Uçurtma Nasıl Yapılır?

Uçurtma nasıl yapılır, uçurtma kuyruğu nasıl yapılır, uçurtma nasıl uçurulur merak ediyorsanız, uçurtma yapımı hakkında tüm püf noktalarını bu yazımızda keşfedebilirsiniz.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Uçurtma uçuran çocuklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Uçurtmalar her yaşta çocuğun favori oyuncakları arasında yer alır. Renkli tasarımları ve gökyüzünde özgürce süzülmeleri sayesinde çocuklarınızın hayallerini gerçeğe dönüştüren uçurtmalar, evde kendi imkanlarınızla pratik bir şekilde yapabileceğiniz en kolay oyuncaklardandır.

Uçurtmanızın ipini ve kuyruğunu, uçurtma gövdesine çiviyle sabitlemeniz tavsiye edilir. Doğru şekilde sabitlenmeyen ip ve kuyruk bölümü, uçuş esnasında çözülerek uçurtmanızın kontrolünü yitirmenize neden olabilir.

Uçurtma Nasıl Yapılır?

Uçurtmalar kelebek, elmas, kızak gibi türlere ayrılsa da, bu türlerin neredeyse tamamı aynı malzemelerden üretilir. Bu nedenle kolay uçurtma yapımı için atmanız gereken ilk adım, malzemeleri temin etmektir. Uçurtma yapmak için gerekli malzemeleri ise şöyledir:

 • 3 parça uzun, 3 parça kısa çıta.

 • Renkli parlak kağıt ve renkli el işi kağıdı.

 • Kopmaya dayanıklı ipler.

 • Makara, makas, maket bıçağı.

 • Yapıştırıcı, küçük çiviler ve çekiç.

Evde Uçurtma Yapımı: Farklı Uçurtma Modelleri

Uçurtma yapımı için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra bu çok renkli ve sevimli oyuncağın tasarım safhasına geçebilirsiniz. Tasarımda ilk olarak uçurtmayı hangi şekilde yapacağınıza karar vermeniz gerekir. En yaygın olarak kullanılan şekil, elmas uçurtmadır.

Altıgen şekilde yapılan ve bu sayede tüm açılardan rüzgar alarak kusursuz bir şekilde gökyüzünde süzülen elmas uçurtma, deniz kenarı gibi tamamen açık alanlar için idealdir. Elmas uçurtma yapımı oldukça kolaydır, ancak çevresinde ağaç ya da bina bulunan alanlarda veya bahçenizde ise elmas uçurtmalara göre daha pratik bir kullanım şekli olan kelebek uçurtmaların tercih edilmesi önerilir. Peki, kelebek uçurtma nasıl yapılır? Kelebek uçurtma yapımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Uzun ve kısa çıtalardan birer tanesini "T" harfini oluşturacak şekilde birbirine çakın.

 • Kalan çıtalardan iki uzun parçayı "V" harfini oluşturacak şekilde birbirine çakın.

 • Kısa çıtalardan ikisini yine "V" harfi şeklinde birbirine çakın.

 • "V" harfi şeklindeki iki parçayı kısa çıtalar üstte, uzun çıtalar altta kalacak şekilde birbirine monte ederek uçurtma çerçevesini tamamlayın.

 • Başta yaptığınız "T" şeklindeki çıtayı, elde ettiğiniz çerçevenin dört köşesine de birer ucu gelecek şekilde yerleştirip çakın.

Uçurtma Kuyruğu Nasıl Yapılır?

Uçurtmanızın iskeleti artık hazır; şimdi bu eğlenceli oyuncağı hayal ettiğiniz şekilde süslemeye geçebilirsiniz.

 • Renkli parlak kağıdı uçurtma iskeletinin yalnızca bir yüzüne gergin şekilde yerleştirin, maket bıçağıyla kesin ve yapıştırıcıyla sabitleyin.

 • Renkli el işi kağıtlarını makas vasıtasıyla küçük şeritler haline getirin, alt alta dizin ve ipe bağlayarak uçurtma kuyruğunu tamamlayın.

 • Makaraya sardığınız uçurtma ipini ve uçurtma kuyruğunu renkli kağıtla kapladığınız uçurtma gövdesinin alt kısmına güçlü bir şekilde sabitleyin.

Uçurtmanızdan tam verim alabilmek için naylondan üretilmiş defter kaplama kağıtlarından yararlanabilirsiniz. Yeterince gergin olması durumunda renkli poşetler de uçurtma gövdesinde değerlendirilebilir.

Uçurtma Nasıl Uçurulur?

Evde uçurtma nasıl yapılır öğrendiğinize göre sıra uçurtmayı uçurmakta. İşte, uçurtmanızı doğru bir şekilde uçurabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları.

gökkuşağı renklerinde uçurtma
 • Uçurtmanızı uçurmak için hafif rüzgarlı hava koşullarını bekleyin ve uygun bir alan belirleyin.

 • Uçurtma uçururken bir kişiden yardım istemeniz, daha kolay sonuç almanıza yardımcı olabilir. Uçurtmayı uçurmaya başlarken bir kişi gövdeyi, diğer kişi makarayı tutacak şekilde koşun. İki kişi arasındaki ipin gergin olmasına dikkat edin.

 • Koşarken yeterli hıza ulaştıktan sonra uçurtmayı serbest bırakın, makarayı tutarak koşmaya devam edin.

 • Uçurtma, kendi ipini gerecek kadar göğe yükseldiğinde makarayı çözmeye başlayın ve hafifçe koşmayı sürdürün.

 • Uçurtmanız güvenli bir şekilde gökyüzüne ulaştığında koşmayı bırakın ve çocuklarınızla birlikte bu benzersiz deneyimin tadını çıkarın!

Uçurtmanızı hazırlarken gövde kısmının tam gergin olmasına dikkat etmeniz gerekir. Gövde kaplamasında oluşabilecek esneklikler, uçurtmanızı uçururken çeşitli problemlerle karşılaşmanıza yol açabilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?