Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Havuzdan Bulaşan Hastalıklar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havalar ısındı ve havuz mevsimi açıldı. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak ve keyifli bir yaz geçirmek için bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında...

Güncellenmiş

plaj havlusu ve yüzme gözlüğü içeren havuz çantası

Yüzme havuzları özellikle yaz aylarında serinlemek, eğlenmek ve dinlenmek için tercih edilen en eğlenceli mekanlar arasında yer alıyor ancak dikkatli olunmazsa havuzdan bulaşan hastalıklar sıkıntı yaratabilir. Yüzmek, sağlıklı kalmak için keyifli bir fiziksel aktivite olsa da hijyenik olmayan havuzların ve su parklarının yarattığı risklerin farkında olmak önemlidir.

Yüzme havuzları çok kişi tarafından kullanıldığı için hijyeninden her zaman emin olamayız. Bu nedenle de havuzdan hastalık bulaşır mı sorusu herkesi ilgilendirir. Eğer kullanıcılar bazı hijyen kurallarına uymaz ve havuz suyu yeterli düzeyde dezenfekte edilmezse havuzdan bulaşan hastalıklar ortaya çıkabilir. Yüzme havuzu hijyeni, havuzdan bulaşan hastalıklar hakkında bilgileri ve havuzda mikrop kapmamak için alabileceğiniz önlemleri derledik. 

Mikroplar Yüzme Havuzuna Nasıl Bulaşır?

Mikroplar havuz suyuna aşağıdaki yollarla bulaşabilir:

 • Ter, idrar, dışkı, tükürük ve açık yaralar.

 • Kir, yiyecek ve normalde havuzda bulunmaması gereken diğer yabancı maddeler.

Eğer gerekli önlemler alınmazsa mikroplar çoğalabilir ve birçok kişinin etkilenmesine sebep olabilir. 

 • Örneğin, bağırsak enfeksiyonu geçirmiş bir kişi hastalığı atlatmış da olsa hala mikrop taşıyor olabilir. Bu kişi yüzme havuzuna girdiğinde cildinde taşıdığı mikroplar otomatik olarak havuz suyuna geçer.

 • Bebeklerin veya tuvalet eğitimi almamış çocukların, yüzerken suya tuvaletini yapma ihtimali oldukça yüksektir. Küçük çocukların tuvaletinden gelen mikroplar, yüzme bezi giyiyor olsalar bile suya karışabilir.

 • Çocuğun bezini yüzme havuzunun yakınında değiştirirseniz, çocuk bezindeki mikroplar suya geçebilir.

Havuzdan Hastalık Bulaşır mı?

Düzenli olarak hijyen kontrolleri yapılan yüzme havuzlarının, çoğu temizdir. Ancak havuz çok kalabalıksa veya dezenfeksiyon için gerekli önlemler alınmıyorsa, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle havuz suyuna giren mikroplar çoğalabilir ve havuzun hijyenik bir ortam sunduğundan bahsedemeyiz. Ayrıca, havuz suyundaki mikroplar kadar, kullanılan kimyasallar da çeşitli hastalıklara neden olabilir.

 • Yanlışlıkla havuz suyu yutmak, enfekte olmuş havuz suyunun göz veya vücut sıvısının bulunduğu noktalara temas etmesi, hastalıklara sebep olabilir.

 • Yüzücüler, kontamine sudan çıkan hava partiküllerinin bulunduğu ortamda nefes alırsa da enfekte olabilir.  

 • Sudaki kimyasallar veya özellikle kapalı havuzlarda hava kalitesi sorunlarına neden olan kimyasallar da rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Reklam

Cif

Havuzdan Bulaşan Hastalıklar Hangileridir?

Hijyenik olmayan yüzme havuzlarındaki mikroplar kulak, göz, cilt, göğüs ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Ayrıca, havuz suyundaki güçlü kimyasallar göz ve cilt tahrişine yol açabilir.

Havuzdan Bulaşan Sindirim Sistemi Hastalıkları

 • İshal, havuz suyundan en sık bulaşan hastalıktır ve ishale neden olan bazı parazitler, bakımlı havuzlarda bile bir süre hayatta kalabilir. Bu parazitler vücuda girdiğinde, sindirim sistemi için rahatsız edici sonuçlar doğurabilir.

 • Hijyeninden emin olamadığımız havuzlarda yer alan bazı bakteriler basili dizanteri olarak bilinen bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonuna sebep olur. Yaz aylarında sıkça görülen hastalık, temas yoluyla, riskli gıda ve su tüketimiyle veya mikroplu sularda yüzmeyle bulaşır.

 • Genellikle dışkı üzerinde bulunan E.coli bakterisi temiz olmayan suların tüketimi veya hijyenik olmayan havuzlardan bulaşabilir.  Bu bakteri beş ila on gün boyunca şiddetli ishal ve karın ağrısına sebep olabilir.

Havuzdan Bulaşan Cilt Hastalıkları

 • Gözün iltihaplanması olarak bilinen konjonktivit, havuzdan bulaşabilecek hastalıklardandır. Bakterilerin neden olduğu konjonktivit tedavi edilmezse gözde ciddi hasara neden olabilir.

 • Çoğu kişi cildindeki bir yarayı dezenfekte etse de, açık cilt yaraları ile oluşabilecek enfeksiyon riski günler sonra bile devam eder. Havuzda gizlenen bakteri, parazit veya virüsler deriye yerleşebilir ve cilt enfeksiyonu riskini artırabilir. Yüzme havuzu granülomu ve yüzücü kaşıntısı olarak bilinen cilt enfeksiyonları bunlardan bazılarıdır.  

 • Mantar enfeksiyonu havuz ve havuz kenarında bulaşabilecek en yaygın rahatsızlıklardan biridir.  

 • HPV virüsünden kaynaklanan ve viral bir deri enfeksiyonu olarak bilinen siğiller de havuzdan bulaşabilen bir başka deri hastalığıdır. Virüs küçük deri sıyrıklarından vücuda girmektedir.

 • Gelelim havuzdaki klorun zararları konusuna. Klorlu havuz suyunun cilde zararları oldukça fazladır. Havuz suyunun hijyeninden emin olsanız dahi, bazı kişilerin cildi bu kimyasala daha duyarlı olabilir.

 • Bir kişi klor ile temas ettikten sonra cildinde döküntüler olursa, tahriş edici, kontak dermatit adı verilen bir rahatsızlık yaşıyor olabilir. Ayrıca kapalı yüzme havuzlarına  katılan kimyasalların buharlaşması ve havalandırmanın düzgün yapılmaması da çeşitli sorunlara yol açabilir. Ölçüsüz kullanılan klor gibi kimyasallar insanda; sık sık öksürme, hapşırma, göz veya solunum yollarının tahriş olması gibi sorunlar ortaya çıkmasına sebep olabilir.

 • Hijyenik olmayan havuzların, zatürre ve yüzücü kulağı gibi başka hastalıklara da yol açabileceğini unutmamalısınız.

Havuzlardan Yayılabilecek Hastalıklar Nelerdir?

Havuzda Mikrop Kapmamak İçin Alınacak Önlemler

Çocuklar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar (örneğin, AIDS ile yaşayan insanlar, organ nakli yapılan veya kemoterapi gören kişiler) enfekte olursa daha ciddi hastalıklardan muzdarip olabilirler.

Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar, havuz suyunun mikroplara açık olduğunun ve temizliğinden yüzde yüz emin olamayacağımızın farkında olmalıdır. Yüzme havuzlarının herkes için eğlenceli ve güvenli kalmasına yardımcı olacak bazı ipuçları şunlardır:

Havuza girmeden önce yapılması gerekenler

 • Hem havuza girmeden önce hem de çıktıktan sonra mutlaka duş alın.

 • Tuvaleti kullandıktan sonra veya çocuğunuzun bezini değiştirdikten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayın.

 • İshalseniz veya yeni iyileştiyseniz havuza girmeyin.

 • Çocuğunuz havuza girmeden önce, bezinin veya mayosunun temiz olduğundan emin olun.

 • Çocuklarınız için kaliteli yüzme bezleri kullanın; ancak bu bezlerin tam koruma sağlamadığını unutmayın. 

 • Bulaşıcı herhangi bir cilt hastalığı geçirdiyseniz, cildiniz tamamen iyileşene kadar yüzme havuzlarını kullanmaktan kaçının.

Havuzda Alınacak Genel Önlemler

 • Havuz suyunu yutmamaya dikkat edin.

 • Ayağınızda mantar varsa havuz kenarında terlik giymeyi tercih edin. Nem, mantarın çoğalmasına neden olduğu için yüzdükten sonra ayaklarınızı kurutmaya özen gösterin. 

 • Bebeklerin bezini havuz kenarından uzakta değiştirin. Su sıçramasıyla mikropların havuza girmesi kolaylaşır.

 • Çocuğunuzu düzenli olarak tuvalete götürerek havuzdaki tuvalet kazalarını önlemeye çalışın.

Havuz temizliği ve bakımı ile ilgili detaylı bilgi edinmek için buradaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Aslen yayınlandı