Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Telefon Nasıl Temizlenir?

Cep telefonlarımız gün boyu birçok farklı yüzeye temas ettiğinden üzerinde çeşitli mikropları ve bakterileri barındırır. Mikrop ve bakterilerden kurtulmak ve cep telefonunuzun ilk günkü görüntüsünü korumak için yapacağınız ufak bir dokunuşlarla hijyenik, uzun ömürlü bir telefona sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda hoparlör, şeffaf kılıf, silikon kılıf, telefon ekranı ve telefon camı temizleme işlemlerini sizin için derledik.

Güncellenmiş

Telefon nasıl temizlenir?

Telefon Hoparlörü Nasıl Temizlenir?

Telefonlarımızın hoparlör ve ahizesi kullanım boyunca hava koşullarından ya da bulunduğu ortam yüzünden tozlanarak tıkanabilir. Biriken tozlar nedeniyle telefonlarınızın hoparlörlerinin dışarı verdiği ses seviyesinde ve ahizenizden karşı tarafa giden seslerde düşüş meydana gelebilir. Hoparlörde biriken tozları belli aralıklarla temizlemenizi, telefonunuzun kaliteli ses vermesi açısından öneriyoruz. Yetkili servisler hoparlör ve ahize temizliğini cihazı sökerek yaptığından dolayı kişisel olarak telefon hoparlörlerinizi temizlemeniz cihaz sağlığı açısından daha faydalı olabilir. Hoparlördeki tozları temizlemek için kullanabileceğiniz birkaç materyal işinizi rahatlıkla görecektir.

 • Kürdan veya toplu iğne yardımıyla hoparlör deliklerinize uygulayacağınız hafif dokunuşlar ile tozları içten dışa doğru çekerek telefonunuzun hoparlörünü temizleyebilirsiniz. Ancak bir noktaya dikkat etmekte fayda var; sert darbelerle yapacağınız bir temizlik telefonda çiziklere yola açabilir.
 • Kürdan veya toplu iğne bulamadığınız durumlarda yumuşak fırçalı diş fırçası da temizleme işleminde mükemmel bir yardımcı olabilir. Hoparlör ve ahize deliklerinde ufak hareketlerle diş fırçanızı gezdirerek tozları dışarı rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken husus, diş fırçasının yumuşak yapılı olması ve sert bir şekilde fırçayı telefonunuza sürmemenizdir. Bu şekilde gerçekleştireceğiniz hoparlör temizliği telefonunuzda çiziklere neden olabilir.

Telefonlarımız gibi, onların ayrılmaz bir parçası olan kulaklıklarımız da zaman zaman temizlenmeye ihtiyaç duyar. Daha iyi bir ses kalitesi için, "Kulaklık Nasıl Temizlenir?" konulu yazımız ihtiyaç duyduğunuz bütün püf noktalarını size verecektir.

Tozlardan arındırdığınız hoparlör deliklerini, son olarak mikrofiber bezle silmeniz hijyen ve yüksek temizlik oranı açısından yararlı olacaktır.

Ekranı basitçe temizlemek için: Telefonunuzu kapatın, ekranın tozunu alın, temizleyici spreyi ekrana sıkın ve bastırmadan silin.

Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Telefonlarımızı çiziklerden korumak ve temiz kalmasını sağlamak amacıyla birbirinden farklı telefon kılıfları kullanıyoruz. Elimizden düşürme veya ani çarpmalar sonucu telefona gelen hasarı minimalize etmek, çizikleri önlemek açısından ucuz maliyeti, esnek yapısıyla genellikle şeffaf ve silikon telefon kılıflarını tercih ediyoruz. Bulunduğu ortam ve kullanım koşullarından dolayı tercih ettiğimiz şeffaf ve silikon telefon kılıfları zamanla sararabilir, üzerinde lekeler oluşabilir. Telefon kılıfı temizleme işlemini birkaç ufak adımda yapabilirsiniz. Sararma ve lekeleri önlemek için telefon kılıfınızı düzenli olarak temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Kılıf temizliğini, telefona takılı haldeyken yapmamanızı öneririz.

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Zamanla sararabilen şeffaf telefon kılıflarını temizlemek için çeşitli temizlik ürünleri kullanabilirsiniz;

 • Yüzeylere zarar vermeden derinlemesine temizlik sağlayan mikropartiküllü Cif Krem’i bir şeffaf kılıfın üzerine dökerek mikrofiber bezle sert baskı uygulamadan ovabilirsiniz. Daha sonra su ile şeffaf telefon kılıfının üzerindeki Cif'i durulayıp kurutmayı ihmal etmeyin.
 • Şeffaf telefon kılıfınızı doğal yöntemlerle temizlemek isterseniz, kılıfın üzerindeki lekeleri sirke ile de çıkarabilirsiniz. Sirke dolu bir kapta bekleteceğiniz silikon kılıfın bir süre sonra lekelerden arınmış olduğunu görmeniz mümkün.

Bunlara Dikkat

Temizleyici krem ve spreyleri kullanmadan önce paketin üzerindeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun. Telefon ekranında ve yüzeyinde çizik oluşmaması için kaliteli bir mikrofiber bez veya yumuşak uçlu diş fırçası tercih edin ve temizlik esnasında baskı uygulamaktan kaçının.

Silikon Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Evinizde bulunan birkaç ürün ile silikon kılıfı temizleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Diş fırçası, diş macunu, mikrofiber bez ve aseton temizleme işinizde size yardımcı olabilir.

 • Su altında yumuşak fırçalı diş fırçası yardımıyla sararan kılıfı ovarak tekrar canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
 • Eğer silikon kılıf üzerindeki lekelerden kurtulamadıysanız güçlü çıkarıcı özelliği ile diş macunu da kullanabilirsiniz. Silikon kılıfa süreceğiniz diş macununu, tüm yüzeye yayarak su ile durulayabilirsiniz.
silikon telefon kılıfı nasıl temizlenir?
 • Oje ve benzeri ürün lekelerini üzerinde barındıran telefon kılıfınızı, aseton yardımıyla da temizleyebilirsiniz. Yumuşak bir beze dökeceğiniz aseton yardımıyla hafif dokunuşlarla silikon kılıfınızdaki lekelerden kurtulmanız mümkün.

Telefon Ekranı Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonlarınız kullanım şeklinize ve temas ettiği yüzeye göre üzerinde birçok bakteri barındırabilir. Çeşitli yüzeylere temas eden ellerimizi yıkamadan telefonlarımızı kullanmamız gerekebiliyor. Mesela toplu taşıma araçlarında birçok insanın tuttuğu tutamaçlara dokunabiliriz ve bu durumda bakteriler elimize kolayca nufüz edebilir. Bunun gibi birçok farklı örnek vermek mümkün.

telefon ekranı nasıl temizlenir?

Cep telefonlarınızı hijyenik kılmak için yumuşak, ipeksi, ekran üzerinde toz bırakmayacak bezlerle telefon ekranınızı silmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer evinizde varsa, daha hijyenik olması adına, ekranlarınızı mikrofiber bezle silebilirsiniz.

Telefon Camı Nasıl Temizlenir?

Telefon camı temizleme işleminde mikrofiber bez ve telefon camı temizleyici sprey kullanmanız doğru olacaktır.

telefon camı nasıl temizlenir?
 • Telefonunuzu kapatın.
 • Mikrofiber bez yardımıyla telefon camınızı silerek tozlardan arındırın.
 • Telefon camı temizleyici spreyi cam üzerine sıkın.
 • Mikrofiber bez yardımıyla bastırmadan silin.

Aslen yayınlandı