Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Panjur, Tahta Panjur ve Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Tül perdeleriniz gibi jaluzi perdelerin de temizlenmesi gerekir. Panjur temizliği ile ilgili aradığınız uygulaması basit yöntemler burada!

Güncellenmiş

Reklam
yer çinileri nasıl temizlenir

Evlerde ve ofislerde sıklıkla kullanılan jaluzi ve panjur perdeler hem ışığı önlemede etkilidir hem de bulundukları odaya modern bir görüntü verirler. Her perdenin olduğu gibi, jaluzi perdenin de temizlenmesi gerekir. Bu durumda sorulması gereken soru: panjur temizleme konusunda iyi miyim? Eğer cevabınız ‘hayır’ ise, perdelerinize zarar vermeden, adım adım takip edebileceğiniz, uygulaması kolay jaluzi perde temizliği yöntemlerimizi deneyebilirsiniz.

Güvenle yapılan panjur temizliği, doğru ürünlerin doğru kullanımına bağlıdır – hangi ürünü kullanırsanız kullanın, her zaman kullanma talimatlarına uyduğunuza emin olun.

Dikey Panjur Perde Temizliği

Dikey panjur perde ile ilgili güzel haber, genellikle materyallerinin çamaşır makinesinde yıkanabilir cinsten yapılmasıdır. Bu sayede, çamaşır makinesinde yıkayıp, uygun şekilde kurutup, tekrar astıktan sonra yeniden tertemiz mis gibi perdelere sahip olabilirsiniz. Dikey panjur perdelerin kumaşına hassas çamaşırlara davranıldığı gibi davranmak, perdedeki hassas materyalin yıkama ve kurutma esnasında görebileceği zararı önlemede yardımcı olacaktır.

  • Çamaşır makineniz genellikle çamaşırlarınıza hassas davranır; fakat aşırı hassasiyeti olan materyaller yıkama esnasında çamaşır makinesi tamburunun içerisinde takılıp yırtılma riskini taşır.
  • Her zaman perdenin kumaşına zarar verebilecek çamaşır suyu içermeyen ve rengini bozmayacak bir deterjan kullanmalısınız. Emin olamıyorsanız, en sevdiğiniz kıyafetlerin yıkamasında kullandığınız deterjanı kullanabilirsiniz. Perde kumaşı ne kadar kirli olursa olsun, perde kumaşının sertleşmesine ve düzgün asılamamasına neden olacağından dolayı önerilen deterjandan daha fazlasını kullanmayın.
  • Perdenizdeki yıkama derecesi önerilerinin bulunduğu etiketi kontrol etmek de işinize yarayacaktır. Yıkama derecesi genellikle 40 derecedir fakat yıkama önerisini bulamıyorsanız, perdenin çekmesini veya bozulmasını önlemek için 20 ya da 30 derece gibi sıcaklık ayarında yıkamanız tavsiye edilir.
  • Kuruma sürecini aceleye getirmemek önemlidir. Perdeleri çamaşır kurutma makinesine koymak kötü bir fikirdir çünkü yüksek kurutma ayarı perdelerin çekmesine sebep olabilir. Asarak kurutmak da pek iyi bir fikir değildir; ıslak olan kumaş asıldığı zaman yarattığı ağırlık yüzünden perdelerin sünmesine sebep olabilir. Bu her ne kadar kıyafetleriniz için geçerli olmasa da, uzunluğunun ayarı önem taşıyan panjur perdelerinizin görüntüsünü etkileyen bir faktör olabilir. Bu tür perdeleri kurutmanın en iyi yöntemi, yere havlu serdikten sonra perdeleri tamamen kuruyana kadar havlunun üzerinde serili şekilde bekletmektir.

Reklam

Jaluzi perde temizliği nasıl yapılır?

Jaluzi perde temizliği, üzerinde yıkanabilir kumaş olmadığından dolayı dikey panjur perde temizliğinden farklıdır. Bunun yerine, jaluzi perdenin kendisini temizlememiz gerekir. Temizlik metotları, perdenin cinsine ve materyaline göre farklılık gösterecektir.

Tahta jaluzi perde

Tahta perde, jaluzi perdelerin en hassas olanıdır. Bu yüzden temizlik yöntemini en basite indirmek tahta perdenin bakımı için idealdir. Tahtayı olabildiğince suyla temas ettirmemek gerektiğinden, perdeyi toz bezi yardımıyla veya elektrikli süpürge makinesinin yumuşak fırça başlığıyla temizlemek iyi bir yöntem olacaktır. Bu tür temizliğe cevap vermeyen inatçı lekeler için, nemli bir temizlik bezi işinize yarayabilir.

Metal Jaluzi Perde

Alüminyum perdeler daha dayanıklı olduğundan, daha ağır bir temizlik metodunu kaldırabilecek bir yapıya sahiptir. Öncelikle, elektrikli süpürgeyle tozlarını aldıktan sonra, inatçı ve çıkmayan lekelerle ayrı ayrı ilgilenmelisiniz. Daha sonra metal temizleyici bir ürün yardımıyla lekeleri temizleyebilirsiniz. Emin olmak için, perdenin görünmeyen bir kısmında ürünü denemeniz gerekebilir.

Plastik Jaluzi Perde

Dayanıklılık konusunda plastik perde, tahta ve metal perdelerin tam ortasında yer alır. Nemli bezden daha fazlasını kaldırabilirler; fakat aşırı yoğun kimyasal temizlik ürünleriyle temizlenmemelidirler. Onun yerine, bir temizlik kabında bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırın. Temizlik bezini bu suya batırarak perdeyi kirlerden ve lekelerden arınacak şekilde temizlemeye başlayabilirsiniz. Daha sonra, herhangi bir sabun veya deterjan artığının kalmadığından emin olmak için, kuru ve temiz bir bezle üzerinden geçin.

Dikey panjur perde ve jaluzi perdeleri temizlemek sandığınızdan daha kolaydır. Perdelerin bakımı doğru yapıldığı takdirde temizliği ve bakımı çok rahattır. Yöntemini bildiğinizde, perdelerinizi temizlemek zamanınızı almayan bir ev işi olup, temiz perdelerin evinize dekoratif bir güzellik kazandıracağı kuşkusuzdur, zamanınızı almayan bir ev işi olup, evinize kazandırdığı dekoratif güzelliği de kaçınılmazdır.

Aslen yayınlandı