Panjur Nasıl Temizlenir? 7 İpucuyla Kolay Panjur Temizliği

Evinizi her zaman ışıl ışıl görmek istiyorsanız panjur nasıl temizlenir öğrenmeniz gerekir. Güneşi evinize daha çok misafir etmenizi sağlayacak 7 ipucuyla panjur temizliği için gerekli tüm yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 10 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Panjur temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Panjurlarınızı en son ne zaman temizlediniz? Daha da önemli bir soru: Panjur nasıl temizlenir biliyor musunuz? Evlerimizin birçok gizli köşesini genel temizliğe dahil ediyoruz fakat panjur temizliği çoğu zaman aklımızın ucundan bile geçmiyor. Dış panjur temizliği yılda en az bir kez yapıldığında, yalnızca evinizin harika görünmesini sağlamaz, sizin manzaranızı da çok daha harika bir hale getirir. Ayrıca panjurların ömrünü uzatır ve maliyetli değişimlerin önlenmesine yardımcı olur. Panjurlar, çıtalar arasında kir, pislik ve döküntü biriktirme eğilimindedir. Birçok panjur modeli, polen ve evcil hayvan tüyü gibi alerjenleri de çekebilir. Ancak doğru panjur temizleme yöntemleriyle, evinizin panjurları uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Panjur temizliğine başlamadan önce, önerilen bir temizlik yöntemi olup olmadığını görmek için bakım ve temizlik talimatlarını kontrol edin. Panjurlarınız yeni değilse ve talimatları bulamazsanız aşağıda belirtilen adımları takip edebilirsiniz. Bu adımlar vinil, PVC veya plastik panjur ve jaluzilerin temizliğinde işe yarayacaktır. Ahşap gibi özel bakım isteyen malzemelerden üretilmiş panjurlar için ipuçları arıyorsanız, yazımızın devamında özel önerilerimizi bulacaksınız. Gelin panjur nasıl temizlenir sorusunun cevabı için pratik yöntemleri, adım adım ipuçlarını ve zorlu kirler için özel yöntemleri birlikte keşfedelim.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Panjur Temizliği Nasıl Yapılır?

  Panjur temizliğine başlamadan önce, onlara zarar vermemek için kepenklerinizin nasıl çalıştığını öğrenin. Tüm panjurlar, pencereden giren güneş ışığı miktarını kontrol edebilen sabit pencere kaplamalarıdır. Klasik ve otomatik panjurlar, temizlik yöntemi açısından farklı şeylere gereksinim duyabilir.

  1. 1

   Panjur temizliği yaparken iç panjurlar unutulmamalı.

   Panjurların iç kısımlarını ya da dış cephede yer almayan iç panjurlarınızı haftada bir kez hafifçe temizlemek alerjenleri evinizden uzak tutabilir. Kepenklerinizi süpürmek için elektrikli süpürgenizin yumuşak fırça başlığını kullanabilirsiniz. Yumuşak bir fırça başlığınız yoksa, tüylü toz alma fırçaları veya toz bezi de kullanabilirsiniz.

  2. 2

   Panjur temizleme her zaman üstten alta doğru yapılmalı.

   Üst çıtadan başlayarak süpürün ve hemen altındaki panjura geçin. Panjurlarınız dönüyorsa, alt çıtaya ulaştığınızda onları döndürün ve tekrar üstten başlayın.

  3. 3

   Tozdan daha fazlası için kapsamlı temizlik şart.

   Kirleri gidermek için ayda bir kez daha kapsamlı bir temizlik yapmalısınız. Daha yüksek kepenklere ulaşmak için bir merdivenden yardım almanız gerekebilir. Daha güvenli bir seçenek olarak uzatılabilen cam silme fırçaları kullanabilirsiniz. Kapsamlı panjur temizliği için çoğu kepenk türünde yalnızca sabun ve su kullanabilirsiniz. Sabunlu suyla ıslattığınız bir bez yardımıyla çıtaları derinlemesine silin. Ancak ahşap kepenkler için özel malzemeler kullanmalısınız. Çünkü fazla su, ahşabın kabarmasına neden olabilir.

  4. 4

   Alüminyum, vinil veya kompozit kepenkleri evdeki malzemelerle temizleyin.

   5 ml bulaşık deterjanını 1 litre su ile karıştırın. Bir bezi bu suya batırın ve panjurları silmek için kullanın. Çatlaklar ve yarıklar için, bir diş fırçasını sabuna bastırın ve ardından suya batırın ve yarıkları ovalayın. Daha sonra başka bir bezi suyla ıslatın ve panjurlardaki sabunu durulamak için kullanın. Son olarak panjurları kuru bir bezle silin.

  5. 5

   Ahşap malzemeli panjur temizliği için ahşap için özel bir ürün kullanın.

   Ahşap panjurları temizlemek için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Süpürgenin yumuşak uçlu fırçasıyla panjurları süpürün. Ahşap panjurları silmek için ahşap için özel sprey temizleyiciler ya da sadece hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz. Ayrıca panjurlarınıza belli aralıklarla ahşap cilası uygulamanız gerekir. Ahşap cilasını bir toz bezi üzerine püskürtün ve panjurları bezle silin. Kepenklerinizde çatlaklar varsa, ahşap cilasını bir diş fırçasına püskürtün ve çatlakları diş fırçasıyla ovalayın. Panjurları ters çevirmeyi ve diğer tarafı da temizlemeyi ve cilalamayı unutmayın.

  6. 6

   Dış panjur temizliği için evinizin formuna göre hareket edin.

   Evinizin dışındaki panjurlar için temizlik işlemi biraz daha karmaşıktır. Bu durumda ister bir merdiven kullanın isterseniz de temizlik aletlerinizi uzayabilen direklere bağlamayı deneyin. En sağlıklısı cam temizliği için tasarlanan, uzayabilen fırça ve süngerler kullanmaktır.

   Müstakil bir evde yaşıyorsanız; panjurları temizlemek için yumuşak kıllı bir temizleme fırçası kullanın. Düşen toz ve yaprak kalıntılarını süpürün ve atın. Panjurları bir bahçe hortumu ya da maşrapa ile su dökerek durulayın. Bir kovaya dört ölçü ılık su ve bir ölçü bulaşık deterjanı doldurun. Kovaya bir bez ya da sünger batırın ve kepenkleri yukarıdan aşağıya temizlemek için kullanın. Kepenkleri hortum veya maşrapayla tekrar durulayın.

   Apartmanda yaşıyorsanız; alt komşunuzun cam ve panjurlarını mahvetmemek için hortum kullanamazsınız. Islak bir bez ya da süngeri iyice sıkarak aşağıya su akmadığından emin olun. Daha risksiz bir çözüm için Vim Silikonlu Temizleyici gibi bir sprey deterjan kullanabilirsiniz. Deterjanlı bezle panjurlarınız yeterince temiz olana kadar silin. Daha sonra temiz, ıslak bezle deterjan kalıntılarını durulayın. Kuru bir bezle kurulayarak panjur temizliğini bitirin.

  7. 7

   Küflü panjur nasıl temizlenir: Daha etkili bir deterjan kullanın.

   Panjurları temiz bir fırça ile fırçalayın. Kepenklerinizde küf görürseniz, bir ölçü Domestos çamaşır suyu ve beş ölçü su kullanarak bunu giderebilirsiniz. Panjurlarınızın rengini bozmadığından emin olmak için bu çözümü önce küçük bir alanda deneyin. Bu yöntemi daha çok plastik panjurlarda tercih edebilirsiniz.

Otomatik Panjur Temizliği Nasıl Yapılır?

Otomatik panjurlar sistemlerinden dolayı elektrikli mekanizmalardır. Bundan dolayı, temizliğini yaparken dikkat edilmeli ve dikkatli kullanılmalıdır. İşe, temizliğini yapmak istediğiniz panjurun sigortasını kapatarak başlamalısınız. Islak veya nemli bezle yukarıdan başlayarak aşağı yönde temizlemeye özen gösterin. Panjurların gereğinden fazla ıslak olduğunu düşünüyorsanız kurumasını beklemeden panjurun sigortasını açmayın.

Birkaç ipucu daha listeleyerek panjur temizliğinizi daha kolay hale getirmenize yardımcı olabiliriz.

Panjur temizliği zor ve sıkıcı olabilir, özellikle de apartmanda oturuyorsanız. Dahası, panjurları temizlik rutininize dahil etmeyi unutuyor olabilirsiniz. Fakat haftalık veya aylık temizlik rutininizi yaparken kepenklerinizi de unutmamalısınız. Panjurlarınızı temiz tutmak, evinizin temiz ve şık görünmesine yardımcı olur. Ayrıca sağlıksız alerjenleri ve küfü evinizden uzak tutar. Panjurların dışı nasıl temizlenir ve panjur temizliğinde nelere dikkat edilir beraber keşfettik. Temizliğinizi tamamlayacak pencere nasıl temizlenir, camdaki lekeler ve etiketler nasıl çıkarılır ve balkon temizliği nasıl yapılır gibi yazılarımıza göz atarak daha fazla pratik temizlik ipucu öğrenebilirsiniz.

Panjur Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?