Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yurtta ve Okulda Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Yurtta ve okulda hastalıktan korunmak için neler yapılmalı merak ediyorsanız, yanıtı yazımızda bulabilirsiniz. Küçük ipuçları ile yaşam alanlarınızda hijyen seviyesini yükseltmek mümkün.

Güncellenmiş

Reklam
Hasta Olmamak İçin Neler Yapmalıyız?

Yurt, okul gibi toplu kullanılan ve çokça vakit geçirilen alanlar maalesef hastalıkların da hızla yayıldığı mekanlar arasında yer alıyor. Kalabalık nedeniyle mikropların, bakterilerin hızla yayıldığı bu tip alanlarda temizlik hijyen sağlasa da, uzun süre korunmak mümkün olmayabilir. Kişisel tedbirlerle yurtta ve okulda hastalıklardan sakınabilirsiniz. Elbette dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Bebeklerin ve Çocukların Bağışıklığını Güçlendirmek Gerekir

Yurt ve okul gibi eğitim kurumlarından birini de kreşler oluşturur. Kreşlerde de hastalıklara karşı hijyen kurallarına uygun bir ortam yaratmak çok önemli. Ancak bunun yanı sıra bebek ve çocukların hastalıklardan korunmalarında, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları oldukça önem taşır. Bağışıklığı güçlü olan bebekler daha az hastalanır ve gelişimleri de daha iyi ilerler.

Okulda tokalaşma, öpüşerek selamlaşma gibi aktiviteler mikropların bulaşmasına sebep olur. Özellikle salgın dönemlerinde insanlarla temastan kaçınmalısınız. Bu tip dönemlerde ek vitaminler almaya, bol sıvı tüketmeye önem göstermelisiniz.

Toplu Yaşam Alanlarında Hastalıktan Korunmak İçin Öneriler

Reklam

 • Öncelikle ellerinizi gün içinde sık sık yıkamalı, ellerinizi temizledikten sonra kağıt havlu gibi tek kullanımlık ürünlerle kurulamalısınız.

 • Kapı kolu, musluk, sifon gibi herkesin elinin değdiği alanlara bir peçete ile dokunmalısınız. Böylelikle mikropların ellerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz.

 • Yurt odası, sınıf gibi alanları sık sık havalandırmalısınız. Eğer mümkünse hava temizleyici özelliği bulunan klimalardan yararlanabilirsiniz.

 • Ellerinizi yüzünüze dokundurma alışkanlığınız varsa azaltmaya çalışmalısınız. Eller, ağız ve burun bölgesine mikrop taşıyarak hastalanmanıza neden olabilir.

 • Normal sabun yerine antibakteriyel özellikli sabunlar tercih etmelisiniz.

 • Sabun, lif, havlu gibi ürünleri sadece siz kullanmalı ve asla başka biriyle paylaşmamalısınız.

Odada bulunduracağınız küçük bir el süpürgesi yurtta hayat kurtarabilir ve bu sayede temizliği beklemeden küçük parçaları ortadan kaldırabilirsiniz. Odanızdaki buzdolabına kötü koku oluşmaması için bir tabak içinde karbonat koymak da pratik bir çözüm olacaktır. Okul veya yurt gibi kalabalık alanlarda sık sık bulunuyorsanız grip aşısı olarak mikroplara karşı bağışıklık kazanmayı da deneyebilirsiniz.

Temizlikte Hijyen Sağlayacak Detaylar

Okul ve yurt odası gibi alanlar genellikle profesyonel temizlik görevlileri tarafından rutin olarak temizlenir. Ancak siz de ufak temizliklerle yaşam alanlarınızda hijyeni daha uzun süre koruyabilirsiniz. İşte hijyeni uzun süreli kılacak küçük öneriler:

 • Odanızda Domestos gibi yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu bulundurmalısınız. Kapıları, yatak başlarını, dolap kapaklarını ara ara Domestos ile sildiğinizde mikropların size ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

 • Hijyen sağlayan antibakteriyel mendil ve jellerden çantanızda, odanızda bulundurmak size gün içirinde kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

 • Odanıza özel toz bezi alıp, temizlik personelinden sizin odanızı temizlerken bu bezi kullanmasını rica etmek hijyen seviyesini artırabilir.

 • Odanızdaki halılar çok sık temizlenmiyorsa odada terlik veya galoş giymeyi tercih etmek daha doğru bir seçenek olacaktır.

 • Odadaki çöp tenekesinin kapaklı olmasına dikkat etmeyi de ihmal etmeyin.

Odada çamaşır kurutmamaya özen göstermelisiniz. Rutubet ve deterjan kokusu yatılan alandaki havanın nem dengesini bozar.

Yurtta kalırken çamaşırlarımı nasıl daha kolay yıkayabilirim diye merak ediyorsanız, sizin için önerdiğimiz ipuçlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Aslen yayınlandı