Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Mutlu Ev Arkadaşlığı İçin Tavsiyeler

Verimli bir eğitim dönemi geçirmek ve hayatın yükünü paylaşmak için bir ev arkadaşı bulmak işleri kolaylaştırabilir. Peki iyi bir ev arkadaşı nasıl olmalıdır? Yazımızı okumaya devam edin...

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Mutlu Ev Arkadaşlığı İçin Tavsiyeler

Tek başına yaşam size özgürlük ve esneklik kazandırsa da kira, fatura ve diğer giderler belinizi mi büküyor? Herhangi bir problem olduğunda sürekli tek başınıza hareket etmekten bıktınız mı? Kafa dengi bir ev arkadaşı, maliyetlerinizi düşürmek ve üstünüzdeki sorumluluğu paylaşmak için iyi bir fikir olabilir. Sorunsuz bir ev arkadaşlığı için neler yapmanız gerektiğini sizler için derledik.

Ev arkadaşınız ile herhangi bir çatışma söz konusu olduğunda açık sözlülükle çözüm yolları arayın. İntikamcı ve kavgacı bir tavır, en küçük problemde bile her iki tarafın sinirlerinin gerilmesine ve ilişkinizin kopmasına neden olabilir.

Mükemmel Ev Arkadaşlığı için Temel Kurallar

  • Standart hayat rutini, alerji, temizlik alışkanlıkları ve benzer temel konuları masaya yatırarak birbirinizin sınırlarını belirleyebilirsiniz.
  • Çat kapı gelen ziyaretçilerden çok hoşlanmıyor musunuz? Çatışmanın önüne geçebilmek için kuralları en başta koyun.
  • Aranıza dağınıklık, biriken bulaşık ve çamaşırlar yüzünden kara kedi girmesini istemiyorsanız bir görev dağılımı yapmayı ve programa sadık kalmayı deneyebilirsiniz.
Reklam
İş bölümü yapmak ve alışveriş listesi takibi için cep telefonu uygulamalarından yardım alabilir, bu sayede ev hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Arkadaşlık ve özel hayat dengesini kurmaya özen gösterin. Her an birlikte vakit geçirdiğinizde birbirinizden sıkılma ihtimaliniz olduğunu da unutmayın. Ev arkadaşınızın eşyalarını kullanmanız gerektiğinde mutlaka iznini alın ve eve misafir davet etmeden önce muhakkak danışın.
  • Birbirinizin hayatı ve günlük programı hakkında bilgi edinmeniz pek çok sürtüşmenin önüne geçebilir. En azından evde arkadaşlarınızla gitar eşliğinde şarkı söylemeye dalmışken ev arkadaşınızın ertesi güne yetiştirmesi gereken önemli bir sunumu olduğu için tartışmazsınız.
  • Kira, fatura ve ortak alışveriş gibi giderler için yapılan bütçe dağılımına sadık kalın. Harcamaları kolayca takip edebilmek için sanal ortamdaki ev arkadaşlık bütçe takibi uygulamalardan destek alabilirsiniz.
  • Mottonuz "ev arkadaşı ile yaşanan sorunlar büyümeden çözülmeli" olmalı. Sorun henüz küçükken atacağınız adımlar, ileride büyük tartışmalara engel olabilir.
  • Birbirinizin kişisel alanlarına saygı duymanız önemlidir. Ev arkadaşınızın kapısı kapalıysa biraz yalnız kalmaya ihtiyaç duyduğunu düşünebilirsiniz.
  • Mutfak, banyo ve diğer ortak kullanım alanlarında vakit geçirdikten sonra derli toplu bırakmayı alışkanlık haline getirin. Eğer misafirleriniz geldiyse, evde oluşan dağınıklığı ev arkadaşınıza yıkmandan, kendiniz toplamayı ihmal etmeyin.

Bunlara Dikkat

Tuvalet kağıdının bittiğine şahit olduysanız mutlaka yenisiyle değiştirin. Aynı şekilde buzdolabındaki su şişesi boşaldıysa tazelemeyi unutmayın. Müzik dinlerken ya da film izlerken ev arkadaşınız evdeyse kulaklık takmayı deneyin. Onun kırmızı çizgilerini ihlal etmeyin ve sizin kırmızı çizgilerinize karşı saygılı olduğundan emin olun.

Aslen yayınlandı