Arabadan Zift Lekesi Çıkarma Yöntemleri

En inatçı lekelerden biri olan zift lekesi, genel olarak yaz aylarında asfaltlardaki ziftlerin erimesi sonucunda arabalarınıza, ayakkabılarınıza ya da kıyafetlerinize bulaşabilir. Eğer püf noktalarını bilirseniz zift lekesi temizlemek aslında çok kolay. Hemen okuyun!

Güncellenmiş 22 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Eski model otomobil kasası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Katranın yoğun kıvamlı hali olan zift, çeşitli organik maddelerin işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir ve siyah, yapışkan bir dokuya sahiptir. Yazın havanın ısınması ile eriyerek lekelere neden olabildiği gibi kış mevsimlerinde soğuk hava ile birlikte tamamen sertleşir ve kırılgan bir forma sahip olur. Zift petrol bileşenlerinden üretilen kimyasal çözücülere, mor ötesi ışınlara ve yağlara karşı dayanıklıdır. Aynı şekilde içeriğinde zift bulunan tüm maddeler de aynı dayanıklılığa sahiptir. Ziftin yapısına hakim olduktan sonra zift lekelerini çıkarmak, sizin için hazırladığımız öneriler ile çok kolay!

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz mevsiminde ısınan hava ile birlikte asfalt üzerinden eriyen zift arabanızın tekerlekleri aracılığıyla arabanızda lekelenmelere neden olur. Peki arabadaki zift lekesi nasıl çıkar? Size önereceğimiz yöntemlerle son derece pratik bir şekilde zift lekelerinden kurtulmanız mümkün.

Mazot veya Gaz Yağı

Kumaş ya da dokulu bir yüzey ile uğraşmadığınızdan yapışan lekeyi yerinden oynatmak yeterli olacaktır. Bunun için de mazot ya da gaz yağı kullanmak, arabalara bulaşan zifti temizlemek için en iyi yöntemlerden biri. Yumuşak ve temiz bir beze gaz yağını veya mazotu dökerek hassas hareketlerle arabanızdan temizleyebilirsiniz. Bastırmamaya dikkat etmeniz, arabanızın boyasını zedelememek için önemli. İşte arabanız ilk günkü gibi tertemiz karşınızda!

Köpüklü araba yıkama

Margarin

Kimyasallardan uzak durmak istiyorsanız bir diğer seçenekse margarin kullanmak. Kulağa ne kadar ilginç gelse de margarin, yapışan ziftin kurumasını sağlar ve böylece lekeler dökülerek yok olur. Daha uzun zaman alsa da kesin çözüm sunan bir yöntemdir. Margarini lekeli yüzeyin üzerine sürün. Zamanla zift lekesi kendiliğinden dökülecektir. Lekeler dökülüp kaybolduktan sonra ise yine deterjanlı su ile silmekte elbette fayda var. Böylece olası kalıntılardan da kurtulabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?