Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Telefon Nasıl Temizlenir?

Cep telefonlarımız birçok ortamda bulunduğundan ve birçok farklı yüzeye temas ettiğinden üzerinde çeşitli mikropları ve bakterileri barındırır. Mikrop ve bakterilerden kurtulmak ve cep telefonunuzun ilk günkü görüntüsünü korumak için yapacağınız ufak dokunuşlarla hijyenik, uzun ömürlü bir telefona sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda hoparlör, şeffaf kılıf, silikon kılıf, telefon ekranı ve telefon camı temizleme işlemlerini sizin için derledik.

Güncellenmiş

Telefon nasıl temizlenir?

Telefon Hoparlörü Nasıl Temizlenir?

Telefonlarımızın hoparlör ve ahizesi kullanım boyunca hava koşullarından, bulunduğu ortam yüzünden tozlanarak, tıkanabilir. Biriken tozlar nedeniyle telefonlarınızın hoparlörlerinin dışarı verdiği ses seviyesinde ve ahizenizden karşı tarafa giden seslerde düşüş meydana gelebilir. Hoparlörde biriken tozları belli aralıklarla temizlemenizi, telefonunuzun kaliteli ses vermesi açısından öneriyoruz. Yetkili servisler hoparlör ve ahize temizliğini cihazı sökerek yaptığından dolayı kişisel olarak telefon hoparlörlerinizi temizlemeniz cihaz sağlığı açısından daha faydalı olabilir. Hoparlördeki tozları temizlemek için birkaç materyal işinizi rahatlıkla görür.

 • Kürdan veya toplu iğne yardımıyla hoparlör deliklerinize uygulayacağınız hafif dokunuşlar ile tozları içten dışa doğru çekerek telefonunuzun hoparlörünü temizleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, sert darbelerle temizlemeniz telefonda çiziklere yola açabilir.
 • Kürdan veya toplu iğne bulamadığınız durumlarda yumuşak fırçalı diş fırçası da temizleme işleminde mükemmel bir yardımcı olabilir. Hoparlör ve ahize deliklerinde ufak hareketlerle diş fırçanızı gezdirerek tozları dışarı rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken husus, diş fırçasının yumuşak yapılı olması ve sert bir şekilde fırçayı telefonunuza sürmemeniz. Bu şekilde gerçekleştireceğiniz hoparlör temizliği telefonunuzda çiziklere neden olabilir.

Tozlardan arındırdığınız hoparlör deliklerini, son olarak mikrofiber bezle silmeniz hijyen ve yüksek temizlik oranı açısından yararlı olacaktır.

Telefonunuzu kapatınEkranın tozunu alınTemizleyici spreyi ekrana sıkınBastırmadan silin

Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Telefonlarımızı çiziklerden korumak ve temiz kalmasını sağlamak amacıyla birbirinden farklı telefon kılıfları kullanıyoruz. Elimizden düşürme, ani çarpmalar sonucu telefona gelen hasarı minimalize etmek, çizikleri önlemek açısından ucuz maliyeti, esnek yapısıyla genellikle şeffaf ve silikon telefon kılıflarını tercih ediyoruz. Bulunduğu ortam ve kullanım koşullarından dolayı tercih ettiğimiz şeffaf ve silikon telefon kılıfları zamanla sararabilir, üzerinde lekeler oluşabilir. Telefon kılıfı temizleme işlemini birkaç ufak adımda yapabilirsiniz. Sararma ve lekeleri önlemek için telefon kılıfınızı düzenli olarak temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Kılıf temizliğini, telefona takılı haldeyken yapmamanızı öneririz.

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Zamanla sararabilen şeffaf telefon kılıflarını temizlemek için çeşitli temizlik ürünleri kullanabilirsiniz;

 • Yüzeylere zarar vermeden derinlemesine temizlik sağlayan mikropartiküllü Cif Krem’i bir şeffaf kılıfın üzerine dökerek mikrofiber bezle sert baskı uygulamadan ovabilirsiniz. Daha sonra su ile şeffaf telefon kılıfının üzerindeki cifi durulayıp kurutun.
 • Şeffaf telefon kılıfınızı doğal yöntemlerle temizlemek isterseniz, kılıfının üzerindeki lekeleri birçok derde şifa olan sirke ile de çıkarabilirsiniz. Sirke dolu bir kapta bekleteceğiniz silikon kılıfın bir süre sonra lekelerden arınmış olduğunu görebilirsiniz.
Temizleyici krem ve spreyleri kullanmadan önce paketin üzerindeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.Telefon ekranında ve yüzeyinde çizik oluşmaması için kaliteli bir mikrofiber bez veya yumuşak uçlu diş fırçası tercih edin ve temizlik esnasında baskı uygulamaktan kaçının.

Silikon Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Evinizde bulunan birkaç ürün ile silikon kılıfı temizleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Diş fırçası, diş macunu, mikrofiber bez ve aseton temizleme işinizde size yardımcı olabilir.

 • Su altında yumuşak fırçalı diş fırçası yardımıyla sararan kılıfı ovarak tekrar canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
 • Eğer silikon kılıf üzerindeki lekelerden kurtulamadıysanız güçlü çıkarıcı özelliği ile diş macunu da kullanabilirsiniz. Silikon kılıfa süreceğiniz diş macununu, tüm yüzeye yayarak su ile durulayabilirsiniz.
silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir?
 • Oje ve benzeri ürün lekelerini üzerinde barındıran telefon kılıfınızı, aseton yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Yumuşak bir beze dökeceğiniz aseton yardımıyla hafif dokunuşlarla silikon kılıfınızdaki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Telefon Ekranı Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonlarınız kullanım şeklinize ve temas ettiği yüzeye göre üzerinde birçok bakteri barındırabilir. Çeşitli yüzeylere temas eden ellerimizi yıkamadan telefonlarımızı kullanmamız gerekebiliyor. Toplu taşıma araçlarında birçok insanın tuttuğu tutamaçlara dokunuruz örneğin. Bu durumda bakteriler elimize nufüz eder ve daha sonra elimizin dokunduğu yerlere de sıçrayabilir. Bunun gibi birçok örnek verebiliriz.

telefon ekranı nasıl temizlenir?

Cep telefonlarınızı hijyenli kılmak için yumuşak, ipeksi, ekran üzerinde toz bırakmayacak bezlerle telefon ekranınızı silmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer evinizde varsa, daha hijyenik olması adına, ekranlarınızı mikrofiber bezle silebilirsiniz.

Telefon Camı Nasıl Temizlenir?

Telefon camı temizleme işleminde mikrofiber bez ve telefon camı temizleyici sprey kullanmanızı öneriyoruz.

telefon camı nasıl temizlenir?
 1. Telefonunuzu kapatın
 2. Mikrofiber bez yardımıyla telefon camınızı silerek tozlardan arındırın
 3. Telefon camı temizleyici spreyi cam üzerine sıkın
 4. Mikrofiber bez yardımıyla bastırmadan silin.

Aslen yayınlandı