Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Çalışma Masası Nasıl Düzenlenir?

Ofis düzenleme nasıl olmalı, çalışma masası nasıl düzeni nasıl olmalı merak ediyorsanız işte cevabımız, okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Eğer masabaşı bir işiniz varsa ya da her akşam bilgisayar başındaysanız, masanız kağıt, kırtasiye ve kablolarla doluyken konsantre olup çalışmak çok zordur. Hem aradığınızı bulmakta da güçlük çekersiniz. Dahası bu dağınıklıktan dolayı önemli belgelerinizi kaybedebilir veya fark etmeden çöpe atabilirsiniz. Siz fark etmiyor olabilirsiniz ancak dağınık bir masa sizi psikolojik olarak da etkiler. Endişenizi ve stresinizi artırabilir. Bu koşullar altında kafanızı toparlamanın yolu masanızı toparlamaktan geçer! Ama söylemesi kolay, değil mi? Çalışma masası nasıl düzenlenir merak ediyorsanız işte size verebileceğimiz bazı kolay ve etkili ipuçları:

Kablolarınızı bir arada tutup daha düzenli bir görünüm vermek için kablo saklama kutuları kullanabilirsiniz. Bu sayede hem masanız daha düzgün ve düzenli gözükür, hem insanlar kablolarınıza takılıp düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaz hem de hangi cihazın hangi kabloya bağlı olduğunu daha çabuk bulabilirsiniz.

Reklam

Çalışma Masası Temizliği: Nereden Başlamalı?

Konu masanızı toplamaksa ilk yapacağınız şey masanızı dağıtmak olmalı! Yani masanızdaki her şeyi ortaya çıkarın, hiçbir şey yerleşik kalmasın. Sanki masanızı yeni alıp her şeyi üstüne koymuşsunuz gibi olsun. Böylece her şeyi daha sonra tekrar düzenlemek daha kolay olacaktır. Bu da temizliğin ilk aşamasında masanızın belki normal halinden çok daha kötü gözükmesine sebep olacaktır. Ancak emin olun buna değer.

 1. Masanızı dağıtmaya öncelikle masanızdaki büyük eşya ve kitaplardan başlayın ve daha küçük eşyalardan minnacık eşyalara varıncaya kadar her şeyi ayrı bir yere koyun.

  Yine de bilgisayar veya telefon gibi eşyalarınıza zarar vermemek adına bunları masanızda bırakmayı tercih edebilirsiniz tabii.

 2. Eşyalarınızı türlerine veya ne işe yaradıklarına göre sınıflandırın.

  Mesela kağıtları kağıtlarla, kalemleri kalemlerle beraber tutun.

 3. Masanızdaki kağıtları, kartonları, plastikleri ve camları mümkünse geri dönüşüme verin.

  Atılacak, tarihi geçmiş, artık lazım olmayacak her şeyi atın. Eşyalarınızı atmadan önce atacağınız şeyleri tekrar kontrol etmek isteyebilirsiniz.

 4. Nemli bir bezle masanızın üstünü silin.

  Böylece toz ve kirlerden kurtulmuş olursunuz. Mümkünse masanızın üstünde bulunan telefon, bilgisayar gibi elektronik eşyalarınızı kaldırıp altlarını silin. Sonra da masanızı kurumaya bırakın. Eğer aceleniz varsa, işe hemen başlamanız daha iyi olacaksa o zaman kuru ve temiz bir bezle veya havluyla masanızı kurulayın.

 5. Masanızı temizledikten sonra eşyalarınızı yerleştirmeye başlayabiliriz.

  Öncelikle büyük eşyalardan yerleştirmeye başlayalım. Bu şekilde yavaş yavaş her bir dosya, belge ve eşyayı gerektiği yere koyalım. Birbiriyle alakalı şeyleri birbirine yakın yerlere koymayı unutmayın. Mesela not defterinizi telefonunuzun yanına koymak telefon geldiğinde not almanızı da kolaylaştıracaktır. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız şeyleri rahat ve çabuk ulaşılabilir yerlere yerleştirdiğinizden emin olun.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Masa Toplama Fikirleri: Dağınıklığı Giderin

Büyük ve önemli olan her şeyi masanıza düzenli bir şekilde yerleştirdikten sonra küçük eşyalara ve ıvır zıvırlara geçebilirsiniz. Aslında küçük eşyaların her zaman belirli bir yeri olmayabilir. Bu yüzden de her defasında masanızın orasından burasından çıkabilir. Bu dağınıklığı gidermenin yolunu merak ediyorsanız, işte size bu konuda verebileceğimiz ipuçları:

 • Masanız için kaliteli bir kalemlik alın. Hatta gerekirse üç beş tane alın. Bazı masalarda belirli eşyalarınızı koymak için özel yerler olabilir. Mesela kalemleriniz için kalem yeri, ataç, makas ve cetvelleriniz için kırtasiye bölümü hatta daha gelişmiş masalarda defterleriniz, kitaplarınız, postitleriniz ve tabletiniz için bile özel bir bölüm olabilir. Masanızdaki bu bölmeleri en iyi şekilde kullandığınızdan emin olun.

 • Eğer masanızda çekmeceler varsa bunları kullandığınızdan emin olun. Yoksa masanızın altına, etrafına veya belki de üstüne koymak için küçük bir çekmecelik almayı düşünebilirsiniz. Çekmeceler masanızda kaybolabilecek küçük ıvır zıvırlarını toplamak konusunda idealdir. Ayrıca kilitli çekmece alırsanız önemli belge ve eşyaları da burada saklayabilirsiniz.

Çalışma Masası Nasıl Düzenlenir: Kablo Saklama Kutusu Kurma

Eğer masanızda aynı zamanda ekran, telefon, bilgisayar, lamba gibi elektronik cihazlardan birkaçı varsa bunların kablolarının birbirine dolaşması sizin için işkence haline gelebilir. Böyle durumların önüne geçmek için kablo saklama kutusu almayı düşünebilirsiniz. Kablo saklama kutularının bin bir türlü şekli ve modeli vardır. Bazıları bir kutu gibi gözükebilir, bazıları kafese benzer, bazıları da büyük kalın bir kablo gibidir. Kablo saklama kutuları hem masanızdaki kablo kirliliğini engeller, hem kablolarınızın birbirine dolanmasına engel olur hem de kablolarınızın eğilip bükülmeden dümdüz durmasını sağlayarak kablolara ayağınızla veya çalışma koltuğunuzla zarar vermenizi engeller.

Masanızı toplamak aynı zamanda kafanızı da toplamanızı sağlar. Artık masanız düzenli ve ferah bir hale geldiyse, masanızı toplarken zihniniz de biraz açıldıysa; artık çalışmanıza odaklanmak için önünüzde bir engel kalmadı demektir!

Her şeyin belirli bir yeri olsun. Eşyanızı buna göre gruplayın ve bu yerlere yerleştirin. Mesela kağıt gibi kırtasiye malzemelerinizi masanızın en üst çekmecesine koyun. Kablolarınızı düzenlemek için kablo saklama kutusu kullanın. Cif Ultra Hijyen Spreyi gibi bir spreyi elinizin altında bulundurarak mikroplardan korunabilirsiniz. Antibakteriyel spreyler Salmonella ve E. Coli gibi hastalıklara sebep olan bakterileri öldürerek daha sağlıklı bir ortamda çalışmanızı sağlayabilirler.

Aslen yayınlandı