Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bütçe Nasıl Hazırlanır?

Elektrik faturanız bu ay da mı fazla geldi? Sizin için bütçe yönetimi rehberi hazırladık. Tasarruf ipuçlarını buradan keşfedin!

Güncellenmiş

Reklam
evde geri dönüşüm sistemi nasıl kurulur

Bütçeleme çok önemlidir, fakat bütçe yönetimi deneyiminiz yoksa paranızı kontrol etmek zor olabilir. Burada, size yardımcı olabilecek bütçe planlama yöntemleri ve teknikleri paylaşmak istiyoruz. Böylece bütçeniz hakkında endişelenmeden hayattan daha fazla zevk alabileceksiniz.

Bir ay boyunca nereye ne kadar harcadığınıza dikkat edin – böylece harcamalarınızı belirleyip bütçenizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Mesela, market alışverişinizde aldığınız abur cuburu en aza indirdiğiniz takdirde, aylık almanız gereken önemli ihtiyaçlarınıza daha fazla bütçe ayırabileceksiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Bütçe Planlama

Bütçe planlama, tam olarak ne kadar para kazandığınızı, ne kadar harcadığınızı ve ayın sonunda elinizde ne kadar para kaldığını bilmek demektir. İyi bir bütçe planlama, bilgilerinizi kaydetmekle başlar. Çizelge hazırlayın, not defteri kullanın, ya da bilgisayarınızda veya telefonunuzda dijital bütçe planlama uygulaması kullanın. Böylelikle aylık faturalarınızı ve harcamalarınızı kaydedebileceksiniz.

Ev ya da aile bütçeniz şu kategorileri içermelidir:

 • Ev giderleri: Kira ya da ev taksitleri; elektrik, su, doğalgaz faturaları; vergiler ve tamirat gibi masrafları içerir. Ev tamiratı, aylık harcama kategorisine girmediğinden dolayı tamirat giderlerine eklenebilir.
 • Kişisel giderler: Yemek, ulaşım, kişisel bakım ürünleri ve kıyafet alışverişleri bu kategoriye girerler.
 • Sosyal giderler: Restoran faturaları, sinema biletleri, tatiller ve bunun gibi sosyal aktiviteler. Kişisel ve sosyal giderler değişken masraflardır ve hayat tarzınıza göre şekillendirilebilir.
 • Biriktirme: Kaza ya da hastalık gibi acil durumlar için biriktirdiğiniz paranızın da hesabını tutmalısınız.

Planlama çizelgenize ekstra sıra ekleyip maaş ve banka kredisi gibi aylık kazançlarınızı ve elinize geçen paranın miktarını yazmalısınız.

 • Maaşınızı kaydederken, ödediğiniz vergileri ve borçları çıkarıp elinizde son kalan net miktarı yazmalısınız. Böylece, hesaplarınızda kaymalar yaşanmaz.
 • Kazançlarınızın yanına bütün harcamalarınızı kaydedin. Böylece kazandığınız miktardan daha fazla harcayıp harcamadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Bütçeleme

Bütün bilgilerinizi bir araya topladığınıza göre, bütçenizi kontrol edip gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

 • Maaşınızın yüzde kaçını sosyal giderlerinize ve ev giderlerinize harcıyorsunuz?
 • Alışverişe ve dışarda yemeğe fazla mı para harcıyorsunuz?
 • Ayın sonunda elinizde para kalıyor mu, yoksa kazandığınızdan daha fazla harcayıp aldığınız krediye mi güveniyorsunuz?

Bu sorular bütçenizi nasıl planlamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Belki de bazı değişikliklerin zamanı gelmiştir.

Hedefler

Kendinizi küçük değişikliklerle başlayarak teşvik edebilirsiniz – her gün aldığınız kahve, dondurma ya da dergi gözünüze fazla gözükmeyebilir; fakat aylık ya da yıllık hesapladığınızda tutacak olan gider miktarını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Belki de o parayla daha güzel bir ev, tatil ya da o çok istediğiniz elbiseyi alabilirsiniz?

Kendinize hedefler belirlemek para biriktirmenizi kolaylaştırır. Ev almak, arabanızı yenilemek ya da emeklilik için biriktirmek gibi uzun vadesi olan hedeflerinizi, restoran faturanızı azaltmak gibi kısa vadesi olan hedeflerinizle birleştirmelisiniz.

İşte bu kadar! Karmaşık görünen bir iş, göründüğünden daha basit olabilir. Evinizin gelir ve giderlerini bir araya toplayarak, ev bütçenizin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

 • Bütçe planlama sırasındaki kilit nokta, bütün bilgilerinizi bir araya toplayabilmektir. Not defteri, çizelge ve kişisel bütçe planlama uygulamalarından yararlanarak aylık gelir ve giderlerinizi hesaplayıp bütçenizi belirleyebilirsiniz.
 • Aslen yayınlandı