarihi geçmiş, artık lazım olmayacak her şeyi atın. Eşyalarınızı atmadan önce atacağınız şeyleri tekrar kontrol etmek isteyebilirsiniz.

 4. Masanızı Silin

  Nemli bir bezle masanızın üstünü silin. Böylece toz ve kirlerden kurtulmuş olursunuz. Mümkünse masanızın üstünde bulunan telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyalarınızı kaldırıp altlarını silin. Sonra da masanızı kurumaya bırakın. Eğer aceleniz varsa, işe hemen başlamanız daha iyi olacaksa o zaman kuru ve temiz bir bezle veya havluyla masanızı kurulayın.

 5. Eşyalarınızı Yerleştirin

  Masayı temizledikten sonra eşyaları yerleştirmeye başlayabiliriz. Öncelikle büyük eşyalardan yerleştirmeye başlayın. Bu şekilde yavaş yavaş her bir dosya, belge ve eşyayı gerektiği yere koyun. Birbiriyle alakalı şeyleri birbirine yakın yerlere koymayı unutmayın. Mesela not defterinizi telefonunuzun yanına koymak telefon geldiğinde not almanızı da kolaylaştıracaktır. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız şeyleri rahat ve çabuk ulaşılabilir yerlere yerleştirdiğinizden emin olun.

Çalışma Masası Nasıl Düzenlenir?

Çalışma masası veya ders çalışma masası düzeni nasıl sağlanır merak ediyorsanız, işte çalışma masası düzenleme ipuçları:

 1. Kalemlikler

  Ders masası düzeni için kaliteli bir kalemlik alın. Hatta gerekirse üç beş tane alın. Bazı masalarda belirli eşyalarınızı koymak için özel yerler olabilir. Mesela kalemleriniz için kalem yeri, ataç, makas ve cetvelleriniz için kırtasiye bölümü hatta daha gelişmiş masalarda defterleriniz, kitaplarınız, postitleriniz ve tabletiniz için bile özel bir bölüm olabilir. Masanızdaki bu bölmeleri en iyi şekilde kullandığınızdan emin olun.

 2. Çekmeceler

  Eğer masanızda çekmeceler varsa bunları kullandığınızdan emin olun. Yoksa masanızın altına, etrafına veya belki de üstüne koymak için küçük bir çekmecelik almayı düşünebilirsiniz. Büyük çalışma masası düzeni için önemli bir unsur olan çekmeceler masanızda kaybolabilecek küçük ıvır zıvırlarını toplamak konusunda idealdir. Ayrıca kilitli çekmece alırsanız önemli belge ve eşyaları da burada saklayabilirsiniz.

 3. Masa Düzenleyiciler

  Büyük ve önemli olan her şeyi masanıza düzenli bir şekilde yerleştirdikten sonra küçük eşyalara ve ıvır zıvırlara geçebilirsiniz. Aslında küçük eşyaların her zaman belirli bir yeri olmayabilir. Bu yüzden çalışma masası düzeni için küçük bölmeleri olan masa düzenleyiciler tercih edilebilir.

  Aynı zamanda notları ve sevdiğiniz görselleri masanızda bulundurmak istiyorsanız bir not tutucudan yardım alabilir, masanızda kağıt yığınları oluşmasını önleyebilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Her şeyin belirli bir yeri olsun. Eşyanızı buna göre gruplayın ve bu yerlere yerleştirin. Mesela kağıt gibi kırtasiye malzemelerinizi masanızın en üst çekmecesine koyun. Kablolarınızı düzenlemek için kablo saklama kutusu kullanın. Tüm bunlara ek olarak Cif Sprey Ultra Hijyen gibi bir temizleyiciyi elinizin altında bulundurarak hijyenik bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Çalışma Masası Düzeni: Kablo Saklama Kutusu Kurma

Eğer masanızda aynı zamanda ekran, telefon, bilgisayar, lamba gibi elektronik cihazlardan birkaçı varsa bunların kablolarının birbirine dolaşması sizin için işkence haline gelebilir. Böyle durumların önüne geçmek için kablo saklama kutusu almayı düşünebilirsiniz.

Kablo saklama kutularının bin bir türlü şekli ve modeli vardır. Bazıları bir kutu gibi gözükebilir, bazıları kafese benzer, bazıları da büyük kalın bir kablo gibidir. Kablo saklama kutuları hem masanızdaki kablo kirliliğini engeller, hem kablolarınızın birbirine dolanmasına engel olur hem de kablolarınızın eğilip bükülmeden dümdüz durmasını sağlayarak kablolara ayağınızla veya çalışma koltuğunuzla zarar vermenizi engeller.

Çalışma masası düzenleme aynı zamanda kafanızı da toplamanızı sağlar. Artık masanız düzenli ve ferah bir hale geldiyse ve masanızı toplarken zihniniz de açıldıysa çalışmaya başlamak için harika bir zaman olabilir! Ne dersiniz?

Sıkça Sorulan Sorular

Çalışma Masamdaki Kabloları Nasıl Saklarım?

Kablolarınızı bir arada tutup daha düzenli bir görünüm vermek için kablo saklama kutuları kullanabilirsiniz. Bu sayede masanız daha düzgün ve düzenli görünürken hem insanlar kablolarınıza takılıp düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaz hem de hangi cihazın hangi kabloya bağlı olduğunu daha çabuk bulabilirsiniz.

Çalışma Masası Toplamaya Nereden Başlanır?

Konu masanızı toplamaksa ilk yapacağınız şey masanızı dağıtmak olmalı. Yani masanızdaki her şeyi ortaya çıkarın, hiçbir şey yerleşik kalmasın. Sanki masanızı yeni alıp her şeyi üstüne koymuşsunuz gibi olsun. Böylece her şeyi daha sonra tekrar düzenlemek daha kolay olacaktır.

Çalışma Masası Nasıl Yerleştirilir?

Masanızı temizledikten sonra eşyalarınızı yerleştirmeye başlayabiliriz. Öncelikle büyük eşyaları yerleştirmeye başlayın. Bu şekilde yavaş yavaş her bir dosya, belge ve eşyayı gerektiği yere koyabilirsiniz. Birbiriyle alakalı şeyleri birbirine yakın yerlere koymayı unutmayın. Mesela not defterinizi telefonunuzun yanına koymak telefon geldiğinde not almanızı da kolaylaştıracaktır. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız şeyleri rahat ve çabuk ulaşılabilir yerlere yerleştirdiğinizden emin olun.

Laptop Ekranı Nasıl Silinir?

Öncelikle mikrofiber bezinizle ekranı yumuşak bir şekilde silin. Bu şekilde toz ve kirlerden kurtulurken ekran yüzeyine zarar vermezsiniz. Mikrofiber bezler ekranda daha fazla tüy bırakmaz, yağ lekelerini kendi başlarına bile alabilirler. Ekran temizleme solüsyonunu kullanın. Bu solüsyonu ekrana değil bezinize sıkın, çünkü ekrana sıkarsanız solüsyon sıvı gelmemesi gereken yerlere de girebilir. Ardından baskı uygulamadan ekranı silin. Gerekirse ekranın arkasından elinizle destekleyin. Ekranın çerçevesini silmeyi unutmayın. Laptopu açıp kapatırken ekran kenarlarına dokunduğumuz için buralarda parmak izleri kalabilir. Temizlik solüsyonu sıktığınız bez ile buraları ve ekranın arkasını da silebilirsiniz. Spreyi sıkarken sıvının, şarj kablosu girişi, USB girişi ya da fan gibi bölgelere gelmediğinden emin olun. Cam silme ürünleri gibi farklı amaç için üretilmiş temizleyiciler kullanarak bilgisayarınızı riske atmayın.

Ahşap Masa Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Ahşap masa yüzeyinizin bakım zamanını anlamak için üzerine çok az su dökün. Eğer 20 saniye sonra suyu sildiğinizde leke kalıyor ise masanızın bakım zamanı gelmiş demektir.

Ahşap Masa Nasıl Korunur?

Ahşap eşyaların en büyük düşmanı toz, nem ve güneştir. Güneşe ve ısıya doğrudan maruz kalan ahşap mobilyanızın rengi solar, formu bozulur. Nem ve ıslaklık ise leke yapabileceği gibi masanızın cilasını da bozacaktır. Uzun süreli bir kullanım için ahşap masanızı toz, nem ve güneşten uzak tutmaya özen gösterin.

iPhone ve Airpods Temizlerken Çamaşır Suyu Kullanılır mı?

Hayır. Çamaşır suyu, cam temizleyici gibi temizlik ürünleri cihazınıza zarar verebilir. Alkol oranı yüksek kolonya, dezenfektan gibi ürünler kullanmayı tercih edin.

iPhone Nasıl Temizlenir?

Telefonunuzun kılıfı varsa çıkarın ve cihazı kapatın. Yarım su bardağı su ile yarım su bardağı izopropil alkolü temiz bir kapta karıştırın. Yumuşak ve temiz mikrofiber bezi bu kaba hafifçe daldırıp fazla suyunu sıkın. Fazla suyunu sıktığınız nemli mikrofiber bezle iPhone telefonunuzun yüzeyini temizleyin. Kulaklık ve şarj girişlerini, dezenfektanla ıslattığınız bir kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ancak kürdanı fazla derine sokmadığınızdan emin olun. iPhone telefonunuz tamamen kuruyana kadar cihazı açmayın. Telefonunuzun kılıfını da aynı şekilde temizlemeyi unutmayın.

Aslen yayınlandı