Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Bez Dolap Nasıl Temizlenir?

Hem dekoratif hem kullanışlı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bez dolapları nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için yazımızın devamını mutlaka okuyun.

Güncellenmiş

Bez Dolap Nasıl Temizlenir?

Kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan bez dolaplar, küçük yatak odaları ya da öğrenci evlerinde pratik çözümler sunar. Hemen her renkte ve desende üretilen bez dolaplar hafif ve kolay taşınabilir olmaları nedeniyle de son derece kullanışlıdır. Peki, birçok açıdan konfor vadeden bez dolaplar nasıl temizlenir? Bez dolap temizliği için bazı püf noktalarını sizler için derledik. 

Elektrik Süpürgesi Kullanmaktan Çekinmeyin

Bez dolap bakımı ve temizliği için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Elektrik süpürgesi ile dolabın iç ve dış kısımlarındaki tüm tozları ve köşelerde oluşan örümcek ağlarını rahatlıkla yok edebilirsiniz. Bez dolaplar hafif olduğu için, dolabı öne doğru çekip duvar tarafında kalan kısmı da temizleyebilirsiniz. Üstelik süpürme işlemi kumaşı yıpratmadığından bu işlemi istediğiniz sıklıkta tekrarlamak da mümkün. Dilerseniz işiniz bittiğinde dolabın içine biraz lavanta koyabilir ve bez dolaba hoş bir koku yayılmasını sağlayabilirsiniz. 

Bez dolabı silmek için hazırladığınız bezin fazla ıslak olmamasına dikkat edin. Eğer silme işlemi bittikten sonra bez dolabın kumaşı nemli kalır ya da kurumazsa, nem nedeniyle istenmeyen kokular ya da küf oluşabilir.
NA

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos

Bez Dolapları Düzenli Olarak Silin

Kullanışlılığı ile öne çıkan bez dolaplar için en iyi temizleme yöntemlerinden biri ıslak sabunlu bezle dolabı silmektir. Bir kaba sıcak su, biraz deterjan ya da sıvı sabun koyun. Yumuşak bir bezi hazırladığınız deterjanlı suyla ıslatarak dolabın dışını iyice silin. Daha detaylı bir temizlik yapmak istiyorsanız bez dolabın iç kısmını da temizleyin. Tüm silme işlemi bittikten sonra kuru bir bezle dolabı kurulayabilirsiniz.  

Leke Çıkarıcı Kullanın

Bez dolabınızda herhangi bir nedenle lekeler oluşabilir. Lekelerden kolayca kurtulmanın en etkili yolu ise lekenin çok kurumadan sabunlu bir bezle silinmesidir. Ancak kimi zaman bez dolabınız siz fark etmeden kirlenebilir. Böyle bir durumda leke çıkarıcılara başvurabilirsiniz. Leke çıkarıcıyı nemli bir beze dökün ve dolabın lekeli kısmını ovarak silin. Doğal leke çıkarıcı olarak sirke de kullanabilirsiniz.

Beyaz renk dolapları silerken, hazırladığınız deterjanlı suya ağartıcı ekleyebilirsiniz. Bez dolabı ıslak bezle silerken önce iç kısmını silin. Çünkü dış kısım iç kısımdan daha fazla kirlenir ve önce dış kısmı silerseniz hazırladığınız su daha çabuk kirlenir.

Bunlara Dikkat

Deterjanlı su ile bez dolabın sadece dış kısmını silseniz bile giysilerinizi dolaptan çıkarın. Çünkü ıslaklık kumaştan içeri geçebilir ve hassas giysilerde iz bırakabilir. Ağartıcı kullandığınız durumlarda giysilerinizi dolaptan uzaklaştırın.

Aslen yayınlandı