Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

En inatçı lekelerden biri olan zift lekesi, genel olarak yaz aylarında asfaltlardaki ziftlerin erimesi sonucunda arabalarınıza, ayakkabılarınıza ya da kıyafetlerinize bulaşabilir. Eğer püf noktalarını bilirseniz zift lekesi temizlemek aslında çok kolay. Hemen okuyun!

Güncellenmiş

Eski model otomobil kasası
Reklam
Sign Up Banner

Katranın yoğun kıvamlı hali olan zift, çeşitli organik maddelerin işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir ve siyah, yapışkan bir dokuya sahiptir. Yazın havanın ısınması ile eriyerek lekelere neden olabildiği gibi kış mevsimlerinde soğuk hava ile birlikte tamamen sertleşir ve kırılgan bir forma sahip olur. Zift petrol bileşenlerinden üretilen kimyasal çözücülere, mor ötesi ışınlara ve yağlara karşı dayanıklıdır. Aynı şekilde içeriğinde zift bulunan tüm maddeler de aynı dayanıklılığa sahiptir. Ziftin yapısına hakim olduktan sonra zift lekelerini çıkarmak, sizin için hazırladığımız öneriler ile çok kolay!

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz mevsiminde ısınan hava ile birlikte asfalt üzerinden eriyen zift arabanızın tekerlekleri aracılığıyla arabanızda lekelenmelere neden olur. Peki arabadaki zift lekesi nasıl çıkar? Size önereceğimiz yöntemlerle son derece pratik bir şekilde zift lekelerinden kurtulmanız mümkün.

Mazot veya Gaz Yağı

Kumaş ya da dokulu bir yüzey ile uğraşmadığınızdan yapışan lekeyi yerinden oynatmak yeterli olacaktır. Bunun için de mazot ya da gaz yağı kullanmak, arabalara bulaşan zifti temizlemek için en iyi yöntemlerden biri. Yumuşak ve temiz bir beze gaz yağını veya mazotu dökerek hassas hareketlerle arabanızdan temizleyebilirsiniz. Bastırmamaya dikkat etmeniz, arabanızın boyasını zedelememek için önemli. İşte arabanız ilk günkü gibi tertemiz karşınızda!

Reklam

MPU Sign Up Banner
Köpüklü araba yıkama

Margarin

Kimyasallardan uzak durmak istiyorsanız bir diğer seçenekse margarin kullanmak. Kulağa ne kadar ilginç gelse de margarin, yapışan ziftin kurumasını sağlar ve böylece lekeler dökülerek yok olur. Daha uzun zaman alsa da kesin çözüm sunan bir yöntemdir. Margarini lekeli yüzeyin üzerine sürün. Zamanla zift lekesi kendiliğinden dökülecektir. Lekeler dökülüp kaybolduktan sonra ise yine deterjanlı su ile silmekte elbette fayda var. Böylece olası kalıntılardan da kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Otomobilden Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Mazot ya da gaz yağı kullanmak arabalara bulaşan zifti temizlemek için en iyi yöntemlerden biri. Yumuşak ve temiz bir beze gaz yağını veya mazotu dökerek hassas hareketlerle arabanızdan temizleyebilirsiniz. Bastırmamaya dikkat etmeniz, arabanızın boyasını zedelememek için önemlidir.

Margarinle Zift Lekesi Nasıl temizlenir?

Kulağa ne kadar ilginç gelse de margarin, yapışan ziftin kurumasını sağlar ve böylece lekeler dökülerek yok olur. Daha uzun zaman alsa da kesin çözüm sunan bir yöntemdir. Margarini lekeli yüzeyin üzerine sürün. Zamanla zift lekesi kendiliğinden dökülecektir. Lekeler dökülüp kaybolduktan sonra ise yine deterjanlı su ile silmekte elbette fayda var. Böylece olası kalıntılardan da kurtulabilirsiniz.

Araba Camındaki Buz Neden Oluşur?

Araç camındaki buzlanma sorununun temelinde iç ve dış ortamdaki ısı farklılıkları yatar. Akşam motoru durdurup arabayı kilitlemeden önce bütün camları açarak aracınızı havalandırın. Böylece içerideki havanın dışarı çıkmasına ve her iki ortamdaki sıcaklığın geçici bir süreliğine de olsa eşitlenmesine izin verin. Bu basit önlemi uyguladığınızda arabanızdaki buzlanma probleminin gözle görülür ölçüde azaldığını fark edeceksiniz.

Araba Paspasları Nasıl Temizlenir?

Kauçuk paspasların temizliği halılara göre daha kolaydır. Paspası önce dışarı çıkarıp silkeyelin. Daha sonra sabun veya paspas temizliği için üretilmiş bir yıkayıcı ile paspası fırçalayarak temizleyin, işlem sonunda kuruması için serin. Halı paspasların temizliği kauçuk paspasa göre daha farklıdır. Paspası çıkarıp silkeledikten sonra şarjlı el süpürgesiyle süpürün. Bu sayede içinde birikmiş tozlardan arınmış olacaktır. Daha sonra, halı için üretilmiş özel bir sprey kullanabilir ya da sabunla yıkayıp fırçalayabilirsiniz. Unutmayın, halı paspasın kuruması zaman alacaktır. Halının nemli kalıp küflenmesini engellemek için iyice kuruduğundan emin olmadan sermemeye özen gösterin.

Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır?

İşe paspaslarla başlayın. Paspasları dışarı çıkartıp güzelce silkeleyin ya da çok kirlilerse yıkayın. Daha sonra elektrikli süpürge veya şarjlı el süpürgesi ile aracınızın içini, zemini ve koltukların aralarını güzelce süpürün. Sıra koltuk temizliğinde; Deri veya kumaş koltuklarınıza göre seçeceğiniz, özel döşeme temizleyicilerinin kullanım talimatlarına uyarak koltuklarınızı temizleyin. Sonrasında özel spreyler kullanarak konsol ve direksiyon gibi kısımları parlatabilirsiniz. Detaylı oto temizliğini tamamlamak için camları da özel cam temizleme sıvıları ve mikrofiber bez kullanarak silmeyi ihmal etmeyin.

Yağ Çözücü Araba Temizliğinde Kullanılır mı?

Motordaki kir ve yağ, kayma tehlikelerine, aşırı ısınmaya, temas alanlarında elektrik direncinin artmasına ve diğer birçok soruna neden olabilir. Aracınızdan daha iyi performans almak için ustanıza da danışarak yağ çözücü kullanabilir ve yağlı kirlerden arındırabilirsiniz.

Aslen yayınlandı