Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kış Aylarında Arabanızı Kardan ve Buzdan Nasıl Korumalısınız?

Sürüş sırasında görüş bozukluğuna neden olan ve sürüş konforu açısından hayati önem taşıyan araba camı buzlanması nasıl önlenir? Araç camının buzlanmaması için yapılması gerekenler nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizin için derledik.

Güncellenmiş

Reklam
Kış Aylarında Arabanızı Kardan ve Buzdan Nasıl Korumalısınız?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte araba camlarında buzlanma problemleri oluşmaya başlar. Bu duruma çözüm arayan sürücüler, bazı pratik önlemleri aldığında karlanma ve buzlanma sorunundan kolayca kurtulabilir. İşte arabanızın camını, kışın kardan ve buzdan korumak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler...

Buzlanma sorunu ile sabah saatlerinin haricinde gün içinde, beklenmedik anlarda da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda tedbirli olmak için, aracınızda daima bir şişe su ve birkaç temiz bez bulundurmanızı öneriyoruz. Ayrıca cam buz çözücü spreyleri de arabanızda saklayarak buzlanma sorununa karşı daima hazırlıklı olabilirsiniz.

Araç Camlarındaki Buzlanmalara Karşı Alınabilecek Önlemler

Kışın sabah saatlerinde, arabanızın camlarında yoğun bir buzlanma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar bu buzları temizlemek için kolay yöntemler olsa da, her gün yola çıkmadan önce bu işi yapmak oldukça zahmetlidir. Bu nedenle ilk olarak buzlanmayı nasıl önleyebileceğinizi öğrenmelisiniz. Araba camlarının buzlanmasını önlemek için uygulayabileceğiniz en basit yöntemleri aşağıda sizin için sıralıyoruz.

  • Sabah kalktığınızda arabanızın camlarını buzlanmış bir şekilde bulmak istemiyorsanız, akşam eve gelirken aracınızı park ettikten sonra hemen motoru durdurup araçtan inmeyin. Önce bütün camları açarak aracınızı havalandırın. Böylece içerideki havanın dışarı çıkmasına ve her iki ortamdaki sıcaklığın geçici bir süreliğine de olsa eşitlenmesine izin verin. Unutmayın, buzlanma sorununun temelinde iç ve dış ortamdaki ısı farklılıkları yatar. Bu basit önlemi uyguladığınızda arabanızdaki buzlanma probleminin gözle görülür ölçüde azaldığını fark edeceksiniz.
  • Oturduğunuz evin kapalı otoparkı bulunuyorsa buzlanma sorununu en aza indirmek için, açık park alanları yerine kapalı otoparkları tercih etmenizi öneririz.
  • Kapalı otoparka park etme şansınız yoksa buzlanmaya engel olmak için, araç camlarının üstüne örtebileceğiniz birkaç brandayı arabanızın bagajında bulundurun. Gerektiğinde bu brandaları arabanızın üstüne örterek camlarda oluşacak buzlanmayı engelleyebilirsiniz.

Reklam

Buzlanma sorununu engellemek için, aracınızın içindeki sıcaklık ile dış ortamın sıcaklığını daima eşit veya birbirine yakın tutmaya dikkat edin. Park halinde kalan araçların buzlanmasına engel olmak için, cam yüzeylerin üstünü örtün ya da aracınızı mümkünse kapalı bir alana park etmeye çalışın. Kış günlerinde ılık su, tuz, sirke, kolonya veya cam çözücü spreyleri kullanarak aracınızın camlarında biriken buzlardan kurtulabilirsiniz.

Buzlanan Araba Camı Nasıl Çözülür?

Aşırı soğuk havalarda tüm önlemleri almış olsanız da, arabanızın camlarında buz oluşumuna engel olamayabilirsiniz. Bu durumda buzları temizlemek için uygulayabileceğiniz en pratik yöntemleri bilmek işinizi oldukça kolaylaştırır. Arabanızda bulunduracağınız birkaç malzeme ve uygulayacağınız kolay metotlarla arabanızın camındaki buzlardan oldukça kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

  • İlk olarak buzlanmış cam yüzeyinin üzerine oda sıcaklığında su dökmeyi deneyebilirsiniz. Bu noktada suyun kaynamış su olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Saf su ile eritemediğiniz buzlar için elma sirkesinin gücünden yararlanmanızı öneririz. Su ile karıştıracağınız elma sirkesini buzlanmış cam yüzeyine uygulayarak buzların erimesini sağlayabilirsiniz.
  • Karlı havalarda, yollarda ve sokaklarda biriken kar ve buzlara tuz dökülmesinin sebebi, tuzun bu buzları kolay bir şekilde çözüp eritmesidir. Siz de bu bilgiden yararlanarak arabanızın camındaki buzları bir miktar tuz ile kolayca çözdürebilirsiniz.
  • Kolonya da araç camındaki buzları eritmek için kullanabileceğiniz materyaller arasında yer alır. Sprey başlıklı bir şişe içine dolduracağınız kolonyayı, güçlü bir şekilde buzlanan cam yüzeyine püskürterek bu alandaki buzların erimesini sağlayabilirsiniz.
  • Bu doğal yöntemlerin yanı sıra uygulayabileceğiniz bir başka teknik ise araç radyatörlerinde kullanılan antifriz maddeyi veya cam buz çözücü maddeleri bir miktar su ile karıştırarak cam yüzeyine uygulamaktır.

Araç camlarındaki karları ve buzları çözdürerek temizledikten sonra, temiz bir bezle cam yüzeyinde kalan izleri silerek görüşünüzü daha iyi ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Aksi takdirde eriyen buzların damlacık şeklinde bıraktığı lekeler, cam yüzeyinde kalarak sürüş esnasında görüşünüzü bozar. Nemli ve kuru bezle silip kuruladığınız araç camlarının tekrar buzlanmasını istemiyorsanız, aracınızı kullandıktan sonra buzlanmaya karşı alabileceğiniz önlemleri uygulayarak buzlanma sorununa karşı tedbir alabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Aracınızın camlarında biriken buzlar katı ve sert haldeyse temizleme sırasında cam yüzeylerin çizilmemesi için, yumuşak dokunuşlarla temizlik yapmaya ve bu konuda dikkatli olmaya özen gösterin.

Aslen yayınlandı