Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

En inatçı lekelerden biri olan zift lekesi, genel olarak yaz aylarında asfaltlardaki ziftlerin erimesi sonucunda arabalarınıza, ayakkabılarınıza ya da kıyafetlerinize bulaşabilir. Elbette leke ne kadar zor olursa olsun, uygun çözücüleri bularak onlardan kurtulmak mümkün. Peki inatçılığı ile bilinen zift lekesi nasıl temizlenir? Bu işlem için öncelikle ziftin yapısını incelemekte fayda var. Bu şekilde ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilir ve en doğru çözüme daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Zift lekesi nasıl çıkar?

Katranın yoğun kıvamlı hali olan zift, çeşitli organik maddelerin işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir ve siyah, yapışkan bir dokuya sahiptir. Yazın havanın ısınması ile eriyerek lekelere neden olabildiği gibi kış mevsimlerinde soğuk hava ile birlikte tamamen sertleşir ve kırılgan bir forma sahip olur. Zift petrol bileşenlerinden üretilen kimyasal çözücülere, mor ötesi ışınlara ve yağlara karşı dayanıklıdır. Aynı şekilde içeriğinde zift bulunan tüm maddeler de aynı dayanıklılığa sahiptir. Ziftin yapısına hakim olduktan sonra zift lekelerini çıkarmak, sizin için hazırladığımız öneriler ile çok kolay!

Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Tabii ki önce güvenlik – kimyasal ürünler kullanmadan önce her zaman gerekli önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz mevsiminde ısınan hava ile birlikte asfalt üzerinden eriyen zift arabanızın tekerlekleri aracılığıyla arabanızda lekelenmelere neden olur. Peki arabadaki zift lekesi nasıl çıkar? Size önereceğimiz yöntemlerle son derece pratik bir şekilde zift lekelerinden kurtulmanız mümkün.

Reklam

1. Mazot veya Gaz Yağı

Kumaş ya da dokulu bir yüzey ile uğraşmadığınızdan yapışan lekeyi yerinden oynatmak yeterli olacaktır. Bunun için de mazot ya da gaz yağı kullanmak arabalara bulaşan zifti temizlemek için en iyi yöntemlerden biri.

  • Yumuşak ve temiz bir beze gaz yağını veya mazotu dökerek hassas hareketlerle arabanızdan temizleyebilirsiniz. Bastırmamaya dikkat etmeniz, arabanızın boyasını zedelememek için önemli.

İşte arabanız ilk günkü gibi tertemiz karşınızda!

2. Margarin

Kimyasallardan uzak durmak istiyorsanız bir diğer seçenek ise margarin kullanmak. Kulağa ne kadar ilginç gelse de margarin, yapışan ziftin kurumasını sağlar ve böylece lekeler dökülerek yok olur. Daha uzun zaman alsa da kesin çözüm sunan bir yöntemdir.

  • Margarini lekeli yüzeyin üzerine sürün.
  • Zamanla zift lekesi kendiliğinden dökülecektir.
  • Lekeler dökülüp kaybolduktan sonra ise yine deterjanlı su ile silmekte elbette fayda var. Böylece olası kalıntılardan da kurtulabilirsiniz.

Aslen yayınlandı